Постанова від 25.10.2011 по справі 2-а-5556/11

Провадження №2-а/2609/15356/11

Справа №2-а-5556/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2011 року року Солом”янський районний суд м. Києва в складі: головуючого-судді- Шереметьєвої Л.А.

при секретарі- Подолян О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському р-ні м.Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом і просить зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.07.2011 р.

Посилається в позові на те, що в 2011 році йому був проведений перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру, з врахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2008 рік, що суперечить ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне державне пенсійне страхування».

Листом від 14.09.2011 року йому в задоволенні поданої заяви та перерахунку пенсії було відмовлено.

Вважає, що така відмова порушує його права та просить суд ухвалити рішення, яким визнати дії УПФ України в Солом'янському районі міста Києва щодо застосування у 2011 році при перерахунку пенсії за ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати , в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік протиправними та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік на підставі статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з і 8.07.2011 р.

Ухвалою судді від 29.09.2011 року було відкрито провадження в справі.

На адресу відповідача судом була направлена копія позовної заяви з ухвалою про відкриття провадження в справі.

Заперечення на позов відповідач до суду не подав.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату та час судового розгляду повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачу був проведений перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру, виходячи з показника за 2008 рік.

Відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону.

За змістом ч. 1 ст. 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до І липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу' починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абз. 1 цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

П.п. «б» п.п. 10 п. 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч. 4 ст. 42 Закону викладено в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.З ч. 1 ст. 40 цього Закону».

Між тим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 в їх первинній редакції.

Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону.

28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. п. З п. 11 якої визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з $бз.З 4.1ст. 40 Закону .

Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28.12.2007 року Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка визнана неконституційною.

Отже, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти: Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне

страхування» від 09.07.2003 року та постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, які регулюють спірні правовідносини.

При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону М> 1058-ІУ в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону,

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у позивача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по У країні.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що не підлягає застосуванню для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону вказаний показник застосовується лише при призначенні пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону перерахунок пенсії здійснюється виключно із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. При цьому застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній перед перерахунком працюючому пенсіонеру пенсії рік законом не передбачено.

Керуючись ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 11, 12, 17, 89, 92, 94, 98, 158-163,183- 2,186 КАС Укрпаїни,суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя