760/18568/15-а
2-а-664/15
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
21 грудня 2015 року Солом'янський районний суд міста Києва
у складі судді Кицюк В.С.,
за участю секретаря Дрозд А.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
предствника відповідача Шевчук Т.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м.Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В жовтні 2015 року позивач звернулася до суду з вимогою визнати неправомірною відмову відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких утримувалися страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язання відповідача здійснити належним чином перерахунок пенсії з 20 травня 2015 року. Свої вимоги аргументував посиланням на ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.4-10)
Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав, зазначених в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні просила суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, мотивуючи тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально - побутових питань не є складовими заробітної плати, а відтак не враховуються при призначені пенсії державним службовцям, надала відповідні заперечення (а.с.27-28)
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено і не заперечується сторонами, що позивач з 20.05.2015 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
28.08.2015 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та включення до складу заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань (а.с.16-17)
Листом від 16.09.2015 №11025/09/Д-639 пенсійним органом відмовлено позивачу у перерахунку з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань не є складовими заробітної плати, а є одноразовими виплатами, а відтак не враховуються при призначені пенсії державним службовцям (а.с.18-19)
Так, за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.93 року (надалі Закон №3723-XII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95ВР (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведене дає підстави вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно довідки Міністерства оборони України військової частини від 18.05.2015 №116/60 на всі виплати, серед яких матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на державне соціальне страхування (а.с.15)
Отже, суд вважає такими, що ґрунтуються на вимогах закону доводи позивача про необхідність врахування при призначенні їй пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань.
Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою ВАСУ, викладеною в ухвалі від 12.02.14 у справі №К/800/34455/13 та практикою ВСУ, викладеною в постановах від 28.05.2013 у справі №21-97а13 та від 04.03.2014 у справі №21-3а14, що згідно ст. 244-2 КАС України не може бути залишено поза увагою суду при розгляді зазначеного адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6 17, 18, 99, 104-106, 158-163 КАС України, а також враховуючи практику Верховного суду України, зокрема викладену в постановах від 28.05.2013 у справі №21-97а13 та від 04.03.2014 у справі №21-3а14, суд -
Адміністртивний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м.Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити повністю
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань починаючи з 20.05.2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: В.С. Кицюк