Справа № 2-а-7034/11
27.11.2012 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого -судді Калініченко Л.В.
при секретарі - Голобородової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови у проведені перерахунку пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України № 50 від 28 січня 2011 року премії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати частину 2 ст. 51 та ч.3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”та провести з 1 лютого 2011 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України № 50 від 28 січня 2011 року премії.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав, просив їх задовольнити та розглянути справу у його відсутності.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надав до суду заяву в якій просив відмовити позивачу в задоволенні його вимог, та розглянути справу у її відсутності.
Представник третьої особи Одеського обласного військового комісаріату, у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був сповіщений належним чином, про причини неявки суд не сповістив, однак надав до суду письмові заперечення на позовну заяву ОСОБА_1 , та просив відмовити йому в повному обсязі.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є старшим мічманом запасу Збройних Сил України та пенсіонером Міністерства Оборони України.
Позивач вважає, що на підставі Постанови КМУ №1294 від 07.11.2008 року “про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців”на підставі якої МОУ видано наказ від 28.01.2011 року №50, він має право на перерахунок пенсії, а також відповідно до наказу МОУ №355 від 25.06.2011 року, яким було внесено зміни до наказу МОУ №50 від 28.01.2011 року, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням премії 90 % відсотків посадового окладу.
Суд вважає, що у ГУПФУ в Одеській області відсутні законні підстави для здійснення такого перерахунку пенсії позивачу.
Згідно ст. 63 ЗУ “Про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і стягнення заборгованості по недоотриманій пенсії”передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій в зв'язку зі зміною хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або в зв'язку з введенням для вказаних категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України № 847 від 14.07.1999 року “Про додаткові заходи по упорядкуванню грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України з 01.09.1999 року військовослужбовцям встановлена щомісячна надбавка за службу в Збройних Силах України в розмірі до 40 % посадового окладу.
Згідно до п. 1 Указу Президента України № 173 від 23.02.2002 року “Про посилення соціального захисту військовослужбовців”, з 01.01.2003 року встановлена щомісячна надбавка в розмірі 100 % грошового забезпечення (окладу грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) військовослужбовців, що проходять військову службу в Збройних Силах України.
Відповідно до названих Указів Президента України, посадові оклади, оклади за спеціальні звання і надбавки за вислугу років залишилися незмінними, тобто на тому ж рівні, що існували до видання зазначених Указів.
Згідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців”пенсії особам, що мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з урахуванням відповідного окладу за посадою, військового звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за вчене звання і наукову ступінь, кваліфікацію і умови служби, у порядку і розмірах, встановлених КМУ. Сам Закон не встановлює будь-яких обмежень щодо розміру пенсії, а відносить це питання на вирішення КМУ.
Пунктом 7 Постанови КМУ від і 7.07 1992 року 393 “Про порядок вирахування вислуги років, призначення і виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу внутрішніх справ і членам їхніх родин”, встановлено, що пенсії обчислюються з наступних видів грошового забезпечення: окладу по останній штатній посаді, займаної перед звільненням, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що виплачуються щомісяця (надбавка за вчене звання, наукову ступінь, кваліфікацію й умови служби). При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається на вибір тих, хто звернувся за пенсією, за 24 останніх календарних місяця служби підряд перед звертанням за пенсією або за будь-яких 60 календарних місяців служби підряд протягом всієї служби перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв у службі.
У відповідності зі ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців _”і п 8 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і прирівняних до них особам проводиться в зв'язку з зміною розмірів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії, що відбулися після їх звільнення зі служби. При цьому варто мати на увазі, що при збільшенні розміру окладів грошового забезпечення (посадового окладу і окладу за військове спеціальне звання) підлягає перерахунку як процентна надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися б при нарахуванні пенсії і розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з секретними документами, умовами служби і інші).
Відповідно до п.п.2 п. 5 Постанови КМУ №1294 від 07 11 2007 року “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців”, Міністру оборони України надано право преміювати військовослужбовців виходячи з виділених асигнувань.
Законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005 року не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із ЗУ № 2262 “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб”нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон України № 1769 від 15.06.2004 року “Про внесення змін до ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб”, який набув чинності 01.01.2005 року, не має зворотної сили.
Також, не має зворотної сили і ЗУ “Про внесення змін до деяких законі України з питань соціального захисту військовослужбовців”№2255 від 16.12.2004 року, який вступив в законну силу з 01.01.2006 року, та яким внесено зміни у ч. 3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб" у частині перерахунку пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів забезпечення (надбавок,доплат, підвищень) і премій у розмірах встановлених законодавством.
Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців. осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”п.5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13 02.2008 року перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно до наказу МОУ № 50 від 28.01.2011 року, з 01.01.2011 року грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення нового розміру премії, який складає 55 % посадового окладу, та у подальшому наказом МОУ № 355 від 25.06.2011 року було внесено зміни до наказу МОУ № 50 від 28.01.2011 року, та грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення нового розміру премії, який складає 90 % відсотків посадового окладу.
В даному випадку КМУ не приймав рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, не вводились і нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством.
Суд приходить до висновку, що характер та умови преміювання згідно наказу МОУ № 355 від 25.06.2011 року не є підставою для перерахунку позивачу пенсії відповідно до ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, а отже в задоволенні заявлених вимог слід відмовити повністю.
При цьому, чинним законодавством України не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, про що свідчить лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.08.2008 року за вих. № 248/6/С/1078/Д.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ.
Таким чином, наказ Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року не може вважатися законодавством України, оскільки не був зареєстрований Міністерством юстиції України, що свідчить про їх внутрішньовідомчу поширеність, у зв'язку з чим законодавчої сили вказаний наказ не має.
Суд не знаходить передбачених законом підстав для задоволення позовних вимог та проведення перерахунку пенсії позивачу.
На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, ст. ст. 11, 69, 70, 71, 86, 159, 162, 163, 183-2 КАС України. ст. ст. 43, 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб”, п. п. 7. 8 Постанови КМУ від 17 07.1992 р. № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення і виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і членам їх родин, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України, третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м.Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Калініченко Л. В.