Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/11387/15-а
іменем України
12 січня 2016 року м. Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі головуючого судді Коренюка В.П., розглядаючи у письмовому провадженні у приміщенні суду в місті Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
У жовтні 2015 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, в якому зазначив, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення. З серпня 1986 року по вересень 1986 року був безпосередньо зайнятий на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією трудової книжки.
У зв'язку із виконанням трудових обов'язків він перебував безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме в місті Чорнобиль та Янів.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Коли він звернувся із заявою про призначення пенсії за віком та зменшення пенсійного віку з урахуванням ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до управління Пенсійного фонду України у місті Коростені та Коростенському районі Житомирської області, то з'ясувалося, що відповідно до "Порядку надання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій", йому необхідно надати оригінал довідки форми № 122 яка у нього відсутня.
Через відсутність вказаної довідки форми № 122 (при тому, що факт знаходження його на виконанні робіт пов'язаних з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що знаходиться в зоні відчуження ніким не оспорюється, а з цього приводу відсутній будь-який спір) він не міг скористатися передбаченою ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пільгою щодо оформлення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до Посвідчення він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, навіть за відсутності спору щодо існування первинних документів в зону відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, перешкоджала йому скористатися встановленою державою соціальною гарантією, яка передбачена Законом. Тому факт перебування його в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має бути встановлено в суді.
Він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років, однак рішенням Управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області від 02.09.2015 року відповідач відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність документів, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
П.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року передбачено, що документи про призначення пенсій розглядаються територіальним органом Пенсійного фонду і не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймається рішення про призначення пенсії або про відмову в цьому. Всупереч вищевказаній нормі Закону, управління Пенсійного фонду України біля двох місяців розглядало цю заяву.
Вважає вказані дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його права, а тому просив суд: визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пільгової пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" - протиправними; скасувати рішення комісії від 02 вересня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови йому в призначенні пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати відповідача призначити йому пільгову пенсію відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В судове засідання позивач не з'явився, але надав суду заяву, в якій просив суд розглядати його позов без його участі та позов задовольнити.
Відповідач надав суду заперечення проти позову та просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Проаналізувавши матеріали справи в сукупності з наданими сторонами доказами, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 - є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 328540, виданим на ім'я позивача 12 червня 1997 року, яке є безстроковим і діє на всій території України. (а.с.6).
ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак рішенням управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області від 02.09.2015 року відповідач відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність документів, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років (а.с.9).
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).
Умови призначення і виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Згідно із статтею 15 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року №524-156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони "Чорнобильської АЕС" (постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 року №168-5 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС) було надано право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС по підвищених до 100% тарифних ставках (відрядних розцінках) і посадових окладах. Конкретні розміри підвищення зазначених ставок (розцінок) і окладів встановлювалися з урахуванням складності і терміновості робіт. Наказом МОЗ СРСР від 14.05.1986 року за № 104 на підставі постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 07.05.1986 року № 524-156 (постанова РМ УРСР від 08.05.1986 року) було надано право підвищувати на 25% посадові оклади працівників, які безпосередньо приймали участь в проведенні медико-біологічних, дозиметричних і біофізичних обстежень людей, дезактивації території, приміщень, обладнання, виконували роботи по дозиметричному і радіометричному контролю та дезактивації джерел радіоактивних випромінювань і таке інше.
Відповідно до вимог чинного законодавства (Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-11 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України "Про соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).
Проте, у разі неможливості подання довідки за формою № 122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо. Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п. "ґ" постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. N22-1 (в редакції станом на 15.10.2009р.), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122, можуть надаватись довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.
Про те, що позивач у 1986 року був безпосередньо зайнятий на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, підтверджується копією трудової книжки (а.с.7-8).
Однак факт того, що позивач працював в зоні відчуження наявності ніким не оспорюється, а з цього приводу відсутній будь-який спір, однак ОСОБА_1 не міг скористатися пільгою передбаченою ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо оформлення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Таким чином, вищевказані документи в повній мірі підтверджують наявний стаж роботи позивача в зоні відчуження, що надає право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, у відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим, суд приходить до висновку щодо безпідставності відмови управлінням Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області у призначенні позивачу пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а право позивача на призначення пенсії підлягає відновленню з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії, тобто з 08 липня 2015 року.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправними і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
За ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області про визнання протиправними дій та скасування протоколу (рішення) комісії управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області від 02 вересня 2015 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області призначені ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 08 липня 2015 року є обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню відповідно до встановлених судом обставин.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.2, 6, 8 - 12, 69, 71, 94, 104 - 106, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними та скасувати рішення від 02 вересня 2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 08 липня 2015 року, тобто з моменту звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії.
Постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області ОСОБА_2