Постанова від 21.12.2015 по справі 803/2715/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2015 року Справа № 876/10474/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» в якому просила визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного банку «Міський комерційний банк» щодо не включення до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в публічному акціонерному банку «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вимоги в сумі 200050,79 грн., згідно договору банківського рахунку № 26042752401 від 08.05.2014 року, визнати протиправною та скасувати відмову уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного банку «Міський комерційний банк» та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у включенні до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в публічному акціонерному банку «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вимоги в сумі 200050,79 грн., згідно договору банківського рахунку № 26042752401 від 08.05.2014 року, зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного банку «Міський комерційний банк» включити до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в публічному акціонерному банку «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вимоги в сумі 200050,79 грн., згідно договору банківського рахунку № 26042752401 від 08.05.2014 року та подати таку інформацію на затвердження до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в публічному акціонерному банку «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вимоги в сумі 200050,79 грн., згідно договору банківського рахунку № 26042752401 від 08.05.2014 року.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, зобов'язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 вчинити дії щодо включення ОСОБА_1 до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, та подачі до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації про вкладника ОСОБА_1, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» оскаржила його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі зазначає, що 23.05.2014 року ПАТ «МІСЬКИЙ ОСОБА_3» віднесено до категорії проблемних, даною постановою встановлено ряд обмежень щодо діяльності Банку, в тому числі і заборона на залучення коштів на рахунки фізичних осіб. Окрім того ст. 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа наділяється правом звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку; обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій.

Під час перевірки правомірності укладення банківських договорів було встановлено, що залучення коштів по договору банківського вкладу суперечить вимогам Постанови НБУ. Існують всі підстави вважати, що такий правочин є фіктивним та його здійснено за попередньою змовою групою осіб з метою отримання гарантованої суми коштів ФГВФО.

Відповідно до п. 3 Розділу III «Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами» затвердженого рішенням Виконавчої Дирекції ФГВФО №14 від 09.08.2012 року, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до п. 10 Розділу II вище вказаного Положення список складається з інформації, що введена в базу даних про вкладників відповідно до укладених з банком договорів банківського вкладу (депозиту) та банківського рахунку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону вказано, що вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Згідно виписки по рахунку 02.06.2014 року ТзОВ «АВТОЦЕНТР ЗАХІД» перерахував на рахунок позивача кошти в сумі 200 000 грн. Як зазначалось вище здійснення даної операції було заборонено положеннями Постанови НБУ №309/БТ від 23.05.2015 року. Саме ці кошти зараховані неналежним чином позивач має намір стягнути з Банку (що призводить до надання переваг одним вкладникам над іншими особами, так як одним особам здійснення таких операцій заборонено, а іншим, в супереч вимог законодавства та з невідомих причин дозволено).

Враховуючи виявлене порушення вимог законодавства (заборону на залучення коштів на рахунки фізичних осіб) до правоохоронних органів подано Заяву про вчинення правопорушення за можливою участю посадових осіб Банку.

У зв'язку із виявленням ознак нікчемності правочину щодо зарахування коштів на рахунок позивача уповноважена особа ФГВФО звернулась із зверненням до правоохоронних органів. На час розгляду даного питання правоохоронними органами, будь-які операції щодо виплати коштів таким особам було призупинено.

Позовні вимоги ґрунтуються на твердженні позивача, що на його Банківському рахунку перебувають кошти в сумі 200 050 грн. 79 коп. Однак в разі визнання операції щодо перерахування коштів на рахунок особи такою, що суперечить законодавству, операція буде повернена в попередній стан, тобто здійснено реституцію.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.

Зокрема згідно до ч. 7 ст. 26 Закону Фонд не відшкодовує кошти за вкладами банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку.

ПАТ «МІСЬКИЙ ОСОБА_3» здійснив правочин щодо залучення коштів на рахунок ОСОБА_1 діяв з метою надання переваг цій громадянці (за наявності встановленого НБУ на то обмеження).

У разі встановлення, що правочин було здійснено з метою надання переваг Позивачу, цей правочин (щодо залучення коштів) буде визнано нікчемним.

У разі визнання правочину нікчемним підстави вважати Позивача вкладником - будуть відсутні, оскільки нікчемний правочин не створює ніяких юридичних наслідків.

Також апелянт вважає, що судом першої інстанції не надано оцінки правочину щодо правомірності (дійсності, чинності, законності) залучення коштів на рахунок позивача за наявності обмежень, встановлених НБУ.

Апелянт звертає увагу суду, що постановою правління Національного Банку України № 732 від 20.11.2014 року ПАТ «Міський ОСОБА_3» віднесено до категорії неплатоспроможних.

Рішенням Виконавчої дирекції ФГВФО № 124 від 20.11.2014 року розпочато процедуру виведення публічного Акціонерного Товариства «Міський ОСОБА_3» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації.

Постановою Правління Національного Банку України № 187 від 19.03.2015 року банківську ліцензію ПАТ «МІСЬКИЙ ОСОБА_3» відкликано.

На підставі Рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 64 від 20.03.2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ «МІСЬКИЙ ОСОБА_3». Тим же рішенням Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Банку призначено ОСОБА_2.

Починаючи з 20 листопада 2014 року, діяльність ПАТ «МІСЬКИЙ ОСОБА_3» регламентується положеннями Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до ст. 75 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемного є банківською таємницею.

На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 08.05.2014 року між ПАТ «Міський комерційний банк» та позивачем було укладено договір банківського рахунку № 262042752401, за яким банк відкриває клієнту поточний рахунок у валюті гривня № 262042752401 та надає комплекс послуг по розрахунково-касовому обслуговуванню. Згідно виписки по особовому рахунку № 262042752401 з 08.05.2014 року по 08.06.2015 року, на вказаному рахунку знаходяться кошти в сумі 200050,79 грн. Постановою правління Національного банку України від 20.11.2014 року № 732 ПАТ «Міський комерційний банк» віднесено до категорії неплатоспроможних, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.11.2014 року № 124 розпочато з 21.11.2014 року процедуру виведення ПАТ «Міський комерційний банк» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації, призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_4 Згідно із рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.02.2015 року № 36 продовжено здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Міський комерційний банк» по 20.03.2015 року включно, продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_5 по 20.03.2015 року.

Постановою правління Національного банку України від 19.03.2015 року № 187 прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк», рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.03.2015 року № 64 розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Міський комерційний банк» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб з 20.03.2015 року та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 строком на 1 рік з 20.03.2015 року по 19.03.2016 року.

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.

Згідно ч.ч. 1- 5 ст. 27 цього Закону уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Нарахування відсотків за вкладами припиняється в останній день перед початком процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку). Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 20 робочих днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 28 вказаного Закону Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх уповноваженим представникам чи спадкоємцям у національній валюті України з наступного робочого дня після затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника). Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своєму офіційному веб-сайті про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Згідно до ч.ч. 1,4 ст. 44 зазначеного Закону Національний банк України приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією Фонду та з інших підстав, передбачених Законом України «Про банки і банківську діяльність». Фонд розпочинає процедуру ліквідації банку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім випадку, коли ліквідація здійснюється за ініціативою власників банку.

Також суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до п.п. 3 - 6 розділу ІІІ вказаного Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року № 14 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 року за № 1548/21860) уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку. Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ОСОБА_1 є вкладником в розумінні п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а відтак, у зв'язку із прийняттям Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» набула право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду.

Також вірно зазначено судом, що згідно ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів, зокрема, вимоги вкладників - фізичних осіб у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, в той час як позивач не є кредитором, а підлягає включенню до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.

Суд вірно вважав, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та про зобов'язання уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» вчинити дії щодо включення позивача до переліку вкладників ПАТ «Міський комерційний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із зазначенням суми, підлягають відшкодуванню, та подачі до Фонду додаткової інформації про позивача вкладника.

Також вірним є висновок суду, що позовні вимоги до Фонду задоволенню не підлягають, оскільки позивач із Фондом у правовідносини не вступав, право позивача на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду порушено бездіяльністю уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк», а не діями Фонду та не підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправною та скасування відмови уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» та Фонду у включенні позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду, оскільки позивачем не надано доказів (рішень, повідомлень тощо) на підтвердження тієї обставини, що позивачу було відмовлено саме у включенні до такого реєстру вкладників.

Проте розглядаючи спір суд першої інстанції залишив поза увагою, ту обставину, що відповідачем по справі є суб'єкт владних повноважень, а відтак зазначення прізвища уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 є зайвим, і в подальшому це ускладнюватиме виконання рішення, тим більше на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції призначено нову уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_6

З врахуванням вище викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції слід змінити, бо по суті правильно вирішена справа, однак невірно застосовано норми процесуального права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст. 201, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» - задовольнити частково, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі № 803/2715/15 - змінити, виключивши з резолютивної частини ОСОБА_2.

В решті постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі № 803/2715/15 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

ОСОБА_7

Повний текст постанови виготовлений 22.12.2015 року