Ухвала від 29.12.2015 по справі 810/2659/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/2659/15 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

УХВАЛА

Іменем України

29 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Гуцул О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Корпорації «Укртрансбуд» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Корпорації «Укртрансбуд» до Управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання протиправним та скасування розрахунку, -

ВСТАНОВИВ:

Корпорація «Укртрансбуд» (далі - Позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області (далі - Відповідач), третя особа: Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області (далі - Третя особа) та з врахуванням заяви про зміну позовних вимог, просила визнати протиправним та скасувати розрахунок №2269/02 від 14.05.2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з травня 2015 року.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно супровідного листа Відповідача від 14.05.2015 року №2269/02, який надійшов на адресу Третьої особи, Відповідач направив розрахунок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з травня 2015 року.

У вказаному розрахунку зазначено про відшкодування пенсійному фонду Корпорацією «Укртрансбуд» фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно до пунктів «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з грудня 2012 року.

Третя особа супровідним листом від 02.06.2015 року № 2855/03-04 направила на адресу Позивача вищевказаний розрахунок.

Сума встановлених розрахунків по відшкодуванню підприємствами витрат пенсійному фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_3, зокрема, в частині виплат за попередній період з 02.12.2012 року до дати формування розрахунку становить суму в розмірі 28 373,54 грн та на поточний період з травня 2015 року в сумі 979,49 грн.

Не погоджуючись з вказаним розрахунком, Позивач звернувся до суду.

Згідно ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Абзацом 4 підпункту 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (далі - Інструкція).

Положеннями пункту 6 розділу 6 Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Аналізуючи наведені правові норми, колегія суддів вважає, що розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за відповідний період є підставою для відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, понесених територіальним органом Пенсійного фонду України.

Таким чином, право територіального органу Пенсійного фонду України на складання та направлення суб'єктам підприємницької діяльності розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виникає за умови призначення та виплати таких пенсій їх працівникам і пов'язане з обов'язком суб'єктів підприємницької діяльності відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.

Слід звернути увагу, що вищенаведеними нормами визначено обов'язок Позивача стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, правомірність включення до оскаржуваного розрахунку витрат на виплату і доставку пільгових пенсій громадянину ОСОБА_3 підтверджується такими письмовими доказами, а саме, протоколом №520 від 27.04.2005 року з розрахунком робочого стажу, розпорядженням №106845 від 10.07.2013 року, №106845 від 03.05.2013 року та довідкою Корпорації «Укртрансбуд» №173/03 від 26 березня 2009 року .

В апеляційній скарзі Позивач зазначає, що надані Відповідачем докази (протокол та розпорядження про призначення і перерахунок пенсії) вказують на ті обставини, що оскаржуваний розрахунок пенсійного фонду містить недостовірні відомості.

На думку колегії суддів, навіть у випадку підтвердження вказаної обставини це не слугуватиме підставою для визнання протиправним та скасування такого розрахунку згідно вимог чинного законодавства України.

Так, відповідно ч.1 ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Отже, у даній справі підлягають застосуванню положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки спірні правовідносини стосуються питання наявності у Позивача обов»язку щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах працівнику підприємства ОСОБА_3, а не питання щодо обґрунтованості призначення пільгової пенсії вказаній особі.

В апеляційній скарзі Позивач зазначає, що підприємством вперше отримано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо пенсіонера ОСОБА_3 10.06.2015 року. Пенсійним фондом протиправно не складалися та не направлялися на адресу Позивача розрахунки за попередні періоди, а у Третьої особи були відсутні законні підстави для включення в оскаржуваний розрахунок сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з 02.12.2012 року і до дати формування розрахунку і виплати на поточний період.

З такими висновками апелянта колегія суддів не погоджується, з огляду на таке.

В розумінні положень підпунктів 6.4, 6.5, 6.8. пункту 6 Інструкції оскаржуваний розрахунок, що доданий до матеріалів справи - це єдиний, визначений законодавством первинний документ, на підставі якого здійснюється відшкодування.

Розрахунки здійснюються в автоматичному режимі на підставі відомостей відділів з призначення пенсій.

Дані відомості включають не тільки перелік осіб, а й нараховані та виплачені їм суми пенсій.

Відповідно абз.3 п.6.7 Інструкції суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Таким чином, зазначеним вище порядком встановлений обов»язок підприємств відшкодовувати фактичні витрати, що були нараховані з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку.

Матеріалами справи підтверджується факт нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3, про що вказується у розрахунках фактичних витрат.

Чинним законодавством не передбачено звільнення підприємств від сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій органам Пенсійного фонду.

Отже, оскільки сума, яка зазначена в оскаржуваному розрахунку до цього періоду не нараховувалась та відповідно не була сплачена, тому орган Пенсійного фонду правомірно, згідно Інструкції вніс зазначену суму до розрахунку фактичних витрат.

Крім того, відомості щодо оскарження рішень або дій чи бездіяльності територіального органу Пенсійного фонду України з приводу призначення та виплати пільгової пенсії ОСОБА_3 у відповідності до приписів пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в матеріалах справи відсутні.

Колегія суддів звертає увагу, що оскаржуваний розрахунок не створює для Позивача жодних правових наслідків, оскільки розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є актами індивідуальної дії, у зв'язку із чим не можуть бути окремим предметом оскарження в адміністративній справі.

При несплаті добровільно сум, зазначених у розрахунку, вони можуть бути стягнуті в судовому порядку. При цьому, Позивач не позбавлений права надавати заперечення проти такого розрахунку при розгляді справи щодо стягнення цих сум.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ст. 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій суб'єкта владних повноважень при формуванні оскаржуваного розрахунку №2269/02 від 14.05.2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст.201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Корпорації «Укртрансбуд» залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Ухвала складена в повному обсязі 30 грудня 2015 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Бужак Н.П.