Справа № 369/13251/15-а
Провадження № 2-а/369/446/15
іменем України
29.12.2015 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі
головуючої судді Дубас Т.В.
при секретарі Дідур М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даним позовом в порядку адміністративного судочинства, мотивуючи свої вимоги тим що, перебуває на обліку та одержує пенсію державного службовця, призначену УПФУ у Києво-Святошинському районі Київської області.
Позивач неодноразово зверталася з заявами до Управління ПФУ у Києво-Святошинському районі та до вищестоящих органів у сфері пенсійного забезпечення про здійснення перерахунку пенсії державного службовця та включення до складу заробітної плати, з якої вираховувалася пенсія, індексації, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, що підтверджується заявою ОСОБА_1 до Управління ПФУ у Києво-Святошинському районі про здійснення перерахунку пенсії від 29.11.2013 р., завою від 17.12.2013 р., заявою від 20.01.2014 р., заявою від 19.11.2015 р.
Однак на всі свої заяви, відповідачем була надіслана відмова щодо здійснення перерахунку пенсії.
Позивач не погоджується з вищезазначеними позиціями відповідача, які суперечать чинному законодавству України, вичерпавши усі наявні можливості захистити свої права у позасудовому порядку, змушена звернутись до Києво-Святошинського районного суду Київської області.
Тому позивач просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1, пенсію державного службовця у розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг, інші надбавки, а також індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, починаючи з 29 листопада 2013 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задоволити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, просила у позові відмовити.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29.12.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог щодо перерахування та виплати пенсії державного службовця за період з 29.11.2013 року по 02.06.2015 року включно залишено без розгляду.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та зібрані ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, і її призначено пенсію на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу».
29.11.2013 року, на підставі ст. 371 Закону України «Про державну службу», позивач звернулась до відповідача з заявою про порахунок раніше призначеної пенсії, з врахуванням пенсії державного службовця розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг, інші надбавки, а також індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків
Листом від 12.12.2013 року № 321/П-01 Управління повідомило позивача про те, що їй відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку з посиланням на ст. 33 Закону України «Про держану службу» та постанову Кабінету міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій».
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Приписами ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Положеннями ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Зі змісту ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» вбачається, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Крім того, відповідно п.2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 1/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, згідно даної Інструкції до заохочувальних та компенсаційних виплат, на які нараховується збір на пенсійне страхування, включається, у тому числі грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Отже, посадовий оклад, премії, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг, інші надбавки, а також індексації, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця згідно Закону України «Про державну службу», повинна враховуватися Відповідачем при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічна позиція викладена у рішеннях Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року у справі № 21-97а13.
Крім того, норми Закону України «Про державну службу» щодо спірних відносин є загальними, у той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення», якими визначаються виплати (доходи) для обчислення пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, відмова відповідача щодо неврахування вищеназваних складових заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при обчисленні розміру пенсії, є такою, що не ґрунтується на чинному законодавстві.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ч.1 ст. 66, ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахування та виплатити ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1), пенсію державного службовця розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг, інші надбавки, а також індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, починаючи з 03.06.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення.
Суддя: Дубас Т.В.