Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-941/10
Провадження № -
"18" січня 2010 р. м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі головуючого -судді Кондратюка А.Д. розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації про визнання неправомірних дій та стягнення недовиплачених коштів,
встановив:
Позивач ОСОБА_2 працює та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1-- зоні гарантованого добровільного відселення та має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Відповідач проводить нарахування та виплату компенсації в зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування та доплату за роботу на радіоактивно забрудненій території, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.0/.1996 ; ' <Про
компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, згідно з нормами, закріпленими в ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В зв"язку з чим позивач просила стягнути з УПСЗН Коростенської районної державної адміністрації недоотримані кошти в розмірі 15473,47 гривень.
Сторони в наданих заявах просять розглянути справу в їх відсутності.
Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне:
Враховуючи принцип верховенства права, пріоритетності Закону як нормативного акту, що має вищу юридичну силу, що передбачено ст.ст.8,22 Конституції України, застосуванню при врегулюванні спору між сторонами підлягає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Правовідносини між сторонами виникли з часу набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України №936 від. 20.09.2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов»язаних із соціальним :ах:і:т>м гро: цін, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме з 01.01.2006 року.
Таким чином, суд зобов"яіує відповідача провести перерахунок та виплатити позивачу кошти, передбачені ст.39 ЗУ „Про статус..." за вказаний позивачем період, оскільки, відповідне до ст.2 Закону України "Про оплату праці" є складовою структури заробітної плати та праве позивача на звернення до суду з даною вимогою строком не обмежено.
Зокрема, для повного захисту прав та інтересів позивача, суд зобов'язує відповідача в подальшому виплачувати позивачу кошти, що передбачені ст.39 Закону Укра'ни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка.асгро; и >.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7-12,158-163,167,254 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Корост енської районної державної адміністрації неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу в розмірах, визначених ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, я*і постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 1.01.2006 року по 1.12.2008 ро*ку. »
Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради в подальшому проводити виплату ОСОБА_1 коштів в розмірі, відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали . г слідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя