Постанова від 24.12.2015 по справі 822/6142/15

Копія

Справа № 822/6142/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКозачок І.С.

при секретаріЛитвинюк К.Б.

за участі: представника позивача представників відповідачаПольового В.А. Федючка В.М., Глуховець Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці" до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення №0000672200 від 13.11.2015 року в частині визначення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 601 053 грн. 75 коп.

В обґрунтування вимог зазначає про те, що ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" як сільськогосподарське підприємство не порушило спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість, а тому висновки, викладені у акті перевірки, є протиправними, а податкове повідомлення - рішення підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримує.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнають. Надали до суду письмові заперечення, в яких зазначають про те, що позивачем занижено суму податку, який підлягав сплаті до бюджету, не задекларована сума ПДВ, що залишається в розпорядженні сільськогосподарського підприємства та не перераховані кошти на спеціальний рахунок, на якому акумулюються суми ПДВ, що призвело до протиправного використання коштів всупереч спеціальному режиму оподаткування.

Вважають, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, в задоволенні позову просять відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці" є юридичною особою та перебуває на податковому обліку в Городоцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Позивач також є суб'єктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом, копія якого є в матеріалах справи.

Посадовими особами відповідача проведена планова виїзна перевірка ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2015 року.

За результатами перевірки складений акт № 417/22/345157768 від 15.10.2015 року.

У висновках акту перевірки зазначається, що ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" допущені порушення:

- п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п.11 підрозділу 2 розділу ХХ, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п.209.2 ст. 209 ПК України та п. 200.3 ст. 200 ПК України (в редакції чинній станом на 28.12.2014 року), що призвело до заниження суми податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню та залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства на суму 480 843 грн., у тому числі: завищення за серпень 2012 року - 81 613 грн., за жовтень - 2013 року - 33 505 грн., за листопад 2013 року - 27 093 грн., за жовтень 2014 року - 501 858 грн.;

- п. 200.1, п. 200.2, ст. 200, п. 209.2 ст. 209 ПК України та п. 200.3 ст. 200 ПК України (в редакції чинній станом на 28.12.2014 року), що призвело до заниження суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового періоду наступного звітного періоду на суму 143 619 грн. (рядок 24 Декларації за червень 2015 року);

- п. п. "б" п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, ст. 200 ПК України та п. 200.3 ст. 200 ПК України (в редакції чинній станом на 28.12.2014 року), в результаті чого позивачем завищено суму податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету по загальній декларації в розмірі 69 688 грн., в т.ч. за травень 2013 року - 5 000 грн. та березень 2014 року - 64 988 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення №0000672200 від 13.11.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у вигляді штрафних санкцій в сумі 601 393 грн. 75 коп., з яких 480 843 грн. - штрафні санкції, застосовані за порушення п. 123.2 ст. 123 ПК України, 120 210, 75 грн. - штрафні санкції, застосовані на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України) та 340, 00 грн. - штрафні санкції, застосовані у зв'язку із неподанням підприємством за січень - лютий 2014 року податкових декларації по ПДВ.

Позивач погодився із застосуванням щодо нього штрафних санкцій на суму 340 грн. та в цій частині рішення податкового органу не оскаржує.

Перевіркою встановлено заниження позивачем суми податку на додану вартість, яка підлягала нарахуванню, залишалась у розпорядженні сільськогосподарського підприємства та підлягала спрямуванню на спеціальний рахунок в розмірі 480 843 грн. (р.25.2 Декларації).

Зазначене порушення, на думку податкового органу, сталось через заниження підприємством податку на додану вартість при поданні уточнюючих розрахунків за податковими зобов'язаннями із ТОВ "Чорноострівське ХПП", ТОВ "Лампка Агро" та ТОВ "Карнел Трейд" з податку на додану вартість, а саме:

- за жовтень 2013 року на суму 12 598 грн. (уточнюючий розрахунок № 9011417230 від 05.03.2014 року);

- за липень 2014 року на суму 52 000 грн. (уточнюючий розрахунок № 9052805196 від 15.09.2014 року);

- за жовтень 2014 року на суму 482 144 грн. (уточнюючий розрахунок №9071070096 від 09.12.2014 року).

Перевіряючи обґрунтованість висновків податкового органу, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що в березні 2014 року позивачем самостійно виявлено помилку, допущену в жовтні 2013 року по розрахунках із ТОВ "Чорноострівське ХПП", зважаючи на те, що податок на додану вартість в сумі 12 598 грн. згідно із податковою накладною №340 від 31.10.2013 року віднесений до складу податкового кредиту двічі.

Відповідно до поданого уточнюючого розрахунку № 9011417230 від 05.03.2014 року, позивачем зменшено суму податкового кредиту з податку на додану вартість за жовтень 2013 року на 12 598 грн.

Однак, при заповненні уточнюючого розрахунку в розділі "Розрахунки з бюджетом" платником податків неправильно визначено значення рядка 21.1 розрахунку "залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду" (р.20.2 декларації попереднього звітного періоду).

Значення рядка 21.1 цього уточнюючого розрахунку за жовтень 2013 року становить 128 040 грн., значення рядка 20.2 податкової декларації №9066620763 від 21.10.2013 року за вересень 2013 року складає 100 947 грн.

Виходячи з викладеного, уточнюючий розрахунок складений з порушенням Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 25.11.2011 року №1492, що призвело до завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24 розрахунку) на суму 270 93 грн.

Отже, позивачем порушено п.200.1, п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України, п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 28.12.2014 року), що призвело до заниження податку на додану вартість по розрахунках з ТОВ "Чорноострівське ХПП" на суму 12 598 грн..

Також, в вересні 2014 року позивачем самостійно виявлено помилку допущену за липень 2014 року по розрахунках з ТОВ "Лампка Агро" на суму 52 000 грн.

Судом встановлено, що ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" до складу податкового кредиту у липні 2014 року віднесено податок на додану вартість згідно із податковою накладною №15/2 від 31.07.2014 року на суму ПДВ 52 000грн. Зазначена податкова накладна не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Після чого, позивачем поданий уточнюючий розрахунок №9052805196 від 15.09.2014 року на суму 52 000 грн.

При заповненні уточнюючого розрахунку в розділі "Розрахунки з бюджетом" позивачем неправильно визначено значення рядка 21.2 уточнюючого розрахунку "залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду" (р.24 Декларації попереднього звітного періоду). Зокрема, значення рядка 21.2 даного уточнюючого розрахунку за липень 2014 року становить 152 4954 грн., тоді як значення рядка 24 податкової декларації №9041667840 від 19.07.2014 року за червень 2014 року (попередній період) становить 1 472 954 грн., завищення значення рядка 21.2 складає 52 000 грн.

Таким чином, уточнюючий розрахунок складений з порушенням Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, що призвело до завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24 розрахунку) на 52 000 грн.

В порушення п.11 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 28.12.2014 року) позивачем віднесено до складу податкового кредиту в липні 2014 року податок на додану вартість згідно із податковою накладною №15/2 від 31.07.2014 року, виписаною ТОВ "Лампка Агро", яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає право покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Отже, позивач занизив податок на додану вартість по розрахунках з ТОВ "Лампка Агро" на суму 52 000 грн.

Крім того, в грудні 2014 року позивач самостійно виявив помилку допущену за жовтень 2014 року по розрахунках з ТОВ "Кернел Трейд".

Судом встановлено, що ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" подало до податкового органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (№9071070096 від 09.12.2014 року), яким збільшено загальний обсяг постачання (р.6) за жовтень 2014 року на 2 410 720 грн. та, відповідно, податкове зобов'язання цього періоду (р.9) на 482 144 грн.

За даними додатку 5 "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" до цього розрахунку, збільшення податкових зобов'язань відбулось за рахунок декларування податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного по розрахунках з ТОВ "Кернел-Трейд" в сумі 822 190, 20 грн.

Згідно із декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2014 року позивачем віднесено до податкового зобов'язання за жовтень 2014 року ПДВ у сумі 340 046, 2 грн. по розрахунках з ТОВ "Кернел-Трейд" на підставі податкової накладної №4/2 від 22.10.2014 року на поставку пшениці в кількості 1046,296 тон по ціні 1 625 грн. за тону без ПДВ на загальну суму 2 040 277, 20 грн., в т.ч. ПДВ 34 0046, 2 грн.

Відповідно до уточнюючого розрахунку позивачем збільшено суму податкового зобов'язання по розрахунках з цим контрагентом на 482 143, 95 грн., згідно із податковою накладною № 2/2 від 14.10.2014 року, виписаною на поставку соняшника в кількості 672,759 тон по ціні 3 583, 33 грн. без ПДВ, на загальну суму 2 892 863,70 грн., в т.ч. ПДВ 482 143,95 грн.

Також, позивачем вказаним уточнюючим розрахунком виправлений показник рядка 21.2 "залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду)" на 482 144 грн., в сторону збільшення.

За даними декларації по податку на додану вартість (спеціальний режим оподаткування) за жовтень 2014 року (№ 9065802417 від 13.11.2014 року), задекларований рядок 21.2 в сумі 51 703 грн., за даними уточнюючого розрахунку за жовтень 2014 року (№9071070096 від 09.12.2014 року) в сумі 533 847 грн.

Згідно із розділом V "Порядок заповнення податкової декларації" Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" задекларовано значення рядка 24 "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" декларації з податку на додану вартість (спеціальний режим оподаткування) за вересень 2014 року (№ 9060388162 від 20.10.2014 року) в сумі 51 703 грн..

Таким чином, уточнюючий розрахунок складений з порушенням Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, що призвело до заниження позивачем суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду та залишається в розпорядженні сільськогосподарського підприємства та/або спрямовується на спеціальний рахунок (р.25.2 розрахунку) на 482 144 грн.

Відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, що підлягають сплаті (перерахуванню) до державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного періоду (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені розділом V (п.200.2). При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди, а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 28.12.2014 року).

Пунктом 209.2 ст. 209 ПК України передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №11, сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) сільськогосподарським підприємством відповідно до податкової декларації за операціями з постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг), тобто різниця між сумою податкового зобов'язання за звітний (податковий) період та сумою податкового кредиту за такий період перераховується сільськогосподарським підприємством з поточного рахунка на спеціальний рахунок у строки, встановлені статтею 203 Кодексу для перерахування суми податку на додану вартість до державного бюджету.

Сільськогосподарське підприємство подає за місцем своєї реєстрації не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним (податковим) періодом, органові державної податкової служби копії платіжних доручень про фактично зараховані на спеціальний рахунок суми податку на додану вартість за кожний звітний (податковий) період.

Вказаний порядок є обов'язковим для того, щоб підприємство могло скористатись податковою пільгою.

Інакше кажучи, для того щоб суми нарахованого ПДВ залишились в розпорядженні сільськогосподарського товаровиробника, який скористався спеціальним режимом оподаткування, необхідно дотриматись вимог статті 209 Податкового кодексу України та Порядку №11, а саме: нараховані суми ПДВ, що залишаються в розпорядженні сільськогосподарського товаровиробника, повинні бути нараховані (узгоджені), тобто відображені платником ПДВ у поданих до податкового органу податковій декларації з податку на додану вартість (скороченій); суми ПДВ мають бути акумульовані, тобто перераховані з поточного рахунку на спеціальний рахунок; акумульовані суми ПДВ мають бути у подальшому використані за цільовим призначенням на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення.

Однак, всупереч цьому, в жовтні 2013 року, в листопаді 2013 року та в жовтні 2014 року позивач взагалі не задекларував у податкових деклараціях суми ПДВ, які мали залишитись у розпорядженні підприємства у зв'язку із спеціальним режимом оподаткування і попередньо не були ним сплачені в ціні товару. Не було цього зроблено і під час подання уточнюючих розрахунків. Також позивач не перерахував кошти на спеціальний рахунок, що б давало йому право у подальшому скористатись податковою пільгою.

Тому, ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці" фактично скористався спеціальним режимом оподаткування ПДВ в сумі 480 843 грн., порушивши порядок, визначений нормами законодавства.

Відповідно до п.123.2 ст.123 ПК України використання платником податків (посадовими особами платника податків) сум, що не сплачені до бюджету внаслідок отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору, платежу додатково до штрафів, передбачених пунктом 123.1 цієї статті, - тягне за собою стягнення до бюджету суми податків, зборів, платежів, що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги.

Згідно із п. 123.1. ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, вказане порушення тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Оскільки податковий орган попередньо визначив суму податкового зобов'язання, яким у цьому випадку є сума податку, що підлягала нарахуванню без застосування податкової пільги, податковим органом було правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 25 відсотків від вказаної суми, тобто 120 210, 75 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідачем доведена правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення та застосування штрафних санкцій, тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 грудня 2015 року 16.00

Суддя/підпис/І.С. Козачок

"Згідно з оригіналом" Суддя І.С. Козачок