Постанова від 10.12.2015 по справі 753/9065/15-а

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

02099, м. Київ, вул. Севастопольська, 14

справа № 753/9065/15-а

провадження № 2-а/753/222/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2015 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі головуючого судді Каліушка Ф.А., розглянувши в приміщенні суду в місті Києві у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Служби безпеки України (далі по тексту - відповідач 1, СБУ) та Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ПФУ у м. Києві, а разом відповідачі) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Адміністративний позов мотивований тим, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби, яку проходив у СБУ та перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон) з 30 серпня 2008 року. Відповідно до частини третьої статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право па пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

У лютому 2015 року позивач звертався до ГУ ПФУ у м. Києві з заявою на проведення перерахунку пенсії на підставі виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України довідки про розмір грошового забезпечення, але йому була надана відповідь, у якій йому відмовлено у перерахунку.

Окрім того, позивач звертався до СБУ з заявою про надання інформації про дату та підстави змін у складі грошового забезпечення співробітників СБУ та щодо повідомлення відповідачем 1 Пенсійний фонд України про відповідні зміни у складі їх грошового забезпечення, на що також отримав відповідь про не змінність умов грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2008 року у зв'язку з відсутністю відповідних рішень Кабінету Міністрів України.

Позивач вважає таку відмову ГУ ПФУ у м. Києві протиправною, а отриману інформацію від СБУ такою, що не відповідає вимога закону, в зв'язку з чим просить суд визнати вказані дії ГУ ПФУ у м. Києві, а також бездіяльність СБУ щодо відсутності повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій звільнених їх співробітників протиправними; зобов'язати СБУ оформити довідку про розмір грошового забезпечення посади позивача, яку він обіймав на день звільнення та зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої СБУ довідки про розмір грошового забезпечення з 07 листопада 2014 року.

Під час розгляду справи позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, яка у судовому засіданні, яке відбулось 30 листопада 2015 року, прийнята судом та у відповідності до якої позивач просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність СБУ, яка полягає у відсутності повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій звільнених військовослужбовців СБУ в 2009 та 2011 роках;

-визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві стосовно відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення співробітників СБУ;

-зобов'язати СБУ підготувати довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови від 07 листопада 2007 року за №1294 посади, яку обіймав ОСОБА_1 на день звільнення:

а) станом на 01 лютого 2009 року після введення до складу грошового забезпечення відповідної посади надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову діяльність чи контррозвідувальну діяльність;

б) станом на 01 березня 2011 року у зв'язку із зміною розмірів двох видів грошового забезпечення (після встановлення в максимальних розмірах надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (100%) та надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову діяльність чи контррозвідувальну діяльність (50%);

та надіслати їх до ГУ ПФУ в м. Києві;

-зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві прийняти довідки про розмір грошового забезпечення відповідної посади станом на 01 лютого 2009 року та станом на 01 березня 2011 року на підставі яких провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплати за минулий період з 01 лютого 2009 року та з 01 березня 2011 року з урахуванням проведених виплат.

В судовому засіданні представник позивача уточненні позовні вимоги підтримав, вважав їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Представники відповідачів в свою чергу заперечили проти задоволення позовних вимог, просили відмовити у їх задоволені.

За відсутністю заперечень представників сторін, розгляд справи здійснюється судом у передбаченому ст. 122-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) порядку письмового провадження, та заслухавши їх пояснення, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 звільнений з військової служби, яку проходив у СБУ та перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 30 серпня 2008 року.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 зазначеного Закону.

За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених згідно із вищенаведеним Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 за №355 збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та проаналізувавши зміст цієї постанови, суд дійшов висновку, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом, введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. В аспекті цього висновку обґрунтованим також обґрунтованим є висновок про те, що відповідні довідки СБУ не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки вони передбачають нові розміри надбавок та премій, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Зазначене збігається з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах за №21-641а14 від 17.03.2015 року та за №21-145а15 від 21.04.2015 року.

Отже, враховуючи викладене вище, суд вважає правомірними дії ГУ ПФУ у м. Києві щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю рішень Кабінету Міністрів України щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та відсутністю бездіяльності у СБУ у неповідомленні Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій звільнених військовослужбовців з цих же підстав, а тому відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в цій частині. У зв'язку з цим також не підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання СБУ підготувати відповідні довідки, а ГУ ПФУ у м. Києві прийняти їх та провести перерахунок і виплату пенсії позивачу.

На підставі викладеного та керуючись стст. 9, 11, 71, 122, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

СУДДЯ: КАЛІУШКО Ф.А.