Провадження №2-а/2609/14613/11
Справа №2-а-5413/11
01 листопада 2011 року 01 листопада 2011 року Суддя Солом»янського районного суду м, Києва ОСОБА_1А, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'ямському районі м. Києва про зобов'язання нарахувати та виплатити надбавку до пенсії з 21.03.2011 р.,-
Позивачка в вересні 2011 року звернулася до суду з позовом і просить зобов'язати відповідача нарахувати їй, як дитині війни, надбавку до пенсії у встановленому законом розмірі 30% замість нарахованих відповідачем 10% за іеріод часу з 01.02.2011 року.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона народилася 08.03.1942 року, пенсіонерка за віком та відповідно до Закону України "Про оціальний захист дітей війни" є дитиною війни, а тому має право на пільги, передбачені цим Законом;.
Зокрема, відповідно до ст.6 цього Закону вона має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком не дивлячись на це, відповідач цю надбавку виплачує їй в розмірі 10% замість встановлених законом 30%, а тому вважає дії відповідача зотиправними, такими,що порушують її права, а тому просить ідовольнити позов.
Ухвалою суду від 27.09.2011 року позивачці було відмовлено в повленні строку для звернення до суду в частині позовних вимог з 01.02.2011 року по 21.03.2011 року. В цей самий день було відкрито скорочене провадження в справі.
Відповідачу в справі направлена копія позовної заяви з додатками, заперечення на позов до суду від відповідача не надійшли.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Солом»янського р-ну м. Києва і отримує пенсію за віком.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивачка народилася 08.03.1942 року, тобто станом на день закінчення війни не мала 18 років.
Таким чином, позивачка є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а тому на неї розповсюджуються пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 6 цього Закону.
Встановлено і не заперечується відповідачем в листі на ім.»я позивача, що доплата до пенсії їй, як дитині війни, виплачується з січня 2008 року розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зьг, спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судь практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають праве соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі non часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальні, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інші випадках, передбачених законом.
Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є форме соціального забезпечення громадян, які, відповідно до спеціального закону. дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реаліза: конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Судом встановлено і підтверджується листом відповідача на адре. позивачки, доплата до пенсії позиваці виплачується в розмірі 10% б прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно . Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та постаноь КМУ №530 від 28.05.2008 року, якими були внесені зміни до ст.6 Заков "Про соціальний захист дітей війни" щодо розміру цієї доплати.
Обґрунтовуючи правомірність нарахування позивачці доплати до пенс в такому розмірі, відповідач в листі на її ім.»я посилається на те, що дани розмір встановлено КМУ України і після рішення Конституційного Суд України щодо її неконституційності нових джерел фінансування на ці вид доплат встановлено не було.
Законом «Про Державний бюджет України» також не передбачен додаткових витрат на виплату соціальної допомоги особам, яким встановлен статус дитини війни, а самостійно діяти в цьому питанні та самостійн визначати суми до виплати органи Пенсійного фонду не мають права.
Суд не може прийняти таку позицію відповідача до уваги, виходячи наступного.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка.
У справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Виходячи з цього, посилання відповідача в своєму листі на приведені в ньому нормативні акти в обґрунтування своєї позиції з цього питання є безпідставними, т.я. реалізація особою, в т.ч. позивачкою, свого права на отримання допомоги не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення; прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.
При вирішенні даного спору суд також враховує наступне.
З 01.01.2008 року була прийнята нова редакція Закону України»Про соціальний захист дітей війни», згідно з якою дітям війни до пенсії або помісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується до пенсії, виплачується у підвищеному розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
З 01.01.2008 року виплата складає 10% прожиткового мінімуму для іепрацездатних осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10- т/2008 визнано неконституційним п.41 р.П Закону України від 28.12.2007 юку « Про Державний Бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких аконодавчих актів України», яким були внесені зміни до ст.6 Закону.
У п.п. 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року Гі> 6~рп/2007 визначено, що вимоги щодо змісту закону про Державний юджет України, містяться в ч.2 ст. 95 Конституції України, положення якої онкретизовано у ст. 38 Бюджетного кодексу України.
Встановлений ч.2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Кодексу ерелік правовідносин, які регулюються законом, про Державний бюджет країни, є вичерпним:. »
Як визначено ст.48 Конституції України, при прийнятті закону про ержавний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, завової держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а ікож збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для убезпечення права кожного на достатній життєвий рівень.
Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко (значений у Конституції України, Кодексі адміністративного судочинства країни, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій, і гарантій, передбачених іншими зако України.
Після прийняття Конституційним Судом України рішення 1-29/2007 від 09.07.2007 року знову почали діяти положення ст.6 України "Про соціальний захист дітей війни», а тому вимоги позивачки суд вважає обгрунтованими.
Встановлено також, що 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19.06.2011 року.
П.7 ч.І зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України " Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п.4, і встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраж внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України " соціальний захист дітей війни", ст.ст. 14, 22, 37 та ч.З ст. 43 За* України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової слуг та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмі встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наяв фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011
Даний закон не визнано неконституційним, а тому піду: застосуванню при вирішенні спору, як прийнятого пізніше.
На виконання даного закону Кабінетом Міністрів України прий постанова № 745 від 06.07.2011 року « Про встановлення деяких роз* виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», набула чинності 23.07.2011 року.
Відповідно до ст.6 даної постанови дітям війни/ крім тих. на : поширюється дія Законів України» Про статус ветеранів війни, гарант соціального захисту» та « Про жертви нацистських переслідувань»/ до ік або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціал допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться в ро:= 49,8 гривні.
З огляду на це, до набрання чинності даною постановою К прийнятої на виконання вимог п.4 Прикінцевих положень Закону Укр "Про Державний бюджет України на 2011 рік", вимоги позиві підлягають задоволенню в розмірі, встановленому ст.6 Закону України " соціальний захист дітей війни».
Т.я. станом на даний час ця доплата виплачується позивачці в розі визначеному постановою КМУ №745 від 06.07.2011 року, підстави задоволення її вимог після 23.07.2011 року відсутні.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративі судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у с< публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної ві при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Виходячи з даної норми закону, а також відсутність підстав вважати про можливі порушення прав позивачки з боку відповідача в майбутньому, іідстави для задоволення вимог' позивачки в частині зобов»язання відповідача нараховувати та виплачувати їй додаткову пенсію на майбутній іас, відсутні.
Керуючись ст.6 Закону України» Про соціальний захист дітей війни», '»аконом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", юстановою КМУ №>745 від 06.07.2011 року« Про встановлення деяких озмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», т.ст. 69-71,99, 159- 163, 183-2 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом»янському р- і м. Києва нарахувати та виплатити ОСОБА_2 надбавку до гнсії, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей йни», в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком, з 21.03,2011 року по '.07.2011 року за вирахуванням виплат, здійснених на протязі цього періоду
В решті, позову відмовити.
Постанову піддати негайному виконанню.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з ія її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду
рез районний суд.
Суддя: ОСОБА_1