Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-601/10
Провадження № -
"16" червня 2010 р. м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області ОСОБА_1
розглянувши в м. Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення невинлачених коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, суд, -
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради неправомірними та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради недовиплачені кошти, які передбачені ст. 39 ЗУ “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " за період з 03.09.2007 року по 01.04.2009 року, мотивуючи це тим, шо вона являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи, проживає та працює в зоні гарантованого добровільного відселення. Позивачка вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року, а не в розмірах визначених ЗУ “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ порушує її права.
ІЗ судове засідання позивачка надала заяву, в якій просить розглянути справу в письмовому провадженні у її відсутність, вимоги позову підтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача УГ1СЗН Коростенської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнають, просять справу слухати без них.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав. Судом встановлено, що позивачка проживає в зоні гарантованого добровільного відселення. яким є м.Коростень. В даний час працює на ВАТ «Коростенський м»ясо комбінат», отримує кошти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, яким встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого добровільного відселення. проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат.
Суд погоджується з доводами позову про те, що ці вимоги Закону “Про статус...” відповідачем порушувались, позивачка не отримувала зазначених кошт в відповідних розмірах , тому вимоги її позову є обгрунтованими , в межах строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС України. Крім того, згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» дію статтей 37,39 ЗУ "Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ зупинено на період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, позовні вимоги задовольняються частково, кошти за 2008 рік підлягають стягненню, починаючи і 22.05.2008 року.
В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених позивачці коштів, передбачених ст. 39 Закону у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 10,50 грн. щомісяця. - ( 7 міс. X 10,50 73,50 грн.), виходячи з розрахунку становить - 7590,00 грн., а саме:
-і 01.06.2008 р. по 01.10.2008 р. - (525 грн. х 2) х 4 міс. = 4200 грн.;
•ill 0.2008 р. по 01.12.2008 р. - (545 грн. х 2) х 2 міс. = 2180 грн.;
-і 1.12.2008 р. по 01.04.2009 р. (605 грн. х 2) х 4 міс. = 4840 грн. а всього- 10130.00 грн.
При стягненні коштів суд виходить з розміру мінімальних заробітних плат, які діяли у вказаних періодах, а
¦ саме:
-з 1.12.2008 р. 605 грн.;
-з 1.04.2009 р. - 625 грн.;
-з 1.07.2009 р. - 630 грн.;
-з 1.10.2009 р. - 650 грн.
-з 1.1 1.2009 р. - 744 грн.
Таким чином : 11220,00 -105,00 = 11115,00 грн.
Посилання позивачки на ст. 233 ,238 КЗпП України, якими встановлено, що при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові виплати, крім вимог про виплату працівникові середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, орган, який розглядає спір, мат право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь-яким строком та те, що зазначені виплати відповідно до Закону України від 28.02.1991 року № 796 -XII громадянам проводились за місцем роботи та входять в структуру заробітної плати не є обгрунтованими, бо дійсно, відповідно до ст.2 Закону України “Про оплату праці” до структури заробітної плати окрім основної входять додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати. Згідно ст.39 Закону “Про статус...“ . така доплата провадиться працюючим особам, однак,- суд визнає, що Закон України "Про оплату праці" визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають в трудових відносинах , відповідно до ст. 1,2,4,21,22 якого, заробітна плата є гарантованою винагородою працівнику за
роботу .яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої є дохід та інші, кошти підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі. Однак, передбачені ст. 39 ЗУ “Про статус... т доплати до структури заробітної плати не входять , а відповідно до Закону України "Про формування.; порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслілкії] Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 2000 року № І445-1І1 (далі -ЗакоІ № 1445-1П) фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначенні законодавцівом України.
Фонд утворюється у складі Державного бюджету України, ошти Фонду зараховуються на окремиї рахунок Державного бюджету України, а розпорядником коштів Фонду є Міністерство України з питані надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ( далі - МН(| України) ст. ст. 1-3 Закону № 1445-ІП .
Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету Міністрів України від 20 червні 2000 року № 987 "Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів іцодШ ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту ^населення", яка втратила чинність! зв'язку з прийняттям постанови від 16 вересня 2005 року № 931 "Про затвердження Порядку використанні коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо Ліквідації наслідків Чппмая.. -™ катастрофи" та від 20 вересня 2005 року № 936 "Про затвердження Порядку використання кой бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян^" „>: постраж.
При цьому, відповідно до ст.2 та 159 КАС України, суд дослідив правосуб»єктність відповідача
обов»язки , в сфері публічних правовідносин, та визначив, що він є належним відповідачем по заявл Саме відповідач має обов»язок провадити нарахування конкретних сум соціальних виплат, передбач «Про статус....» - позивачці. Фінансування таких виплат, здійснюється за рахунок державні V Відповідач не надав суду доказів тому, що відповідні перерахування бюджетних кошт на їх рахунки позивачці не було здійснено. Аналізуючи розмір видатків, що направляються органам Мінпрац політики з державного бюджету, для соціальних виплат потерпілим від аварії на ЧАВС, суд і джерело фінансування таких виплат було недостатнім, однак, невизначення відповідних бюджетнії.
Законі «Про державний бюджет України », не може приводити до обмеження витрат на загат потреби, порушення прав людини і громадянина, встановлених Конституцією України. Згідно нака 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України - , за якими головним ро: бюджетних коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраждали Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відповідн праці та соціального захисту населення та Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені, том зазначені кошти з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради.
Керуючись ст. ст. 99,100, 159 - 163 КАС України, ст.І9 Конституції України, ст.39 ЗУ “ 1 соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, Постановс Міністрів України № 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населені
І Іозовзадовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської і) щодо виплати ОСОБА_2 в неповному обсязі кошт, передбачених ст. 39 ЗУ “1 соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради ОСОБА_2 кошти, передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціаз громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 11115,00 грн„ за період з 01.01 по 01.04.2009 року. В решті позову відмовити за необгрунтованістю.
1 Іостанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі заяви ттро апеляційне протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає чинності: 1/ якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано після закінчеі подання заяви; 2\якщо заяву було подано, але не подано після цього протягом 20 днів апеляційної скарг и після строку подання апеляційної скарги; 3\ в разі подання апеляційної скарги після розгляду справи апеляційним сулоТ^
рішення не було скасоване. Суддя: