Справа № 750/11343/15-а
Провадження № 2-а/750/17/16
05 січня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого - судді Рахманкулової І.П.,
із секретарем - Разумейко К.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
17 листопада 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 18824 грн. 66 коп. за період з 01 березня 2014 року по 30 червня 2015 року.
У судовому засіданні представник відповідача подала клопотання про закриття провадження у справі, посилаючись на те, що спірні правовідносини носять не публічний, а приватно-правовий характер, тому вирішення даного спору не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Представник позивача в судовому засіданні не погодилася з клопотанням представника відповідача про закриття провадження у справі, вважає, що справу належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до абз. 5 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (в редакції, що діяла на момент звернення ОСОБА_4 за призначенням допомоги) допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складається лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід).
Пункт 28 вищевказаного Порядку передбачає, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті
соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні
відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як
20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України обумовлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України. Однак, такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лише у випадках, передбачених частиною четвертою статті 50 КАС України, до переліку яких віднесено також випадки, встановлені іншими законами (пункт 5 частини 1 статті 50 КАС України).
Таким чином, серед вичерпного переліку визначених КАС України підстав, наявність яких дозволяє суб'єкту владних повноважень звернутися до суду з адміністративним позовом, такої підстави, як необхідність повернення безпідставно отриманих коштів, - немає.
Якщо суб'єкт владних повноважень бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а з інших правових підстав, при цьому не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору, то, залежно від змісту вимог і суб'єктного складу сторін, справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до вимог статті 15 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивач у справі звернувся до суду з приводу повернення надмірно сплачених коштів у вигляді допомоги малозабезпеченим сім'ям, суд вважає, що даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства, оскільки спірні правовідносини носять не публічний, а приватно-правовий характер.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд, -
провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя: