Постанова від 13.11.2007 по справі 2а-994/2007

Справа № 2а- 994/2007 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2007 року Баришівський районний суд Київської області у складі

головуючого судді Литвиненко О.Л.

при секретарі Шестопал Т.М.

з участю представників відповідача Грубрін О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Баришівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої щорічної одноразової допомоги на оздоровлення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації неправомірними, стягнення з відповідача недоплаченої суми компенсації на оздоровлення за 2005-2007 роки. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2 ) та перебуває на обліку в УПСЗН Баришівської райдержадміністрації і відповідно до ст. 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " має право на компенсаційні виплати на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат щорічно, розмір якої визначається на момент виплати. Відповідач в порушення зазначеного Закону, вказану компенсацію виплачував у значно меншому розмірі. Посилаючись на неправомірність дій відповідача, просить суд стягнути з Управління праці та соціального захисту населення на його користь щорічної допомоги на оздоровлення з урахуванням інфляції за період з 2005 по 2007 роки.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав в повному об'ємі та пояснив суду, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорія, перебуває на обліку в УПСЗН Баришівської райдержадміністрації. Згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щорічну одноразову грошову допомогу на оздоровлення в розмірі п"яти мінімальних заробітних плат щорічно. Згідно поданого розрахунку недоотриманих сум на оздоровлення в 2003-2007 роках недоотримала 5235 гривень 00 копійок. Просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов"язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену допомогу на оздоровлення за 2005-2007 роки у сумі 5235 гривень 00 копійок.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації Грубрін О.В. заявлений позов не визнала та пояснила, що виплата вказаної допомоги на оздоровлення за 2005-2007 роки позивачеві проведена у розмірах, визначених постановами Кабінету Міністрів України. Управління праці та соціального захисту населення не є розпорядником бюджетних коштів, діє в межах наданих йому асигнувань і не може виходити за межі бюджетних призначень, визначених Державним бюджетом України. Відповідно до ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється річний строк, а тому з урахуванням того, що позивач пропустив вказаний строк, просять постановити рішення, яким в позові відмовити.

2

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», який встановив розмір такої допомоги як величину кратну мінімальній заробітній платі.

В даному випадку мають враховуватися засади пріорітетності Законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст.92 Конституції України, згідно якої, виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина (п.1) та основи соціального захисту (п.60)

Вирішуючи питання про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за 2003-2007 роки суд керується наступним.

З 1 січня 2005 року почав діяти Кодекс адміністративного судочинства України, за нормами ч.2 ст. 99 якого, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку поважною, справа розглядається за правилами КАСУ.

Враховуючи, що позивач пропустив річний строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права, а наведені ним причини суд вважає не поважними, оскільки не позбавляли права пред'явити позов до суду, а також беручи до уваги, що на цьому наполягає відповідач, суд відмовляє в позові про стягнення недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2003-2005 роки у зв'язку з пропуском позивачкою строку звернення до суду та відсутності поважних причин для його поновлення.

Щодо вимог позивача про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за 2006 рік з приводу яких позивачем строк позовної давності не пропущено, то суд також відмовляє в цій частині, керуючись п.37 ст.77 Закону України « Про державний бюджет України на 2006 рік» згідно якого, на 2006 рік зупинена дія ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій і допомог в розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

Вказані положення Закону України « Про державний бюджет України на 2006 рік « не скасовані та не визнані не конституційними.

Вимоги позивача щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення згідно Закону за 2007 рік підлягають до задоволення виходячи з наступних міркувань.

Законом України " Про державний бюджет України на 2007 рік" була також зупинена дія абзацу третього частини четвертої статті 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом N 3235-IV(3235-15) від 20.12.2005р.).

Але Конституційний Суд України своїм рішенням від 09.07.2007 року № 6-рп в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів щодо відповідності Конституції України положень ст.29,36, частини другої статті 56, частини другої ст..62, частини першої ст.66, пунктів 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 статті 71, статей 98,101,103,111 Закону України " Про державний бюджет", визнав такими, що не відповідають Конституції України дані положення закону.

Пункт 2 статті 152 Конституції України встановлює, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, дія абзацу третього частини четвертої статті 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " почала знову діяти із 09.07.2007 року .

3

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заява позивача про перерахунок допомоги за 2005-2007 роки, подана до УПСЗН в липні місяці 2007 року, тобто після ухвалення рішення Конституційним судом України та до закінчення бюджетного року ( згідно ч.1 ст.3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів становить один рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня цього року) підлягає до задоволення в частині донарахування допомоги на оздоровлення за 2007 рік.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України.

Частина 2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб'єктів у сфері публічно-правових відносин.

Поскільки судом встановлено, що відповідач неправомірно відмовив позивачці у донарахуванні допомоги на оздоровлення за 2007 рік, то суд визнає такі дії Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації протиправними та зобов'язує управління провести перерахунок позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі, який передбачений ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а саме в розмірі кратному мінімальній заробітній платі на момент виплати щорічної допомоги.

В решті позову суд відмовляє з наведених вище міркувань.

Встановлені судом обставини підтверджуються:

- копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 2 серія НОМЕР_1, виданого ОСОБА_1 04.02.1994 року;

- довідкою управління праці та соціального захисту населення Баришівської райдержадміністрації №1645 від 01.08.2007 року про перебування на обліку та про виплату ОСОБА_1 в лютому 2007 року 100 гривень компенсації на оздоровлення; іншими матеріалами справи. Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст..77 Закону України « Про державний бюджет України на 2006 рік», рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, ст.ст. 2,11,17,70,71,99,100,159-163 КАСУ

Постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої щорічної одноразової допомоги на оздоровлення задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації щодо відмови у перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі передбаченому ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Баришівської районної державної адміністрації Київської області провести перерахунок та виплату

4

ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі передбаченому ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме в розмірі кратному до мінімальної заробітної плати на момент виплати щорічної допомоги.

В решті позову відмовити

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.