Ухвала від 08.01.2016 по справі 164/20/16-а

Справа № 164/20/16-а

п/с 2-а/164/8/2016

УХВАЛА

8 січня 2016 року смт. Маневичі

Суддя Маневицького районного суду Волинської області Невар О.В., розглянувши позовну заяву військової частини НОМЕР_1 , треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - квартирно-експлуатаційний відділ м. Володимир-Волинський, військова частина НОМЕР_2 , до Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області про визнання недійсними та скасування рішень Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області, -

ВСТАНОВИВ:

5 січня 2016 року військова частина НОМЕР_1 звернулася до Маневицького районного суду Волинської області з адміністративним позовом до Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - квартирно-експлуатаційний відділ м. Володимир-Волинський, військова частина НОМЕР_2 , про визнання недійсними та скасування рішень Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області. Свої вимоги обґрунтували тим, що відповідно до директиви Міністерства оборони України № Д9332/1/03 від 20.01.2015 року та згідно акту приймання-передачі № 391 від 29.12.2005 року квартирно-експлуатаційний відділ м. Володимир-Волинський прийняв на облік від Луцької КЕЧ нерухоме майно та земельну ділянку, площею 24151.5 га, військового містечка № НОМЕР_3 АДРЕСА_1 . В ході проведення робіт з метою упорядкування обліку та використання земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_3 квартирно-експлуатаційним відділом м. Володимир-Волинський було виявлено, що на території полігону військового містечка № НОМЕР_3 розташовані земельні ділянки громадян с. Бережниця Маневицького району Волинської області, що відноситься до Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області, які були виділені у власність вказаним громадянам згідно рішень цієї сільської ради. При цьому не було враховано, що земельна ділянка військового містечка № НОМЕР_3 АДРЕСА_1 належить до земель оборони і може бути вилучена лише за згодою Міністерства оборони України. Троянівська сільська рада Маневицького району Волинської області без згоди Міністерства оборони України прийняла рішення про виділення земельних ділянок із земель оборони, що призвело до протиправного вилучення і зміни права власності на землі, що належать Міністерству оборони України. Посилаючись на зазначені обставини, просили визнати недійсними та скасувати вказані в позовній заяві рішення Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області.

Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2-5 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі. Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху, та не пізніш наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною третьою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи. Про залишення позовної заяви без розгляду, відкриття провадження у справі чи відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу.

Згідно ч. 1-2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.п. 1, 7 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, відповідно до змісту наведених норм до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Згідно п. 4.2 рішення Конституційного Суду України N 19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження . КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

З позовної заяви і доданих до неї документів вбачається, що позивачем - військовою частиною НОМЕР_1 заявлено вимоги про визнання недійсними та скасування рішень відповідача - Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області, якою на території полігону військового містечка № 72 було виділено у власність жителям с. Бережниця Маневицького району Волинської області земельні ділянки, незважаючи на те, що ця земельна ділянка військового містечка № НОМЕР_3 АДРЕСА_1 належить до земель оборони і може бути вилучена лише за згодою Міністерства оборони України, що призвело до протиправного вилучення і зміни права власності на землі, що належать Міністерству оборони України. При цьому відповідач не здійснював владних управлінських функцій. Позов щодо оскарження прийнятих Троянівською сільською радою Маневицького району Волинської області рішень в залежності від статусу позивача повинен вирішуватися у порядку цивільного або господарського судочинства, оскільки в цьому випадку має місце спір про цивільне право.

Таким чином, оскаржувані рішення відповідача в даному випадку не є рішенням суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності в розумінні наведених вище норм КАС України, в зв'язку з чим даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладеного, вважаю, що даний спір не відноситься до юрисдикції адміністративних судів, а підлягає розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства в залежності від заявлених вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2-6 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами. Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 2-4, 107, 109 КАС України, рішенням Конституційного Суду України № 19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року, -

УХВАЛИВ:

Відмовити військовій частині НОМЕР_1 у відкритті провадження у справі за її позовом до Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - квартирно-експлуатаційний відділ м. Володимир-Волинський, військова частина НОМЕР_2 , про визнання недійсними та скасування рішень Троянівської сільської ради Маневицького району Волинської області, як такої, що не підлягає розгляду у суді в порядку адміністративного судочинства, одночасно роз'яснивши позивачеві про його право звернутися за захистом своїх прав в суд з позовом в порядку цивільного або господарського судочинства в залежності від заявлених вимог.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя районного суду О.В. Невар