Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-937/10
Провадження № -
"06" травня 2010 р. м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
кладі: головуючої - судді Куліченко М.В.
зглянувши в м. Коростені в письмовому провадженні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 Сви влівни до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростень про визнання дій неправомірними та стягнення виплачених кошт, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали іаслідок Чорнобильської катастрофи“, суд, -
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача га ягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Коростень недовиплачені кошти, які передбачені ст.39 ЗУ “ ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за період з .05.2006 року по 01.06.2009 року, мотивуючи це тим, що являється потерпілою від Чорнобильської атастрофи 3-ї категорії, проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, є пенсіонеркою, озивачка вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 оку. а не в розмірах визначених ЗУ “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок орнобильської катастрофи “ порушує її права.
В судове засідання позивачка надала заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність, вимоги позову ідтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві, просить розглянути в письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в якому позовні іимоги не визнають, просять справу розглянути без них.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з бідуючих підстав. Судом встановлено.що позивачка проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, ким є м Коростень (л.с.5,6) , є пенсіонеркою і не отримує кошт відповідно до постанови Кабінету Міністрів країни від 26.07.1996 року № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»..., яким встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають та працюють на територіях адіоактивного забруднення.
Відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого добровільного відселення, проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат. Непрацюючі пенсіонери отримують доплату до пенсії в цих же розмірах.
Суд погоджується з доводами позову про те, що ці вимоги Закону “Про статус...” відповідачами порушувались, позивач не отримував зазначених кошт в відповідних розмірах , вимоги позову є обгрунтованими ,в межах строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС України, річний строк звернення до суду за захистом своїх прав, позивачка звернулася до суду 27.05.2009 року, тому підлягає задоволенню за період з 22.05.2008 року, суд частково задовольняє цей позов.
Вимоги позову про стягнення виплат, передбачених ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, є частково обгрунтованими, бо суд встановив, що відповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 2000 року № 1445-Ш (далі -Закон № 1445-ІП) фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законодавством України.
Фонд утворюється у складі Державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету України, а розпорядником коштів Фонду є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ( далі - МНС України)-ст. ст. 1-3 Закону № 1445-ІП .
Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року №987 "Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", яка втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови від 16 вересня 2005 року № 931 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" та від 20 вересня 2005 року № 936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №
Порядку використання коштів державного бюджету
пов'язаних із соціальним захистом громадян, які Чорнобильської катастрофи", якою скасовано
України від 20 червня 2000 року № 987,
виплати доплат за роботу в зоні відчуження, та виплата доплат за роботу в зоні забруднення
проводиться через управління соціального захисту населення населення місцевих органів виконавчої влади. З врахуванням наведеного, відповідно до Порядку використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждапих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Наказом № 147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України , за якими
головним розпорядником бюджетних коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постражда. внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відпові Управління праці та соціального захисту населення та Управління Пенсійного фонду України.
Тому, УПФ України в м. Коростень, має нараховувати та сплачувати позивачці такі виплати. Відповіді1 до ч. З ст. 150 Конституції України ,рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання території України. Відтак, виходячи з наведених положень Конституції України та рішенн Конституційного Суду України, а також враховуючи, що Законом «Про Державний бюджет України на 2008 ріь фактично змінено положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідс Чорнобильської катастрофи», який діяв у часі раніше, пріорітетними в даному випадку є положення Закону Украії «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Разом з тим, судом враховується, що положення пп 8, 9 пункту 28 розділу II Закону України «П[ Державний бюджет України на 2008 рік», якими фактично змінено на 2008 р дію Закону, в частині виплаь компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - абз. 2,3,4 частини першої статей 37.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України. Проте, зазначені положення втратили чиність з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України, а тому до вказаної дати відповідач правомірно здійснював виплати в розмірі передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
З урахуванням того, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною радою України на період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, суд встановив наявність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачці доплату до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення (ст. 39), починаючи з 27.05.2008 року, застосовуючи норму ст..99 КАС України, річний строк звернення до суду за захистом своїх прав, позов подано 27.05.2009 року.
З огляду на зазначене, позов слід задовольнити частково .визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростень Житомирської області по недоплаті позивачу щомісячної грошової допомоги та доплати до пенсії, передбачених ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 27.05.2008 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростень нарахувати та виплатити на користь позивача доплату до пенсії, передбачену ст. 39 ЗУ «Про статус...» за період з 27.05.2008 року.
Керуючись ст. ст. 99,100, 159 - 163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.39 ЗУ “ Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Постановою Кабінету Міністрів України № 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення”, суд, -
Позов задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростень, щодо виплати ОСОБА_1 в неповному обсязі кошт, передбачених ст.39 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростень нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 кошти, передбачені ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за період з 27.05.2008 року. В решті позову- відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає чинності: 1/ якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано - після закінчення строку подання заяви; 2\якщо заяву було подано, але не подано після цього протягом 20 днів апеляційної скарги - після закінчення строку подання апеляційної скарги; 3\ в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Суддя: