Постанова від 10.03.2010 по справі 2а-649/10

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 2а-649/10

Провадження № -

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" березня 2010 р. м. Коростень

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі головуючого - судді Ярмоленка В.В.

зглянувши у порядку письмового провадження у м. Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту насе- ення Коростенської міської ради, управління Пенсійного фонду України, Державного казна- ейства України про визнання неправомірних дій та стягнення недовиплачених коштів, - встановив:

В травні 2009 року позивач звернулась до суду з позовом до відповідачів, в якому зазна­чила, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи III категорії та постійно проживає в м. Коростені, віднесеному до зони гарантованого добровільного відселення, а тому відповідно до 28.02.1991 року № 796 - XII «Про статус і соціальний захист громадян, які пост­раждали внаслідок Чорнобильської катастрофи /далі Закон № 796 - XII/, має право на щоміся­чну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, підвищення до пенсії як непрацюючій особі, а також доплату до пенсії як не­працюючій особі, яка проживає в зазначеній зоні.

Посилаючись на те, що всупереч згаданому Закону вказані виплати проводились без застосування кратності до встановленого розміру мінімальної заробітної плати, а в твердих сумах, встановлених ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, /далі «ОСОБА_2 № 836»/ позивач вважає, що має право на стягнення з управління праці та соціа­льного захисту населення виконкому Коростенської міської Ради /далі «Відповідач 1»/ відповід­но до ст. 37 Закону № 796-ХІІ 3250 грн. 50 коп., з управління пенсійного фонду України в м. Коростені /далі «Відповідач 2»/ відповідно ст. 39 Закону № 796-ХІІ 16252 грн. 50 коп. Просить стягнути ці суми з відповідачів.

Відповідачі позов не визнали.

Встановлено, що позивач належить до третьої категорії як особа, яка постраждала вна­слідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст.39 Закону, заробітна плата особам які працюють на території гарантованого добровільного відселення, повинна підвищуватись на дві мінімальні зарплати, а щомісячна грошова допомога в зв'язку з обмеженням споживання про­дуктів місцевого виробництва (ст.37) виплачується в розмірі 40% мінімальної заробітної плати.

Проте в спірний період часу ці доплати та допомоги виплачувались частково, у фіксо­ваному розмірі, визначеному ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати.

Згідно п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання про­грам, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильсь­кої катастрофи», затвердженого ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються в числі інших управління праці та соціального захисту населення виконкомів міських Рад. Виплата компенсацій та допомог певних видів, в т.ч. і передбачених ст. ст. 37, 39 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" працю­ючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних

(міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстраї Правовідносини між сторонами виникли з дня набрання чинності вищевказаної постанови Органи, які виплачують пенсію провадять видатки, пов'язані з наданням пільг що пенсійного забезпечення згідно із Законом України № 796 - XII (пенсій на пільгових умовах віком і стажем роботи, пенсії по інвалідності та в зв'язку з втратою годувальника, додаткі пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога) в силу п, «Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чс нобильської катастрофи та соціального захисту населення» затвердженого ОСОБА_2: нету Міністрів від 20.06.2000 року № 987.

Таким чином, управління праці та соціального захисту населення Коростенської міси ради, управління Пенсійного фонду України є належними відповідачами по справі. В по? шення вимог ст. 71 КАС України останні не довели належними доказами факти відсутні)! фінансування та видатків Державного Бюджету України, що направляються органам Пенсій то фонду України та управлінням Міністерства праці і соціального захисту населення для і алізації виплат потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи за ст.ст. 37, 39, 51 Закону 796 - XII. Згідно вказаної норми Закону обов'язок доказування правомірності свого рішеї дії чи бездіяльності покладено на відповідачів, якщо вони заперечують проти адміністратії ного позову.

Однак, доказів правомірності своїх дій відповідачами не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місі вого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повної жень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постражд внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиної порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання трудової діяльності за них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріпленії Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорні бильської катастрофи».

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та закі нів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховної Радою України.

Частиною 4 зазначеної статті встановлено, що у разі невідповідності нормативні правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосі вує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України, на яку посилається відповідач, в частині встанон дення обмежень щодо розмірів виплати пенсій та допомоги не відповідає розмірам, встанов леним іншими законами України.

Оскільки Верховна Рада України і Кабінет Міністрів України в наступному будь-якії рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів на/ підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягают саме статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслі

док Чорнобильської катастрофи», а не вказана ОСОБА_2 КМУ.

В силу ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня коди особа дії налася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів.

Порушення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні адміністра тивного позову за умови якщо на цьому наполягає одна із сторін. Як вбачається згідно запере чень відповідача, останній наполягає на застосуванні наслідків пропуску строку звернення д адміністративного суду як на підставу для відмови в задоволенні поданого позову.

Відповідно, суд вважає за необхідне застосувати термін звернення до адміністративного [у в частині позовних вимог за період 01.01. 2008 року по 11 травня 2008 року, що є підставою [ відмови в задоволенні адміністративного позову в цій частині.

Виходячи з цього, в межах строку звернення до суду піддягають судовому захисту по- Ьні вимоги за період з 12.05.2008 року по 12.05.2009 року.

Однак враховується, що на 2008 -й рік дія ст. ст. 37, 39, 51 Закону № 796 - XII зупинялась Іконом України «Про Державний Бюджет України на 2008- й рік» № 107-VI від 28.12.2007 року шше з 22.05.2008 року дія цих статей відновлена Рішенням Конституційного Суду України 10-РП/2008, нарахуванню та виплаті позивачці підлягають допомога та доплата за період з І1.05.208 по 31.12.2008 року, а також за період з 01.01.09 р. по 12.05.09 р.

Разом з тим, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача суд керується п.2 ч.2 т.162 КАС України та зобов'язує відповідачів вчинити певні дії, а саме нарахувати та виплати- позивачу невиплачену частину допомоги.

Пред'явлені вимоги до Державного казначейства України суд находить безпідставними, скільки обов'язок проведення нарахування та виплати зазначених виплат на них Законом не покладено, а тому вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 37,39 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 11,94,158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо не нарахування та виплати позивачу допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до визначених законом розмірів неправомірними.

Визнати дії управління Пенсійного Фонду України в м. Коростені щодо не нарахування та виплати підвищення до пенсії неправомірними.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу в зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслі­док Чорнобильської катастрофи» починаючи з 22.05. 2008р. по 12.05.2009р.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Коростені перерахувати та ви­платити ОСОБА_1 доплату до пенсії непрацюючому пенсіонеру відпо­відно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постражда­ли внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 22.05.2008р. по 12.05.2009р.

В решті позовних вимог відмовити за пропуском строку звернення до суду, а в позові до Державного казначейства України відмовити за безпідставністю вимог.

Від сплати судових витрат сторони звільнити.

ОСОБА_2 може буш оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення , а в разі проголошення вступної та резолютивної частини , з дня складання постанови в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження постанови суду, з послідуючою подачею апеляційної скарги, яка може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду .

Суддя