Копія
Справа № 822/6211/15
29 грудня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМайстер П.М.
при секретаріНетичай Ю.В.
за участі:представника позивача: Вірстюка Д.Д., представника відповідача: Триняк Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, скасувати рішення про безспірне списання коштів та про зупинення платежів за всіма рахунками територіального управління, крім захищених видатків, на підставі виконавчого листа від 18 листопада 2015 року, виданого відповідно до рішення Красилівського районного суду від 25 серпня 2015 року про стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_5 34822,54 грн.
В обгрунтування позовної заяви зазначає, що 09.12.2015 року до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області надійшло повідомлення відповідача від 08.12.2015 року про безспірне списання коштів, в якому зазначено, що до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області надійшли документи щодо виконання виконавчого листа Красилівського районного суду від 18.11.2015 року про стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області коштів на користь ОСОБА_5 в сумі 34822,54 грн.
Окрім того, в повідомленні вказано, що у період до здійснення безспірного списання коштів платежі за платіжними дорученнями позивача здійснюватись не будуть, крім захищених видатків, визначених Бюджетним Кодексом України.
Вказані дії відповідача щодо зупинення платежів за всіма рахунками територіального управління, крім захищених видатків, на підставі виконавчого листа від 18 листопада 2015 року, виданого відповідно до рішення Красилівського районного суду від 25 серпня 2015 року про стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_5 в сумі 34822,54 грн. вважає неправомірними, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надав суду письмове заперечення, в якому просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що 18 листопада 2015 року Красилівським районним судом Хмельницької області видано виконавчий лист про стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_5, за період з липня 2005 року по травень 2015 року, 16265,59 грн. компенсації втрати частини доходу у виді надбавки за роботу з матеріалами, що становлять державну таємницю, та 18556,95 грн. компенсації втрати частини доходу у виді недоплаченого грошового утримання судді, а всього 34822,54 грн.
07 грудня 2015 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, з метою здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, надійшли документи щодо стягнення коштів, відповідно до судового рішення Красилівського районного суду Хмельницької області по справі №677/1254/15-а, а саме: заява ОСОБА_5 від 19.11.2015 року з оригіналом виконавчого листа, виданого 18.11.2015 року Красилівським районним судом Хмельницької області по справі №677/1254/15-а.
09.12.2015 року до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області надійшло повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області від 08.12.2015 року про безспірне списання коштів, в якому зазначено про надходження документів щодо виконання виконавчого листа від 18.11.2015 року по справі №677/1254/15-а про стягнення коштів з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_5 в сумі 34822,54 грн., а саме: компенсації втрати частини доходу у виді надбавки за роботу з матеріалами, що становлять державну таємницю - 16265,59 грн. та компенсації втрати частини доходу у виді недоплаченого грошового утримання судді - 18556,95 грн.
Також в повідомленні вказано, що у період до здійснення безспірного списання коштів платежі за платіжними дорученнями позивача здійснюватись не будуть, крім захищених видатків, визначених Бюджетним Кодексом України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
В силу ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно ч.2 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження", рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Статтею 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
В силу п.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 (надалі - Порядок), рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Відповідно п.25 Порядку, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
Згідно п. 28 Порядку, орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.
З дня визначення таких кодів та рахунків орган Казначейства повідомляє боржникові про здійснення безспірного списання коштів з його рахунків.
У повідомленні також зазначаються строк подання боржником інформації, пов'язаної з виконанням рішення про стягнення коштів, який не може перевищувати п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення, та відомості про непроведення органом Казначейства платежів за платіжними дорученнями боржника.
Встановлено, що відповідачем на виконання п.28 Порядку, після опрацювання документів щодо виконання виконавчого листа, виданого 18.11.2015 року Красилівським районним судом Хмельницької області по справі №677/1254/15-а, листом від 08.12.2015 року №09.2-17/486-10325 направлено Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області повідомлення про безспірне списання коштів.
В силу ч.2 ст. 55 Бюджетного кодексу України, захищеними видатками бюджету визначаються видатки загального фонду на:
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
обслуговування державного (місцевого) боргу;
поточні трансферти населенню;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
підготовку кадрів вищими навчальними закладами I - IV рівнів акредитації;
забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування;
фундаментальні дослідження, прикладні наукові та науково-технічні розробки;
роботи та заходи, що здійснюються на виконання Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, та роботи з посилення бар'єрних функцій зони відчуження;
компенсацію процентів, сплачуваних банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, отриманими громадянами на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла;
заходи, пов'язані з обороноздатністю держави, що здійснюються за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету;
здійснення розвідувальної діяльності;
оплату послуг з охорони державних (комунальних) закладів культури;
оплату енергосервісу;
виплати за державними деривативами.
Аналогічна норма міститься в ч.1 ст. 145 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" якою встановлено, що фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Видатки загального фонду Державного бюджету України на утримання судів належать до захищених статей видатків Державного бюджету України.
З дотриманням вимог п.25 Порядку, Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області після надходження виконавчого листа проводились видатки позивача лише за захищеними статтями, визначеними ст.55 Бюджетного кодексу України.
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області є не обґрунтованими, в свою чергу відповідач довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України суд,-
В позові Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області відмовити.
Вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 грудня 2015 року о 11 год. 10 хв.
Суддя/підпис/П.М. Майстер
"Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер