Постанова від 28.07.2015 по справі 658/2445/15-а

Справа № 658/2445/15-а

(провадження № 2-а/658/77/15)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2015 року Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі

головуючого судді Под'ячевої І.Д.,

при секретарі Левицькій Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Каховка Херсонської області, адміністративну справу за позовом Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор» до Каховської міської ради Херсонської області про визнання рішення незаконним, -

ВСТАНОВИВ:

ККТВП «Меліоратор» звернулось до суду з адміністративним позовом до Каховської міської ради Херсонської області про:

-визнання незаконним встановлення рішенням ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 «Про встановлення плати за землю на території міста Каховки», з 01 січня 2015 року ставки земельного податку у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності);

-скасування п. 4 рішення ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 в частині набрання чинності з 01 січня 2015 року ставки земельного податку у розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності).

В обґрунтування позову зазначається, що рішенням Каховської міської ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 встановлено плату за землю на території міста Каховки та затверджено Положення про справляння плати за землю на території міста Каховки. На думку представник позивача, відповідач в порушення норм Конституції, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податкового кодексу України зазначив в пункті 4 названого рішення, що воно набирає чинності з 01 січня 2015 року.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та додатково пояснив, що ККТВП «Меліоратор» є постійним користувачем земельних ділянок, які розташовано на території Каховської міської ради. На виконання вимог Податкового кодексу України підприємство задекларувало суму податкового зобов'язання по сплаті податку на землю у 2015 році, з урахуванням рішення Каховської міської ради від 29 січня 2015 року № 1247/68. Однак, у травні 2015 року підприємство дізналось про інформаційний лист Державної фіскальної служби України «Про особливості встановлення ставок з місцевих податків та зборів» від 16 січня 2015 року № 722/5/99-99-19-01-01-16, згідно якого ОСОБА_1 України від 28 грудня 2014 року № 71, яким надано органам місцевого самоврядування право встановлювати податок на майно, до якого також відноситься плата за землю, набрав чинності 1 січня 2015 року і відповідні рішення місцевими радами не приймались, платники земельного податку у 2015 році обчислюють суми податкових зобов'язань станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого подають податкові декларації з плати за землю із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2014 року. За таких даних, орган місцевого самоврядування встановив нові ставки податку на землю з 01 січня 2015 року в порушення норм Податкового законодавства, що є підставою для скасування рішення в цій частині.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, у зв'язку з чим зазначала, що рішення Каховської міської ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 повинно виконуватись із врахуванням положень Податкового кодексу України, а саме підпунктів 12.3.4, 12.3.5 пункту 12.3 ст. 12 та пункту 284.1 ст. 284, пункту 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, якими встановлено, що нові правила та розміри податків застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, у разі неприйняття рішення органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду. ОСОБА_1 України від 28 грудня 2014 року № 71 набрав чинності лише 01 січня 2015 року, міська рада не мала змоги виконати вимоги податкового законодавства вчасно, а тому рішення від 29 січня 2015 року повинно виконуватись господарюючими суб'єктами з 01 січня 2016 року, як це передбачено діючим законодавством. На думку представника відповідача, декларування позивачем податкового зобов'язання зі сплати податку на землю за новими ставками, без врахуванням норм податкового законодавства цій частині, відбулось не з вини міської ради, а тому відсутні підстави для скасування п. 4 рішення ради від 29 січня 2015 року № 1247/68.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи сторін, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ККТВП «Меліоратор».

Судом встановлено, що рішенням Каховської міської ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 відповідно до ст. ст. 7, 10, 12, 14, 265, 269 Податкового кодексу України та на підставі п. 24 ч. 1 ст. 26, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено плату за землю на території міста Каховки та затверджено Положення про справляння плати за землю на території міста Каховки.

В пункті 4 названого рішення зазначено, що рішення набирає чинності з 01 січня 2015 року (а.с. 4).

Так, відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71 органам місцевого самоврядування надано право встановлювати податок на майно, до якого також відноситься плата за землю.

ОСОБА_2 набрав чинності 01 січня 2015 року.

Як вбачається з матеріалів справи, Каховською міською радою на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71, 29 січня 2015 на пленарному засіданні прийнято рішення № 1247/68 «Про встановлення плати за землю на території міста Каховки».

Пунктом 4 зазначеного рішення встановлено, що рішення набирає чинності з 01 січня 2015 року.

Зі змісту наведених норм Конституції та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органу місцевого самоврядування набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення акта у дію.

За таких даних, набрання рішенням міської ради від 29 січня 2015 року чинності, 01 січня 2015 року протиричіть вимогам Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Крім того, судом при вирішенні справи враховано, що основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України.

Рішення Каховської міської ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 «Про встановлення плати за землю на території міста Каховки», пов'язано із реалізацією міською радою права на встановлення податку на майно, до якого також відноситься плата за землю, а тому таке рішення органом місцевого самоврядування повинно прийматись з урахуванням у тому числі положень Податкового кодексу України, а саме пунктів 12.3, 12.4, 12.5 ст. 12 ПК України щодо строків офіційного оприлюднення рішень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

З урахуванням всього вищевикладеного позовні вимоги ККТВП «Меліоратор» в частині визнання незаконним та скасування пункту 4 рішення Каховської міської ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 «Про встановлення плати за землю та території міста Каховки» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В частині вимоги позивача про визнання незаконним та скасування рішення ради від 29 січня 2015 року № 1247/68 в частині набрання чинності з 01 січня 2015 року ставки земельного податку у розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності) слід зазначити наступне.

Ставка земельного податку у розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності) визначена в пункті 5.1.2 Положення про порядок справляння плати за землю на території міста Каховки, тобто ставка земельного податку визначена окремим пунктом Положення, однак будь-яких застережень в рішенні щодо набрання чинності окремим пунктом Положення з 01 січня 2015 року в рішенні не зазначено, а тому відсутні підстави для скасування рішення міської ради в частині набрання чинності з 01 січня 2015 року ставки земельного податку у розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності).

Судом не приймаються до уваги посилання представника відповідача на наявність у органа місцевого самоврядування права встановлювати самостійно дату набрання рішенням чинності, у разі не зазначення в рішенні, що воно набирає чинності з дня їх офіційного оприлюднення, оскілки в ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» читко встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 160-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор» до Каховської міської ради Херсонської області про визнання рішення незаконним - задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати пункт 4 рішення Каховської міської ради Херсонської області від 29 січня 2015 року № 1247/68 «Про встановлення плати за землю на території міста Каховки», в частині набрання рішенням чинності з 01 січня 2015 року.

В іншій частині відмовити у задоволенні позовних вимог.

Стягнути з Виконкому Каховської міської ради Херсонської області на користь Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства «Меліоратор» судовий збір у розмірі 36 грн. 54 коп..

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду.

Суддя І.Д. Под'ячева