ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
про визнання боржника банкрутом
04.02.2010 справа № 28/34-б
за заявою державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
до приватного підприємства "Техномонтаж 47" (код 33835490)
про визнання банкрутом (ст. 52)
Суддя Копитова О.С.
Секретар с/з ОСОБА_1
За участю представників сторін:
від заявника: ОСОБА_2, довіреність № 2549/9/10-214 від 05.05.2009
від боржника: не з'явився
В судовому засіданні присутній представник Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва -ОСОБА_3, довіреність № 94/07 від 11.01.2010
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі міста Києва звернулась до господарського суду м. Києва з заявою про визнання банкрутом приватного підприємства "Техномонтаж 47" з урахуванням приписів ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у разі наявності будь-якої з ознак, передбачених ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а не виключно за наявності всієї сукупності перелічених у цій статті підстав. Зазначена позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.02.2004 № 02-2-24/12669.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на той факт, що боржник припинив свою підприємницьку діяльність, податкових декларацій та документів податкової звітності до податкової інспекції протягом року не подає, за юридичною адресою не знаходиться.
Як убачається з матеріалів справи, згідно реєстраційних документів приватне підприємство "Техномонтаж 47" зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Згідно з ч. 7 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
До заяви про порушення провадження по справі заявником додано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ № 599532 станом на 18.02.2009, у якому значиться, що статус відомостей про юридичну особу - приватне підприємство "Техномонтаж 47" не підтверджено - відсутність за місцемзнаходженням, довідку № 34/15-1230 від 29.09.2009, згідно якої дата подання останньої звітності боржником за перший квартал 2006 та належним чином завірену копію Акту № 371/24-122 від 09.07.2009 про невручення податкового повідомлення-рішення, складеного працівниками державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва. Відповідно до зазначеного Акту за адресою: м. Києв, м. Києві, вул. Мельникова, 12, приватне підприємство "Техномонтаж 47" не знаходиться.
Крім того, в обґрунтування своїх вимог заявник посилається на той факт, що боржник податкових декларацій та документів податкової звітності до податкової інспекції протягом року не подає, останню звітність до податкової інспекції подавало з податку на додану вартість за перший квартал 2006, що підтверджується довідкою державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва за виконуючого обов'язки заступника начальника державної податкової інспектора у Шевченківському районі м. Києва ОСОБА_4
Ухвалою господарського суду м. Києва від 22.12.2009 порушено провадження у справі про банкрутство № 28/34-б за особливостями, передбаченими ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та призначено розгляд справи на 04.02.2010.
Зазначена ухвала направлялась судом на юридичну та на фактичну адресу боржника, однак повернулась без вручення з відміткою поштового відділення про відсутність підприємства за вказаною адресою.
В судовому засіданні представник заявника надав суду Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.01.2010, відповідно до якої державним реєстратором внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців про порушення провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Техномонтаж 47" та зазначено про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Сукупність доказів, які містяться в матеріалах справи № 28/34-б, доводять безспірність вимог заявника та неспроможність боржника виконати свої зобов'язання перед кредитором у встановлений Законом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Згідно ч. 2 ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника заявника, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, встановлені в ході судового розгляду обставини, господарський суд приходить до висновку щодо наявності всіх підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Представник заявника у судовому засіданні заявив клопотання про призначення ліквідатором приватного підприємства "Техномонтаж 47" арбітражного керуючого -ОСОБА_5 (ліцензія Серія АБ № 271798 від 21.04.2006).
Відповідно до ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатором може бути призначено фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну або економічну освіту, володіє спеціальними знаннями та не є зацікавленою особою щодо боржника і кредиторів.
Арбітражні керуючі діють на підставі ліцензії арбітражного керуючого, виданої уповноваженим органом у порядку, встановленому законом.
В матеріалах справи наявні належним чином засвідчена копія ліцензії Серії АБ № 271798 від 21.04.2006 на право здійснення діяльності арбітражного керуючого видана ОСОБА_5 та копія договору № 3/24-02 від 08.01.2009 з арбітражним керуючим на здійснення діяльності розпорядника майна, санатора, ліквідатора у справах з питань банкрутства.
Обставин передбачених п. 3 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в ході судового засідання не встановлено.
За таких обставин, суд вважає за можливе задовольнити клопотання заявника стосовно призначення ліквідатором приватного підприємства "Техномонтаж 47" арбітражного керуючого -ОСОБА_5
При цьому, господарський вважає за необхідне зазначити, що приписами ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не визначений порядок або особливості здійснення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство, в зв'язку з чим ліквідаційна процедура щодо відсутнього боржника, здійснюється також відповідно до вимог, що передбачені розділом ІІІ Закону - “Ліквідаційна процедура”. Отже, на ліквідатора покладаються, зокрема, обов'язки ліквідатора у справі про банкрутство, що передбачені ст. ст. 23, 25,52 Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону ліквідатор зобов'язаний опублікувати в офіційних друкованих органах відомості про визнання боржника банкрутом та відкриття відносно останнього ліквідаційної процедури. Також, з положень ч. 5 ст. 52 Закону вбачається, що на ліквідатора боржника покладені обов'язки щодо виявлення, встановлення кредиторів відсутнього боржника та повідомлення їх (кредиторів) про визнання відсутнього боржника банкрутом, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 22, 23, 24, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд -
1. Визнати банкрутом приватне підприємство "Техномонтаж 47" (04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12; код 33835490).
2. Визнати державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва кредитором приватного підприємства "Техномонтаж 47" на суму 2 039,68 грн.
2. Припинити процедуру розпорядження майном.
4. Відкрити ліквідаційну процедуру.
5. Призначити ліквідатором банкрута приватного підприємства "Техномонтаж 47" арбітражного керуючого - ОСОБА_5 (ліцензія Серія АБ № 271798 від 21.04.2006).
6. Зобов'язати ліквідатора у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури з метою виявлення, встановлення кредиторів відсутнього боржника та повідомлення їх (кредиторів) про визнання відсутнього боржника банкрутом. Відомості про визнання боржника банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури повинні містити: найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом, найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство, дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію).
7. Зобов'язати ліквідатора надати суду докази публікації оголошення в офіційному друкованому органі про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури протягом двох тижнів з моменту опублікування (оригінал примірника газети).
8. Зобов'язати ліквідатора письмово повідомити про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута, зокрема органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види зальнообов'язкового держаного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
9. Зобов'язати ліквідатора у разі отримання ним заяв з вимогами до банкрута письмово повідомити про це суд.
10. Зобов'язати Державного реєстратора за місцем знаходження боржника внести до Єдиного державного реєстру запис про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора боржника.
11. Підприємницьку діяльність банкрута завершити.
12. Строк виконання всіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав з 04.02.2010.
13. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута з 04.02.2010.
14. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 04.02.2010.
15. Зобов'язати ліквідатора надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора до 04.02.2011.
16. Відповідно до п. 1 ст. 23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
17. Копію постанови направити заявнику, боржнику та ліквідатору.
18. Копію постанови для відома направити в Прокуратуру м. Києва, ДПА у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19 (Управління по забезпеченню оперативно-правового супроводження матеріалів ДПС в судових установах УПМ ДПА у м. Києві), установі банку боржника та державному реєстратору за місцем знаходження боржника для виконання.
Суддя О.С. Копитова