печерський районний суд міста києва
Справа № 757/46506/15-к
16 грудня 2015 року
слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
та підозрюваного ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС третього слідчого відділу управлінння з розслідування огсобливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури Україени ОСОБА_6 , погоджене з прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 , про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 .
Прокурор другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зі змісту та матеріалів клопотання вбачається, що управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015000000000641, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 квітня 2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у зловживанні службовим становищем, тобто у вчиненні кримінального правопорушення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 березня 2014 року №167-р ОСОБА_5 призначено на посаду Голови Державіаслужби України.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про державну службу» посада Голови державної авіаційної служби України віднесена до першої категорії посад державних службовців.
Відповідно до п. 10 Положення про державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520, Розділу І Розподілу обов'язків між головою, першим заступником Голови та заступником Голови Державної авіаційної служби України, затвердженого наказом Державіаслужби від 03.11.2014 №700, Голова державної авіаційної служби України очолює Державіаслужбу України, здійснює загальне керівництво роботою Державіаслужби, представляє Державіаслужбу у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами, організовує виконання завдань і функцій, покладених на Державіаслужбу, в своїй діяльності керується Повітряним кодексом України, Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань забезпечення безпеки авіації, в установленому порядку призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, інших працівників апарату Державіаслужби, присвоює відповідні ранги державним службовцям апарату Державіаслужби, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до відповідальності, притягує до адміністративної відповідальності суб'єктів авіаційної діяльності за порушення авіаційних правил України.
Також, згідно з п.п. 20 п. 10 Положення, Голова Державіаслужби наділений повноваженнями здійснювати в межах та у спосіб, визначених законом та авіаційними правилами України заборону, скасування, тимчасове припинення або зміну виконання будь-яких видів польотів і авіаційної діяльності у разі виявлення загрози безпеці польотів, або їх невідповідності встановленим стандартам і авіаційним правилам України, укладення договорів, угод, контрактів, протоколів, інших документів з питань, пов'язаних з діяльністю Державіаслужби.
Таким чином, ОСОБА_5 , працюючи на посаді Голови Державної авіаційної служби України, постійно виконував організаційно - розпорядчі функції, у зв'язку з чим, відповідно до Примітки 1 до статті 364 КК України, є службовою особою.
09.07.1993 між Урядом України та Урядом Ісламської Республіки Іран укладено Угоду про повітряне сполучення (далі - Угода).
Відповідно до ст. 3 вказаної Угоди кожна Договірна Сторона матиме право призначити письмово іншій Договірній Стороні одне авіапідприємство з метою експлуатації договірних ліній по встановлених маршрутах. Після одержання такого призначення авіаційні влади іншої Договірної Сторони з дотриманням положень пунктів 3 та 4 цієї статті нададуть без затримки призначеному авіапідприємству відповідний дозвіл на виконання польотів. Згідно зі ст. 13 Угоди будь-яка зміна цієї Угоди набере чинності, коли обидві Договірні Сторони повідомлять одна одну про виконання їх конституційних процедур щодо укладання та набрання міжнародною угодою чинності.
Також, 03.07.2001 між Україною та Іраном, на виконання вимог вищевказаної угоди, підписано Меморандум про взаєморозуміння. Відповідно до п. 2 Меморандуму, авіаційними властями обох країн національну авіакомпанію ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» призначено єдиним авіаційним перевізником від України на маршрутах сполученням з України до Ісламської Республіки Іран та у зворотному напрямку. Пунктом 3 цього ж меморандуму зазначено, що частота виконуваних рейсів між Україною та Іраном становить 4 (чотири) рейси на тиждень.
На виконання вказаних домовленостей з 02.07.2002 ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» почало виконувати рейси за маршрутом «Київ-Тегеран» один раз на тиждень. При цьому авіаперевізники на інші 3 частоти договірними сторонами не призначалися.
У подальшому, ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» перепризначено перевізником по маршруту «Київ-Тегеран-Київ» відповідно до Права на експлуатацію повітряної лінії №609 від 20.09.2013 строком дії 10 років - до 20.09.2023, з частотою рейсів 1 раз на тиждень.
31.01.2011 головою Державіаслужби України ОСОБА_7 до авіаційних властей Ісламської Республіки Іран скеровано лист щодо надання дозволу на зайняття другої частоти та виконання рейсу за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» компанією «Міжнародні авіалінії України.
У відповідь на вказаний лист 31.07.2011 до Державіаслужби України надійшла відповідь від авіаційних властей Ісламської Республіки Іран про неможливість перегляду Угоди від 09.07.1993 шляхом призначення другого перевізника, а саме ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» до виконання конституційних процедур щодо укладення та набрання чинності відповідною міжнародною угодою.
31.01.2014 Державіаслужбою України ПрАТ «Міжнародні авіалінії України» видано права на експлуатацію повітряної лінії «Київ-Тегеран-Київ» №711 на виконання ПрАТ «Міжнародні авіалінії України» регулярних міжнародних повітряних перевезень за вказаним маршрутом з частотою повітряних рейсів 3 рази на тиждень, однак відповідних змін до Угоди та Меморандуму не вносилося, у зв'язку з чим у період з 31.01.2014 по 03.06.2014 зазначеною авіакомпанією польоти на вказаному маршруті фактично не виконувалися.
Після призначення на посаду голови Державіаслужби України ОСОБА_5 , який із грудня 1997 року до 12.03.2014 працював на керівних посадах комерційного спрямування в ПрАТ «Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України», маючи тісні службові та особисті зв'язки з її представниками та керівниками, у зв'язку із чим є заінтересованим в результатах господарської діяльності зазначеного підприємства, діючи умисно, протиправно відстоював комерційні інтереси ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» з метою надання останній незаконних переваг при виконанні рейсів на маршруті «Київ-Тегеран-Київ».
Так, 03.06.2014 ОСОБА_5 , будучи службовою особою, з метою надання ПрАТ «Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України» без законних на те підстав дозволів на виконання регулярних авіаційних пасажирських рейсів на маршрутах з України до Ісламської Республіки Іран та у зворотному напрямку, використовуючи надані йому повноваження щодо забезпечення розвитку та захисту конкуренції в галузі цивільної авіації, свідомо ігноруючи вимоги Угоди від 09.07.1993 та достовірно знаючи про необхідну процедуру внесення змін до неї для призначення ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» на маршрут «Київ-Тегеран-Київ», незаконно почав надавати зазначеній авіакомпанії дозволи на польоти за вказаним маршрутом, внаслідок чого ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» почала виконувати три регулярні рейси на тиждень за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ».
В подальшому, 21.06.2014 ОСОБА_5 , будучи службовою особою, продовжуючи реалізацію свого умислу, направленого на надання ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» без законних на те підстав переваг над іншими авіакомпаніями в отриманні дозволів на виконання регулярних авіаційних пасажирських рейсів на маршрутах з України до Ісламської Республіки Іран та у зворотному напрямку, достовірно знаючи, що дозволи на фактичне виконання польотів ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» вже видані ним 03.06.2014, з метою створення видимості правомірності цих дозволів, представляючи авіаційну владу України на переговорах із авіаційними властями Ісламської Республіки Іран, в порушення вимог статтей 3, 13 Угоди від 09.07.1993, підписав від імені авіаційної влади України проект Протоколу про внесення змін і доповнень до Угоди про повітряне сполучення між Урядом України та Урядом Ісламської Республіки Іран, а також Меморандуму про взаєморозуміння із авіаційною владою Ісламської Республіки Іран, які передбачали можливість для ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» виконувати рейси за повітряними напрямками до Ісламської Республіки Іран. Водночас, вказаний проект Протоколу перебував на стадії погодження та не набув чинності, що підтверджується листом Міністерства закордонних справ України від 23.06.2015 №72/14-620-1535.
У подальшому, голова Державіаслужби ОСОБА_5 , будучи службовою особою, в порушення вимог п. 1 ст. 3 Угоди від 09.07.1993, яким передбачено можливість призначення лише одного підприємства-авіаперевізника кожною договірною стороною, вирішив привести свою протиправну діяльність в інтересах авіакомпанії ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» у відповідність до міжнародних домовленостей.
З цією метою ОСОБА_5 , будучи службовою особою, достовірно знаючи, що наказом Міністерства інфраструктури України від 25.07.2014 №343, ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії України» надано право на виконання польотів за другою частотою на маршруті «Київ-Тегеран-Київ», 11.11.2014 підписав та направив лист за №1.10-12236, в якому просив Організацію Цивільної Авіації Ісламської Республіки Іран погодити для ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» надання трьох частот рейсів та однієї частоти - для ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії», що суперечило вимогам Угоди та Меморандуму.
Після надходження 15.11.2014 відповіді від авіаційних властей Ірану щодо надання згоди на використання ПрАТ «Міжнародні авіалінії України» двох частот рейсів за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» ОСОБА_5 підготовлено повторний лист від 18.11.2014 №1.10-12471, в якому акцентовано увагу на наданні ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» 3 частот рейсів за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», відповіді на який від Іранської сторони не надійшло.
Таким чином, Голова Державіаслужби України ОСОБА_5 , будучи службовою особою, діючи умисно, з метою надання ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» неправомірних переваг у отриманні ринків міжнародних комерційних авіаперевезень, в тому числі на міжнародних маршрутах між Україною та Ісламською Республікою Іран, створив умови для погодження авіаційною владою Ісламської Республіки Іран, вже виданих ним протиправних дозволів на виконання польотів на користь ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» та включення зазначеної авіакомпанії в розклад регулярних рейсів за маршрутом Київ-Тегеран-Київ на зимовий період 2014/2015 років та літній період 2015 року.
Після ненадходження відповіді Іранської сторони щодо надання 3 частот рейсів за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» для ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України», у ОСОБА_5 виник умисел на усунення ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» від виконання польотів на авіамаршруті «Київ-Тегеран-Київ» шляхом створення останнім штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності.
Так, відповідно до рішення комісії з формування та реалізації державної політики щодо експлуатації повітряних ліній, зафіксованого у пункті 7 Протоколу згаданої комісії №15 від 03.07.2014, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 25.07.2014 №343, ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» надано право на виконання двох регулярних рейсів на тиждень за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ». Упродовж вересня-листопада 2014 року Державіаслужбою України для зазначеної авіакомпанії, відповідно до п. 2.9 Правил надання експлуатантами дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України, затверджених спільним наказом Державіаслужби та Міноборони України від 28.11.2005 №897/703 (далі - Правила), видано дозволи на виконання десяти додаткових до регулярних рейсів UKM 207/208 за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ». При цьому зауважень щодо наданих документів від Державіаслужби України не надходило.
Продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на надання ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» незаконних переваг, що виявилися у наданні можливостей для вказаної авіакомпанії виконувати більшу кількість рейсів за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», Голова Державіаслужби України ОСОБА_5 , будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, відстоюючи комерційні інтереси ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України», з метою централізованого розподілу ринків авіаційних перевезень, в порушення пункту 7 Протоколу №15 від 03.07.2014, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 25.07.2014 №34, у встановленому порядку не вніс відповідні зміни щодо кількості дозволених частот в раніше видане ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» право на експлуатацію повітряних ліній сполученням «Київ-Тегеран-Київ» та, в порушення ч. 6 статті 94 Повітряного кодексу України, не затвердив відповідний розклад руху. Внаслідок зазначених незаконних дій ОСОБА_5 позбавив зазначену авіакомпанію можливості із липня 2014 року щотижня виконувати другий регулярний рейс відповідно до наданого комісією права на виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень з/до України та створив умови, в яких ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» вимушене було щоразу звертатися до Державіаслужби України із заявами про надання дозволів на виконання додаткових рейсів (одноразових), що виконується поза розкладом за тим самим маршрутом, що й регулярний.
В подальшому, голова Державіаслужби України ОСОБА_5 , будучи службовою особою, використовуючи надане йому службове становище всупереч інтересам служби, з метою витіснити ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» з ринку авіаперевезень на маршруті «Київ-Тегеран-Київ», достовірно знаючи, що без його особистого дозволу як керівника Державіаслужби України виконання ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» рейсу неможливе, та будучи обізнаним, що вказана авіакомпанія володіє та використовує для виконання польотів льотний парк належним чином сертифікованих повітряних суден із обслуговуючим екіпажем відповідної кваліфікації на здійснення міжнародних перевезень пасажирів, незважаючи на фактичне належне виконання нею з 02.07.2002 авіарейсів за маршрутами з України до Ісламської Республіки Іран та у зворотному напрямку, вирішив не надавати вказаній авіакомпанії дозвіл на виконання запланованого на 17.11.2014 додаткового до регулярних рейсу, за наступних обставин.
Так, 14.11.2014, ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» звернулося до Державної авіаційної служби України із черговою заявкою про отримання дозволу на виконання додаткового до регулярних рейсу UKM 207/208 за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», запланованого на 17.11.2014 на 21 год. 30 хв.
Відповідно до Правил надання експлуатантами дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України, затверджених спільним наказом Державіаслужби та Міноборони України від 28.11.2005 №897/703, додатковим рейсом є рейс, що виконується поза розкладом за тим самим маршрутом і тим самим експлуатантом, що й регулярний.
Згідно з п. 2.9.1 вказаних Правил у разі необхідності виконання додаткового рейсу (одноразового) український експлуатант повинен одержати дозвіл від держави, до якої планується виконання додаткового рейсу, і ДАПЛ Державіаслужби України, після чого направити відповідне повідомлення в Украероцентр і ВП КППС за формою ФПЛ напередодні дня виконання польоту через IFPS Євроконтролю.
Отримавши від ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» зазначену заявку на виконання додаткового до регулярних рейсу, Голова Державіаслужби України ОСОБА_5 , будучи службовою особою, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, із єдиним злочинним наміром надання ПрАТ «Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України» неправомірної вигоди у вигляді переваг без законних на те підстав, шляхом створення перешкод ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» на ринку авіаційних перевезень за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», в порушення вимог спільного наказу Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації та Міністерства оборони України від 28.11.2005 за № 897/703, надав підлеглим працівникам ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які не були обізнані про його злочинні наміри, незаконну вказівку не задовольняти подану у Державіаслужбу України заявку авіакомпанії на виліт, при цьому достовірно знаючи про наявність у ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії України» права на експлуатацію повітряної лінії за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» із частотою рейсів 2 рази на тиждень, (згідно з протоколом Комісії від 03.07.2014 №15), мотивуючи своє рішення нібито відсутністю в авіакомпанії відповідного права на експлуатацію повітряної лінії.
На виконання зазначеної вказівки Голови Державіаслужби України ОСОБА_5 відповідні службові особи Державіаслужби ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які не були обізнані про його злочинні наміри, не видали та не погодили в системі АФТН дозвіл для ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» на виконання повітряним судном MD-83 UR-CKN додаткового до регулярних рейсу UKM 207/208, запланованого на 17.11.2014 на 21 год. 30 хв. за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», у зв'язку з чим згаданий рейс не відбувся.
Внаслідок вказаних протиправних дій голови Державіаслужби України ОСОБА_5 ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії України» понесла додаткові витрати з оплати вартості орендованого повітряного судна MD-83 UR-CKN в сумі 16775,0 доларів США, що за курсом Національного банку України на 17.11.2014 становило 251069,50 грн., що призвело до заподіяння ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» збитків на вказану суму, що у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та в силу Примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
Крім того, Голова Державної авіаційної служби України ОСОБА_5 , будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, із єдиним злочинним наміром надання ПрАТ «Авіакомпанія Міжнародні авіалінії України» неправомірної вигоди у вигляді переваг без законних на те підстав, шляхом створення перешкод ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» на ринку авіаційних перевезень за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», використовуючи свої службові повноваження щодо погодження чи непогодження договорів лізингу, обумовлені ч.3 ст. 93 Повітряного кодексу України, всупереч вимог п.п.7.9, 7.14 Правил сертифікації експлуатантів, що здійснюють експлуатацію цивільних повітряних суден (літаків) з метою виконання комерційних транспортних перевезень згідно з вимогами OPS 1», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.07.2010 за №430, вчасно не погодив ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії України» можливість виконання запланованого на 05 лютого 2015 року о 21 год. 30 хв. регулярного рейсу UKM 207/208, за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ», належним чином сертифікованим повітряним судном Boeing 737-500 UR-CNE (№24828), яке було орендоване у ТОВ «Авіакомпанія «Браво» на умовах договору «мокрого» лізингу від 28.01.2015, за наступних обставин.
Так, 31.01.2015 об 11 год. 44 хв. ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» звернулося до Державіаслужби України за дозволом на використання повітряного судна Boeing 737-500 UR-CNE (№24828), яке було орендоване у ТОВ «Авіакомпанія «Браво», на виконання регулярного рейсу сполученням «Київ-Тегеран-Київ», запланованого на 05.02.2015 на 21 год. 30 хв. До звернення авіакомпанією наданий повний пакет документів, який передбачений пунктом 7.14 Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.07.2010 №430.
Протягом 31.01.2015-04.02.2015 працівники уповноважених структурних підрозділів Державіаслужби України такі як директор департаменту правового та адміністративного забезпечення ОСОБА_10 , головний спеціаліст відділу правового забезпечення ОСОБА_11 , директор департаменту фінансів та економіки ОСОБА_12 , головний спеціаліст відділу економічної політики, фінансової спроможності та контролю за страхуванням ОСОБА_13 , начальник відділу бюджетного фінансування Департаменту фінансів та економіки ОСОБА_14 , головний спеціаліст відділу бюджетного фінансування ОСОБА_15 , директор департаменту авіаційної безпеки ОСОБА_16 , начальник відділу нагляду за станом авіаційної безпеки експлуатантів ОСОБА_17 , директор департаменту авіаційних перевезень та аеропортів ОСОБА_18 , начальник управління авіаційних перевезень та ліцензування ОСОБА_8 , начальник відділу організації та контролю авіаційних перевезень ОСОБА_9 , головний спеціаліст відділу двостороннього співробітництва та угод ОСОБА_19 , заступник директора департаменту, начальник управління, державний інспектор з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією ОСОБА_20 , державний інспектор з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією ОСОБА_21 , державний інспектор з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією ОСОБА_22 провели перевірку поданих документів на відповідність вимогам чинного законодавства та міждержавних угод і, не виявивши порушень, власними підписами у листі узгодженні договору фрахту/«мокрого» лізингу №16 надали погодження ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» на здійснення запланованого рейсу.
Після надання погоджень структурними підрозділами, 04.02.2015, близько 16 год. 00 хв., тобто завчасно до запланованого рейсу, державний інспектор з авіаційного нагляду Державіаслужби України ОСОБА_23 у відповідності до вимог Правил сертифікації експлуатантів, затверджених наказом Державіаслужби України від 20.09.2005 №684, Правил сертифікації експлуатантів, що здійснюють експлуатацію цивільних повітряних суден (літаків) з метою виконання комерційних транспортних перевезень згідно з вимогами OPS 1», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.07.2010 за №430 надав лист узгодження договору фрахту/«мокрого» лізингу №16 та проекти авторизаційних листів для підпису голові Державіаслужби України ОСОБА_5 .
Ознайомившись із зазначеним документом, Голова Державіаслужби України ОСОБА_5 , умисно протягом періоду часу із 16 год. 00 хв. 04.02.2015 до 21 год. 30 хв. 05.02.2015 в приміщенні Державіаслужби за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 14, достеменно знаючи про запланований час рейсу, відповідність поданих документів вимогам чинного законодавства та міждержавних угод, що підтверджується погодженнями уповноважених осіб Державіаслужби України, будучи службовою особою, наділеною повноваженнями створювати рівні умови для усіх перевізників, а також надавати дозволи на здійснення авіарейсів або, за наявності підстав, відмовляти в їх наданні, продовжуючи свої злочинні дії, зловживаючи службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди іншою юридичною особою - ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» у вигляді сприяння її господарській діяльності, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, за відсутності законних перешкод для здійснення зазначеного рейсу перевізником ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії», вчасно не підписав авторизаційний лист (authorization letter) про надання авіакомпанії дозволу на використання належним чином сертифікованого Державіаслужбою України повітряного судна Boeing 737-500 UR-CNE (№24828) та на виконання ним регулярного рейсу сполученням «Київ-Тегеран-Київ».
З огляду на відсутність дозволу Державіаслужби України в особі ОСОБА_5 , ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» не змогло виконати запланований на 05.02.2015 на 21 год. 30 хв. рейс UKM 207/208 сполученням «Київ-Тегеран-Київ» орендованим повітряним судном Boeing 737-500 UR-CNE (№ 24828), що призвело до додаткових витрат в якості оплати вартості оренди повітряного судна в сумі 499129, 25 гривень 25 копійок, що у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та в силу Примітки до ст. 364 є тяжкими наслідками.
Таким чином, злочинними діями ОСОБА_5 інтересам юридичної особи ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» спричинено тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди у сумі 499129 гривень 25 копійок.
У подальшому, 06.02.2015, у невстановлений слідством час, в приміщенні Державіаслужби України за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 14, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, бажаючи приховати вчинений ним злочин та створити видимість належного виконання своїх обов'язків, достеменно знаючи, що виконати даний рейс неможливо, підписав наданий йому для підпису 04.02.2015 авторизаційний лист (authorization letter) про надання авіакомпанії ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» дозволу на використання належним чином сертифікованого Державіаслужбою України повітряного судна Boeing 737-500 UR-CNE (№24828) та на виконання ним регулярного рейсу сполученням «Київ-Тегеран-Київ» в період 04.02.2015-29.03.2015 та видав його працівнику Державіаслужби України ОСОБА_8 для опрацювання та подальшого скерування до ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії».
При цьому в період часу з 14.11.2014 по 06.02.2015, коли ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» внаслідок злочинних дій голови Державіаслужби України ОСОБА_5 було позбавлене можливості виконати вищевказані рейси за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» та несло збитки, обумовлені зайвими витратами на оплату орендованих повітряних суден, ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» продовжувала здійснювати регулярні авіарейси за маршрутом «Київ-Тегеран-Київ» з частотою 3 рази на тиждень, чим для вказаної авіакомпанії було створено сприятливі конкурентні умови.
10.09.2015 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, отже двохмісячний строк досудового розслідування, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 219 КПК України, слід обчислювати з цієї дати.
В обґрунтування клопотання прокурор вказує, що 11.09.2015 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_2 цілодобово із покладенням визначених обов'язків.
12.10.2015 колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва, частково задовольнивши апеляційну скаргу сторони захисту, скасувала ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 11.09.2015, постановивши нову, якою до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний у вигляді домашнього арешту на певний період доби. Строк дії цієї ухвали визначено до 09.11.2015.
Заступником Генерального прокурора України ОСОБА_24 30.10.2015 у порядку ст.ст. 294-296 КПК України, продовжено строк досудового розслідування кримінального провадження до чотирьох місяців, тобто до 10.01.2016, внаслідок неможливості закінчити досудове розслідування та особливої складності провадження.
06.11.2015 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 в певний період доби заборонивши залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 23.00 год. до 06 год. ранку наступного дня із продовженням строку дії визначених судом обов'язків.
Строк дії домашнього арешту визначено до 09.12.2015, однак досудове розслідування вказаного кримінального провадження неможливо закінчити у строк визначений у п. 2 ч. 1 ст. 219 КПК України, у зв'язку із необхідністю відкриття сторонам матеріалів кримінального провадження та виконання вимог ст.ст. 290, 291, 293 КПК України.
Прокурор наголосив, що на даний час Кримінальним кодексом виключено можливість застосовувати до осіб, якими вчинені корупційні злочини, положень щодо звільнення від відбування покарання з випробуванням, отже існує ризик спроб ОСОБА_5 переховуватись від слідства та суду.
Прокурор стверджує про наявність правових підстав для продовження строку застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту та вважає наявними ризики, передбачені ст. 177 КПК України, зокрема, що підозрюваний при застосуванні до нього більш м'якого запобіжного заходу матиме можливість переховуватися від органу досудового розслідування, шляхом виїзду за межі території України, впливати на хід судового слідства, незаконно впливати на свідків у провадженні
Крім того, прокурор зазначив, що підозрюваний ОСОБА_5 , працюючи до цього часу на керівних посадах в ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» та на посаді Голови Державіаслужби України, наладив міцні соціальні та службові зв'язки із представниками інших органів виконавчої влади, підлеглими йому працівниками Державіаслужби України, представниками ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України», документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 04.11.2009 та другим діючим паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 від 22.08.2012, а тому наявні ризики, які дають достатні підстави вважати що він буде переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, шляхом виїзду за межі території України, впливати на хід судового слідства, незаконно впливати на свідків у провадженні
Прокурор просив також врахувати, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, яке є тяжким злочином, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян та зі спеціальною конфіскацією, що само по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватися від слідства та суду, з метою забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду; знищити або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, вчинити інше кримінальне правопорушення, сторона обвинувачення не вбачає підстав для застосування до нього більш м'якого запобіжного заходу чим домашній арешт.
Ці обставини на думку прокурора, виправдовують запобіжний захід у виді домашнього арешту.
Одночасно із продовженням строку домашнього арешту прокурор ставить питання про продовження строку дії обов'язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати на виклик до органу дізнання, досудового слідства, прокурора або суду; залишити на зберіганні відповідних органів свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, утримуватися від спілкування із свідками у кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому підстави, просив клопотання задовольнити.
Підозрюваний та його захисник не заперечували проти продовження строку дії запобіжного заходу у виді домашнього арешту, зазначили, що попередньою ухвалою. підозрюваному заборонено відлучатися з місця проживання з 23.00 години до 06.00 години, що є достатнім для забезпечення виконання покладених обов'язків, та просили залишити дію запобіжного заходу у вказаний період доби.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовано клопотання, заслухавши думку учасників судового провадження, надходжу до наступних висновків.
У відповідності до ч. 2 ст. 181 КПК України домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
ОСОБА_5 являється підозрюваним у кримінальному провадженні № 42015000000000641, відомості про яке 14.04.2015 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
10.09.2015 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
За змісту пред'явленої підозри вбачається, що ОСОБА_5 підозрюється в умисних діях, що виразилися у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Наявність обґрунтованої підозри підтверджується долученими до клопотання матеріалами, зокрема, матеріалами, які подавалися ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» в Державіаслужбу для погодження договору мокрого лізингу, авторизаційним листом №1.18-2015 від 06.02.2015, листом узгодження договору фрахту/«мокрого лізингу» № 16, зверненнями ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії», протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_25 , протоколами допитів свідків ОСОБА_26 , ОСОБА_18 , ОСОБА_27 та інших, висновком судово-економічної експертизи підприємства ТОВ «Українсько-середземноморські авіалінії» від 20.08.2015 № 13643/15-45, протоколом засідання комісії №15 від 03.07.2015 та іншими матеріалами кримінального провадження № 42015000000000641 які додані до клопотання.
Згідно із ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі , дані про особу підозрюваного, вік та стан здоров'я , міцність соціальних зв'язків підозрюваного в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців, наявність у підозрюваного постійного місця роботи , репутацію підозрюваного.
Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України у разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000000641 продовжено 30.10.2015 до 10.01.2016.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту стосовно ОСОБА_5 закінчується 09.12.2015, однак ще необхідно виконати деякі слідчі та процесуальних дії, зокрема: відкриття сторонам матеріалів кримінального провадження та виконання вимог ст.ст. 290, 291, 293 КПК України.
Оцінивши наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України та наявність вагомих доказів про вчинення ним кримінального правопорушення, що спричинило тяжкі наслідки, тяжкість покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, його вік, стан здоров'я, міцність соціальних зв'язків - має постійне місце реєстрації, раніше не судимий.
Слідчим суддею встановлено, що стороною обвинувачення в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, та те, що заявлені ризики не зменшилися, вказане надає підстави для продовження строку застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Таким чином, з метою уникнення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України щодо можливості підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим способом, продовжити строк застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді домашнього арешту за місцем фактичного проживання, заборонивши йому відлучатися з місця проживання з 23.00 години до 06.00 години, і є тим запобіжним заходом, який забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків.
Продовжуючи застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту у певний період доби, слід продовжити строк дії покладених на нього обов'язків прибувати на виклик до органу дізнання, досудового слідства, прокурора або суду, здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, утримуватися від спілкування із свідками у цьому кримінальному провадженні.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст.29, 55, 62, 63, 129 Конституції України, керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 205, 309 КПК України слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту застосованого до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в певний період доби заборонивши залишати місце свого проживання за адресою : АДРЕСА_1 в період часу з 23.00 год. до 06 год. ранку наступного дня із продовженням строку дії наступних обов'язків:
- прибувати на виклик до органу дізнання, досудового слідства, прокурора або суду; залишити на зберіганні свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; утримуватись від спілкування із свідками у цьому кримінальному провадженні.
Строк дії домашнього арешту визначити до 10.01.2016 року.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали буде проголошено 21.12.2015 року о 09.00 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1