Постанова від 23.12.2015 по справі 816/4493/15

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4493/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" до Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

02 листопада 2015 року Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (надалі - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, ДПІ у м. Полтаві) про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 424 005,72 грн та нарахування пені в розмірі 32 247,71 грн за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.10.2015 № НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" своєчасно та у повному обсязі сплачено єдиний соціальний внесок (надалі - ЄСВ) за період січень - травень 2015 року. Вказує, що підприємство позивача виконало свій обов'язок шляхом своєчасного подання платіжних доручень до банку, а тому не може нести відповідальність за несвоєчасне надходження платежів до бюджету, оскільки зарахування зазначених коштів на рахунок ДПІ у м. Полтаві з порушенням встановленого законом строку відбулося не з його вини.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки кошти в рахунок сплати єдиного внеску за період січень - травень 2015 року від Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" несвоєчасно надійшли до бюджету, а саме кошти на повне погашення єдиного внеску за січень 2015 року відбулось 06.03.2015 при граничному терміні сплати до 20.02.2015, за лютий 2015 року - 03.04.2015 при граничному терміні сплати до 20.03.2015, за березень 2015 року - 29.04.2015 при граничному терміні сплати до 20.04.2015, за квітень 2015 року - 18.06.2015 при граничному терміні сплати до 20.05.2015, за травень 2015 року - 03.07.2015 при граничному терміні сплати до 20.06.2015, то позивачем порушено п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" є юридичною особою (код ЄДРПОУ 14361575), перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Полтаві та є платником єдиного внеску.

У період січень-травень 2015 року позивачем до ДПІ у м. Полтаві подавались звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування:

- за січень 2015 року (вх. № НОМЕР_2 від 06.02.2015) терміном сплати 20.02.2015 в розмірі 1 458 337,06 грн (а.с.105-109);

- за лютий 2015 року (вх. № НОМЕР_3 від 11.03.2015) терміном сплати 20.03.2015 в розмірі 1 430 520,69 грн (а.с.110-114);

- за березень 2015 року (вх. № НОМЕР_4 від 09.04.2015) терміном сплати 20.04.2015 в розмірі 1 551 107,58 грн (а.с.115-119);

- за квітень 2015 року (вх. № НОМЕР_5 від 08.05.2015) терміном сплати 20.05.2015 в розмірі 1 525 342,68 грн (а.с.120-124);

- за травень 2015 року (вх. № НОМЕР_6 від 22.06.2015) терміном сплати 20.06.2015 в розмірі 1 549 702,28 грн (а.с.125-129).

Згідно відомостей інтегрованої картки повне погашення недоїмки по ЄСВ за січень 2015 року відбулось 06.03.2015, за лютий 2015 року - 03.04.2015, за березень 2015 року - 29.04.2015, за квітень 2015 року - 18.06.2015, за травень 2015 року - 03.07.2015.

У зв'язку з порушенням строків сплати зобов'язання по ЄСВ відповідачем встановлено порушення позивачем п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". 12.10.2015 ДПІ у м. Полтаві винесено рішення №0169671706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 456 253 грн 43 коп., (штрафні санкції - 424 005 грн 72 коп., пеня - 32 247 грн 71 коп.) (а.с. 10).

Позивач не погодився з вказаним рішенням від 12.10.2015 №0169671706, у зв'язку з чим оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - ЗУ "Про ЄСВ") єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" є платником єдиного внеску у розумінні пункту 1 частини 1 статті 4 ЗУ "Про ЄСВ".

Пунктом 1 частини другої статті 6 цього Закону передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюється, зокрема, за принципами законодавчого визначення умов і порядку його сплати, обов'язковості сплати та відповідальності платників єдиного внеску за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків (ст. 3 ЗУ "Про ЄСВ").

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частини 7, 8, 12 статті 9 ЗУ "Про ЄСВ").

Статтею 25 вказаного Закону встановлені заходи впливу, які можуть застосовувати органи доходів і зборів у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платниками єдиного внеску, а саме:

- на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (п. 10);

- орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (п. 14 ст. 25 ЗУ "Про ЄСВ").

Таким чином, пеня та штрафні санкції є мірою відповідальності платників податків за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків. Тобто відповідальність обумовлюється винністю платника у порушенні норм вказаного Закону та невиконанні або неналежному виконанні покладених на них обов'язків.

Тож для визначення правомірності застосування до позивача означених заходів впливу оцінці підлягає поведінка Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" щодо спрямованості його дій на виконання норм ЗУ "Про ЄСВ" та покладених на нього цим Законом обов'язків.

Як було встановлено судом вище, позивачем до ДПІ у м. Полтаві подавались звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: за січень 2015 року (вх. № НОМЕР_2 від 06.02.2015) в розмірі 1 458 337,06 грн; за лютий 2015 року (вх. № НОМЕР_3 від 11.03.2015) в розмірі 1 430 520,69 грн; за березень 2015 року (вх. № НОМЕР_4 від 09.04.2015) в розмірі 1 551 107,58 грн; за квітень 2015 року (вх. № НОМЕР_5 від 08.05.2015) в розмірі 1 525 342,68 грн; за травень 2015 року (вх. № НОМЕР_6 від 22.06.2015) в розмірі 1 549 702,28 грн.

За змістом пояснень представника відповідача:

- станом на 20.02.2015 за відповідачем рахувалась переплата в сумі 982 793,81 грн, кошти на повне погашення заборгованості за січень 2015 року надійшли до бюджету 23.02.2015 в сумі 4 147,00 грн, 24.02.2015 в сумі 5 806,00 грн, 26.02.2015 в сумі 8 454,00 грн; 27.02.2015 в сумі 826,00 грн, 02.03.2015 в сумі 22 492,34 грн, 03.03.2015 в сумі 2 074,00 грн, 04.03.2015 в сумі 16 010,51 грн, 06.03.2015 в сумі 415 733,40 грн;

- станом на 20.03.2015 за відповідачем рахувалась переплата в сумі 917 704,06 грн, кошти на повне погашення заборгованості за лютий 2015 року надійшли до бюджету 23.03.2015 в сумі 6 800,00 грн, 26.03.2015 в сумі 4 854,00 грн, 27.03.2015 в сумі 415,00 грн, 30.03.2015 в сумі 15 729,00 грн, 01.04.2015 в сумі 20 122,00 грн, 02.04.2015 в сумі 17 328,70 грн, 03.04.2015 в сумі 447 567,93 грн;

- станом на 20.04.2015 за відповідачем рахувалась переплата в сумі 1 089 347,10 грн, кошти на повне погашення заборгованості за березень 2015 року надійшли до бюджету 23.04.2015 в сумі 7 835,33 грн, 24.04.2015 в сумі 32 941,00 грн, 27.04.2015 в сумі 2 117,00 грн, 29.04.2015 в сумі 418 867,15 грн;

- станом на 20.05.2015 за відповідачем рахувалась переплата в сумі 1 025 296,87 грн, кошти на повне погашення заборгованості за квітень 2015 року надійшли до бюджету 25.05.2015 в сумі 20 630,94 грн, 27.05.2015 в сумі 4 283,00 грн, 28.05.2015 в сумі 9 338,00 грн, 29.05.2015 в сумі 625,00 грн, 18.06.2015 в сумі 465 168,87 грн;

- станом на 20.06.2015 за відповідачем рахувалась переплата в сумі 1 379 839,84 грн, кошти на повне погашення заборгованості за травень 2015 року надійшли до бюджету 23.06.2015 в сумі 28 607,00 грн, 25.06.2015 в сумі 2 963,00 грн, 01.07.2015 в сумі 119 576,61 грн, 02.07.2015 в сумі 9 776,50 грн, 03.07.2015 в сумі 8 939,33 грн. .

Далі судом встановлено, що сума ЄСВ, сплачувалась позивачем безготівковими коштами з його банківського рахунку, як це передбачено ч. 7 ст. 9 ЗУ "Про ЄСВ", шляхом подання до Відділення № 6 м. Полтава Філії "ПРУ" "Банк "Фінанси та Кредит" платіжні доручення на сплату єдиного внеску від 03.02.2015 №8772 на суму 257 847,00 грн, від 04.02.2015 № 8780 на суму 707 476,05 грн, до Філії АТ "Укрексімбанк" в м. Полтаві платіжне доручення від 05.03.2015 №687 на суму 874 646,93 грн, до Відділення № 460 АТ "УкрСиббанк" платіжне доручення від 03.04.2015 № 204 на суму 1 028 876,95 грн, до ПАТ "Креді ОСОБА_4" м. Київ платіжне доручення від 29.04.2015 № 112 на суму 956 046,04 грн, до ПАТ "Діамантбанк" платіжне доручення від 17.06.2015 № 48 на суму 1 305 063,92 грн, № 49 на суму 23 935,69 грн, № 50 на суму 3 224,84 грн.

При цьому, згідно відміток банківських установ на цих платіжних дорученнях із визначеними призначеннями платежу - сплата ЄСВ за січень-травень 2015 року, вони були прийняті банком до виконання в день їх оформлення, а платіжні доручення від 05.03.2015, від 17.06.2015 на наступний день - 06.03.2015, 18.06.2015 відповідно.

У відповідності до п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" ініціювання переказу здійснюється, зокрема, за такими розрахунковим документом як платіжне доручення.

Платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (п. 1.30 ст. 1 вищевказаного Закону)

Пунктом 8.1 статті 8 цього ж Закону передбачено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.

У пункті 22.4 статті 22 означеного Закону вказано, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

Отже, для Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" ініціювання переказу коштів в рахунок сплати ЄСВ за січень-травень 2015 року є завершеним з дати подання платіжних доручень на виконання до банку, а тому останнім виконано покладений на нього обов'язок щодо своєчасної сплати єдиного внеску за вказаний період в повному обсязі.

Згідно платіжних доручень від 17.06.2015 № 48, № 49, № 50, від 01.07.2015 № 1168, від 03.07.2015 № 1282 позивачем повторно сплачено суми ЄСВ за січень 2015 року з рахунків, відкритих в інших банках в загальному розмірі 707 476,05 грн (а.с. 22-26).

В ході судового розгляду встановлено, що заборгованість станом на момент розгляду справи по ЄСВ за період січень - травень 2015 року у позивача відсутня, що не заперечувалось і представником відповідача.

З урахуванням наведеного, судом не встановлено винних дій Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", спрямованих на порушення норм ЗУ "Про ЄСВ" або ж невиконання чи неналежне виконання покладених на них обов'язків, а тому відповідачем безпідставно притягнуто позивача до відповідальності у вигляді застосування до нього таких заходів впливу як пеня та штрафні санкції. А відтак, оскаржуване рішення 12.10.2015 №0169671706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 456 253 грн 43 коп., (штрафні санкції - 424 005 грн 72 коп., пеня - 32 247 грн 71 коп.), є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" до Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.10.2015 № НОМЕР_1.

Стягнути на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (код ЄДРПОУ 03361661) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39680655) витрати зі сплати судового збору в розмірі 6 843,80 грн. (шість тисяч вісімсот сорок три гривні вісімдесят копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складено 28 грудня 2015 року.

Суддя Л.О. Єресько