Постанова від 03.10.2011 по справі 2-а-4769/11

Провадження №2-а/2609/10871/11

Справа №2-а-4769/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2011 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді - Шереметьєвої Л.А.

при секретарі - Подолян О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ України в Солом'янському р-ні м.Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити надбавку до пенсії з 17.02.2011 р.,суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка в серпні 2011 року звернулася до суду з позовом і просить зобов'язати відповідача нарахувати їй, як дитині війни, надбавку до пенсії у встановленого законом розмірі 30% замість нарахованих відповідачем 10% за період часу з 17.02.2011 р.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона народилася 08.10.1934 року, пенсіонерка за віком та відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни, а тому має право на пільги, передбачені цим Законом.

Зокрема, відповідно до ст.6 цього Закону вона має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Не дивлячись на це, відповідач цю надбавку виплачує їй в розмірі 10% замість встановлених законом 30%, а тому вважає дії відповідача протиправними, такими,що порушують її права, а тому просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 08.09.2011 року в поновленні строку для звернення з позовом до суду позивачці було відмовлено в частині вимог з 09.07.2007 року по 17.02.2011 року. В цей самий день в справі було відкрито провадження в частині вимог за період з 17.02.2011 року.

Відповідачу в справі направлена копія позовної заяви з додатками. Заперечення на позов до суду від відповідача не надійшли.

Сторони в судове засідання не з'явилися. Про дату та час судового засідання повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управліні Пенсійного фонду України Солом»янського р-ну м. Києва і отримує пенсії за віком.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінченн (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Позивачка народилася 08.10.1934 року, тобто станом на ден закінчення війни не мала 18 років.

Таким чином, позивачка є дитиною війни в розумінні Закону Україні "Про соціальний захист дітей війни", а тому на неї розповсюджуються вс пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальній захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на ЗО0/ мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 6 цього Закону.

Встановлено і не заперечується відповідачем в листі на ім.»я позивачки що доплата до пенсії їй, як дитині війни, виплачується з 2008 року в розмір 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керуєтьс* принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які, відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

Судом встановлено і підтверджується листом відповідача на адресу позивачки, доплата до пенсії позиваці виплачується в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та постанови КМУ №>530 від 28.05.2008 року, якими були внесені зміни до ст.6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" щодо розміру цієї доплати.

Обґрунтовуючи правомірність нарахування позивачці доплати до пенсії в такому розмірі, відповідач в листі на її ім.»я посилається на те, що даний розмір встановлено КМУ України і після рішення Конституційного Суду України щодо її неконституційності нових джерел фінансування на ці види доплат встановлено не було.

Законом «Про Державний бюджет України» також не передбачено додаткових витрат на виплату соціальної допомоги особам, яким встановлено статус дитини війни, а самостійно діяти в цьому питанні та самостійно визначати суми до виплати органи Пенсійного фонду не мають права.

Суд не може прийняти таку позицію відповідача до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка.

У справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Виходячи з цього, посилання відповідача в своєму листі на приведені в ньому нормативні акти в обґрунтування своєї позиції з цього питання є безпідставними, т.я. реалізація особою, в т.ч. позивачкою, свого права на отримання допомоги не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.

При вирішенні даного спору суд також враховує наступне.

З 01.01.2008 року була прийнята нова редакція Закону України»Про соціальний захист дітей війни», згідно з якою дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується до пенсії, виплачується у підвищеному розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

З 01.01.2008 року виплата складає 10% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10- зп/2008 визнано неконституційним п.41 р.П Закону України від 28.12.2007 юку « Про Державний Бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких ;аконодавчих актів України», яким були внесені зміни до ст.6 Закону.

У п.п. 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року 'Ге 6-рп/2007 визначено, що вимоги щодо змісту закону про Державний іюджет України містяться в ч.2 ст. 95 Конституції України, положення якої онкретизовано у ст. 38 Бюджетного кодексу України.

Встановлений ч.2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Кодексу ерелік правовідносин, які регулюються законом про Державний бюджет країни, є вичерпним.

Як визначено ст.48 Конституції України, при прийнятті закону про ержавний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, завової держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень.

Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітке визначений у Конституції України, Кодексі адміністративного судочинства України, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав : обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законамк України.

Після прийняття Конституційним Судом України рішення №1-29/2007 віх 09.07.2007 року знову почали діяти положення „ст.6 України «Пре соціальний захист дітей війни», а тому вимоги позивачки суд вважає обґрунтованими.

Встановлено також, що 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Пре Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19.06.2011 року.

11.7 ч. 1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п.4, якт встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 14, 22, 37 та ч.З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявноїх фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік

Даний закон не визнано неконституційним, а тому підлягаї застосуванню при вирішенні спору, як прийнятого пізніше.

На виконання даного закону Кабінетом Міністрів України прийняті постанова № 745 від 06.07.2011 року « Про встановлення деяких розмірі] виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», які набула чинності 23.07.2011 року.

Відповідно до ст.6 даної постанови дітям війни/ крім тих, на яки: поширюється дія Законів України» Про статус ветеранів війни, гарантії ї: соціального захисту» та « Про жертви нацистських переслідувань»/ до пенсі або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціально допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться в розмір 49,8 гривні.

З огляду на це, до набрання чинності даною постановою КМУ прийнятої на виконання вимог п.4 Прикінцевих положень Закону Україні "Про Державний бюджет України на 2011 рік", вимоги позивачю підлягають задоволенню в розмірі, встановленому ст.6 Закону України "Пр< соціальний захист дітей війни».

Т.я. станом на даний час ця доплата виплачується позивачці в розмір визначеному постановою КМУ №745 від 06.07.2011 року, підстави дл задоволення її вимог після 23.07.2011 року відсутні.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Виходячи з даної норми закону, а також відсутність підстав вважати про можливі порушення прав позивачки з боку відповідача в майбутньому, підстави для задоволення вимог позивачки в частині зобов»язання відповідача нараховувати та виплачувати їй додаткову пенсію на майбутній час, відсутні.

Керуючись ст.6 Закону України» Про соціальний захист дітей війни», Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", постановою КМУ №745 від 06.07.2011 року« Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст.ст. 69-71, 99, 159- 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом»янському р- ні м. Києва нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком, з 17.02.2011 року по 22.07.2011 року за вирахуванням виплат, здійснених на протязі цього періоду часу.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Суддя: ОСОБА_2