Справа № 2а-175/09/0108
іменем України
«26» березня 2009 року, 10 40 год. м. Керч АР Крим.
Керченський міський суд у складі:
судді - Белоусова Е.Ф.
при секретарі - Зінгерман К.В.
з участю:
представника позивачки - ОСОБА_1
представника відповідача - Ковальчук О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Керчі адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми державної допомоги,
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що будучи матір'ю малолітнього сина ОСОБА_4, що народився ІНФОРМАЦІЯ_1, вона звернулася до відповідача за виплатою щомісячної допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленим народженням і похованням», тому що допомога виплачується у розмірі 144,1 грн. на місяць, хоча прожитковий мінімум набагато вищій. Проте листом УТСЗН КГС від 04.02.2009 р. їй було відмовлено у виплаті щомісячної допомоги в повному розмірі, не дивлячись на те, що у 2008 році допомога з догляду за дитиною сплачується згідно п. 23 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», але рішенням Конституційного суду України від 27.11.2008 р. була встановлена неможливість вносити зміні до законів України ЗУ «Про держбюджет». Вважає дану відмову незаконною і просить стягнути з відповідача недосплачену суму у розмірі 2695 грн за період з листопада 2008 року по березень 2009 року включно.
Представник відповідача позов не визнала повністю, пояснивши, що не сперечавшись за право позивачки на отримання допомоги, Управління не може провести виплату допомоги в повному об'ємі на тих підставах, що позивачка будучи особою застрахованою, повинна отримувати її у 2008 році відповідно до закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», до якого з 01.01.2008 року внесені зміни, та в ст.15 якого вказано, що допомога з догляду за дитиною до досягнення ним трьохлітнього віку, надається у розмірі, якій дорівнюється різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'їу розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн., та сплачується позивачці у повному обсязі. Більш цього, Управління труду та соціального захисту населення м.Керчі є розпорядником державних коштів , яки поступають під відповідне бюджетне призначення та у об'ємі, передбаченому відповідним бюджетом, тому призводять виплати тільки у межах бюджетних асигнувань, тому задовольнити вимоги позивачки в даний момент не можуть і просять в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони і дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючім задоволенню по наступних підставах.
З сукупності зібраних у справі доказів судом встановлено, що позивачка дійсно є матір'ю неповнолітнього сина ОСОБА_4, що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6), а, отже, має право відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на отримання допомоги у розмірі встановленим правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом. Виплата допомоги позивачці проводиться в розмірі, передбаченому п. 23 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» № 107-VI від 28.12.2007 р., однак як підтверджено рішенням Конституційного Суду України від 27.11.2008 року № 26-рп/2008 р. «…законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, я і як наслідок - скасування та обмеження прав та свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.».
Враховуючи це, а також те, що інший розмір цієї допомоги на 2008 рік законодавцем не визначений, суд вважає, що вимоги позивачки про перерахунок допомоги з догляду за дитиною у розмірі визначеному ст. 15 Закону підлягають задоволенню за період з 01.11.2008 року по березень 2009 року включно.
Доводи відповідача про відсутність бюджетних асигнувань на виплату вказаної допомоги не можуть служити підставою до відмови відповідно до рішення Європейського суду у справі «Войтенко проти України» (заява № 18966 / 02), де вказано, що посилання державних органів на відсутність законодавчих механізмів є безпідставним, а згідно п.2 ст. 8 КАС України і 17 ЗУ «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду, суди України зобов'язані застосовувати принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 7-12, 69-72, 76-79, 86, 89-94, 159-163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_3 задовольнити, визнати відмову у виплаті допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Управління праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради від 04.02.2009 р. неправомірною, і зобов'язати УПСЗН КМР виплатити їй допомогу з догляду за дитиною з 01.11.2008 р. по 31.03.2009 р. у розмірі 2695 (дві тисячі шістсот дев'яносто п'ять) грн.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Керченський міський суд шляхом подачі заяви про оскарження в 10-денний строк з дня його виготовлення в повному об'ємі і подачі після цього протягом 20 днів скарги, копія якої прямує в апеляційну інстанцію, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя : / Белоусов Е.Ф./