Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
8 лютого 2011 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в
складі:
Головуючого - судді Тітової Т.А
При секретарі Михайловській Т.П.
За участю представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля ОСОБА_2
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання бездіяльності неправомірною та зобов»язання нарахувати і виплатити доплату до пенсії дитині війни
5
Встановив:
Позивач ОСОБА_3 22 грудня 2010 року звернулась в суд з даним позовом до відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання неправомірною бездіяльності у несплаті щомісячної державної соціальної допомоги та зобов»язання нарахувати і виплатити їй як дитині війни щомісячну доплату до пенсії в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за періоди з 1 січня 2009року по 24 лютого 2009 року, з 1 січня 2010 року по 5 квітня 2010 року, з 1 вересня 2010 року по дату розгляду справи
В обгрунтування вимог позивач зазначила , що народилась у 1945 році , відноситься до категорії громадян «дитина війни» , і їй згідно зі ст. ст.. 1, 6 Закону України № 2195 -1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком . Але така допомога у зазначених періодах не виплачувалась . Раніше вона вже зверталась до суду з позовом про перерахунок допомоги дитині війни , і згідно відповідних рішень проведено нарахування за 2007- 2008 роки, також з 24 лютого по 31 грудня 2009 року, з 1 січня по 31 серпня і з 5 квітня по 31 серпня 2010 року
Мінімальний розмір пенсії визначений у відповідності до ст.. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тому соціальна допомога має бути визначена від цієї величини.
Позивач посилається також на правову позицію Конституційного Суду України, який неодноразова розглядав питання щодо конституційності положень законів України про бюджет > частині обмеження пільг, компенсацій і гарантій
Позивач з судовому засіданні участі не приймала. Звернувся з письмовою заявою про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в місті Добропіллі ОСОБА_2 позов не визнала. Посилається на те, що у 2006 році Урядом України не був впроваджений порядок надання пільг, передбачених ст.. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни». Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік дію ст.. 6 вказаного Закону було зупинено на 2007 рік, а підвищення до пенсії цій категорії громадян проводилось відповідно до ст.. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після прийняття Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6- рп2007 щодо конституційності зупинення норми закону питання фінансування підвищення пенсії у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване , тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Між тим, відповідно до Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « ст.. 18 п. 5 страхові внески не можуть вилучатися з Пенсійного та Накопичувального фонду і використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. 8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у встановлених твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн. з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Виплата допомоги дітям війни у 2009, 2010 роках здійснена в розмірі 49,80 грн. щомісячно згідно зазначеної постанови, оскільки іншого нормативного акту не приймалось.
Вислухавши пояснення представника відповідача , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Обставинами справи встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером згідно пенсійного посвідчення ААА № 501241, має статус « дитина війни».
Правовий статус дітей війни , який має позивач, визначає основи їх соціального захисту та гарантії соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, які встановлені Законом України № 2195 - 1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» .
Відповідно до ст.. 6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної
допомоги дитині війни у 2009 році відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У1 "Про Державний бюджет України на 2009 рік" в ст.54 ч.2 передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України. А статтею 71 цього Закону Кабінету Міністрів України було надане право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат , які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Але в 2009 році Кабінетом Міністрів України не приймалось окремої постанови про встановлення розміру доплати до пенсії особам, віднесеним до категорії дитина війни .
Згідно постанови КМУ від 22 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 14 квітня 2009 року № 355, яка є чинною з 22 травня 2008 року, п.8, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року даною постановою не визначений , і змін до постанови щодо розміру
доплати цій категорії у 2009 році не вносилось.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що у 2009 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни", якою встановлена державна соціальна доплата дітям війни в розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2010 році відповідно до ст„ 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Статтею 52 Закону України " Про державний бюджет України на 2010 рік" визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, у 2010 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" в такій редакції: " дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
З довідки, виданої відповідачем 29 вересня 2010 року слідує, що ОСОБА_3П перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в м. Добропілля,. отримує пенсію за віком , надбавка до пенсії як дитині війни виплачена в розмірі 47 грн. з 1 січня по 31 березня 2008 року; 48,10 грн. з 1 квітня по 30 червня 2008 року; 48,20 грн. з 1 липня по 30 вересня 2008 року, 49,80 грн. з 1 жовтня 2008 року і довічно щомісячно.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 12 березня 2010 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 ОСОБА_1 ПФУ в м.Добропілля про виплату допомоги дитині війни була визначена доплата за період з 24 лютого по 31 грудня 2009 року.
Рішенням того ж суду від 29 червня 2010 року у цивільній справі з того ж предмету визначена доплата до пенсії з 9 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року.
Постановою того ж суду від 26 жовтня 2010 року у адміністративній справі з того ж предмету визначена доплата до пенсії за період з 5 квітня по 31 серпня 2010 року.
Тому суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3 щодо виплати підвищення до пенсії як дитині війни з урахуванням фактично отриманих сум за період у 2009 з 1 січня по 23 лютого , у 2010 році з 1 січня по 4 квітня та з 1 вересня по 31 грудня,виходячи зтакого.
Згідно ст. 99 ч. 2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня , коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС У країни передбачено , що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду , якщо суд за заявою сторони, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється у хвала.
ОСОБА_3 22 грудня 2010 року звернулась в суд щодо предмету розгляду з цивільним позовом, і в порядку цивільного судочинства було відкрито провадження у справі.
З введенням в дію 30 грудня 2010 року Закону України від 2 грудня 2010року № 2748- У1 "Про внесення змін до розділу XI1 « Прикінцеві положення » Закону України « Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов»язаних із соціальними виплатами" дані справи розглядаються в порядку адміністративного судочинства , і суд відкрив провадження у адміністративній справі у відповідності до даного Закону 14 січня 2011 року.
Приймаючи до уваги , що при відкритті провадження у адміністративній справі питання про поновлення строку судом не вирішувалось , про пропуск строку стало відомо у ході розгляду справи , то судом відповідно до роз»яснення Вищого Адміністративного Суду України в інформаційному листі від 13 жовтня 2010 року № 1425\11\13-10 в процесі розгляду справи перевірена поважність причин пропуску позивачем строку на звернення до адміністративного суду.
Суд вважає причину пропуску строку поважною , оскільки справа за правилами ЦПК України не була розглянута у зв»язку з внесенням змін до законодавства щодо підвідомчості справ , по»язаних із соціальними виплатами.
На підставі Закону України « Про соціальний захист дітей війни»,керуючись ст. ст.. 158-163 КАС України, суд
Вважати поважною причиною пропуску ОСОБА_3 строку звернення до адміністративного суду.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля у несплаті ОСОБА_3 щомісячної соціальної допомоги як дитині війни.
Покласти зобов'язання на ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.
Добропілля Донецької області нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_3 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2009 року по 23 лютого 2009 року, з 1 січня 2010 року по 4 квітня 2010 року, з 1 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року з урахуванням фактично отриманих сум.
В іншій частині позову ОСОБА_3 відмовити.
На постанову може бути подана апеляція в Донецький апеляційний адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів.
Суддя Тітова Т.А.