м. Миколаїв
23 грудня 2015 року Справа № 814/3773/15
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Марича Є.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Техноторг", пр. Героїв Сталінграду, 113,Миколаїв,54025
до
Миколаївської митниці ДФС України, в.Московська, 57-А,Миколаїв,54017
треті особи
Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, пр. Леніна, 141-В,Миколаїв,54055
про
визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Техноторг» звернулось до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплаченого податку за результатами розгляду заяви від 05.08.2015 року №366, зобов'язання скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість в сумі 16989,92 грн. за митною декларацією №504070000/2013/0036 від 24.10.2013 року шляхом перерахування даних коштів на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю “Техноторг”.
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач в порушення ст.301 Митного Кодексу України, ст. 43 ПК України, Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної Митної служби № 618 від 20.07.2007 року не надав висновок для повернення надмірно сплаченого податку.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки задоволення позову в такий спосіб є втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та у митниці відсутні законодавчі підстави для складання висновку про повернення коштів з Державного бюджету України.
Також, 23.12.2015 року від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду ВАС України справи 814/5081/13-а, однак усною ухвалою суд відмовив у задоволенні даного клопотання, оскільки рішення у справі 814/5081/-13-а набрало законної сили.
Третя особа надала суду пояснення , що ніяких документів на повернення позивачу коштів з державного бюджету від Миколаївської Митниці ДФС до Головного управління не надходило.
Представниками сторін та третьої особи подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Миколаївська митниця ДФС 24.10.2013 року прийняла рішення №504070000/2013/000017/1 про коригування митної вартості товару заявленої ТОВ “Техноторг”, яке постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2014 року по справі №814/5081/13-а визнано протиправним та скасовано. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2015 року постанова суду першої інстанції залишена без змін.
У рішенні суду від 27.01.2014 року зазначено, що позивач подав митну декларацію №504070000/2013/006698 від 24.10.2013 року, в якій визначив ціну товару 10000 євро та з цієї суми сплатив митні платежі. Миколаївською митницею було прийнято рішення про коригування митної вартості товару ціна товару та була скоригована вартість товару на суму 15000 євро, тому позивачем були доплачені митні платежі в сумі 16989,92 грн., що підтверджується актом коригування ( арк.с.16).
05 серпня 2015 року позивач звернуся до митниці з листом про повернення надмірно сплаченого податку відповідно до ст.301 МК України та розділу ІІІ “ Порядку повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, як передоплата , і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами”, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618.
Відповідач надав відповідь, якою було відмовлено у поверненні надмірно сплаченого податку, оскільки рішенням суду не встановлена сума надмірно сплачених митних платежів та відсутнє зобов'язання митниці повернути з Державного бюджету будь-які надмірно сплачені митні та інші платежі (арк .с .33).
Згідно статті 301 МК повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 ПК Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 року для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Підставою для відмови митним органом заявнику може бути або невідповідність поданих документів вимогам Порядку № 618, або відсутність переплати. Відповідач таких підстав у своєї відповіді про відмову у наданні висновку не зазначив.
Згідно з частиною другою статті 45 БК центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.
Відповідач всупереч розділу ІІІ Порядку № 618 не перевірив факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та не встановив наявність переплати. Рішення про коригування митної вартості товару скасовано та рішення набрало законної сили, тому сума надмірно сплачених податків та зборів ( обов”язкових платежів) повертається декларанту відповідно до вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007. Митниця не виконала процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеним вище порядком, то така бездіяльність митного органу є протиправною.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), від 25.11.2014 року № 21-338а14, № 21-207а14, від 24.03.2015 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1.Позов задовольнити.
2.Визнання протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо не складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплаченого податку за результатами розгляду заяви від 05.08.2015 року №366.
3.Зобов'язати Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення товариству з обмеженою відповідальністю "Техноторг" надмірно сплаченого податку на додану вартість в сумі 16989,92 грн. за митною декларацією №504070000/2013/006698 від 24.10.2013 року шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» п/р №26000140036 відкритий у ПАТ "Мегабанк" м. Харків, МФО 351629.
4. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» (ЄДРПОУ 30976452) сплачений згідно платіжного доручення №14658 від 02.10.2015 року судовий збір в сумі 1218,00 грн., згідно платіжного доручення №14914 від 21.10.2015 року в сумі 1218,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської митниці ДФС .
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є.В. Марич