Справа: № 693/1277/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Скрипник В.Ф.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
Іменем України
16 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,
при секретарі: Присяжній Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області на постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 16 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про перерахунок пенсії та виплату грошових коштів,-
Позивач ОСОБА_3 звернувся до Жашківського районного суду Черкаської області із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області, в якому просила:
- визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в
Жашківському районі Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 80% заробітної плати, згідно з наданою довідкою від 17.08.2015 № 123/02-42 про заробітну плату за 24 місяці з урахуванням зазначених в ній сум нарахованої індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати згідно з наданою довідкою виконавчого комітету Зеленорізької сільської ради Жашківського району Черкаської області від 17.08.2015 № 123/02-42 про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 16 жовтня 2015 року позов задоволено частково.
Визнано незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 80% заробітної плати, згідно з наданою довідкою від 17.08.2015 № 123/02-42 про заробітну плату за 24 місяці з урахуванням зазначених в ній сум нарахованої індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області здійснити перерахунок та постійну виплату призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_3, починаючи з 17.08.2015р. відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" в призначеному розмірі 80% заробітної плати згідно з наданою довідкою Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області від 17.08.2015 № 123/02-42 про заробітну плату на 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомог на оздоровлення та матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань.
В іншій частині позову відмовлено.
Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення суду першої інстанції - зміні, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_3 є пенсіонером та отримує пенсію за віком, починаючи з 18.04.2014 року.
При ознайомленні з пенсійною справою позивачці стало відомо, що при призначенні пенсії відповідачем не було враховано отримані нею за період з 01.12.2012 року по 31.12.2013 року інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, в загальному розмірі 29681,28 грн., з яких було проведено відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З цих підстав, позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення донарахування її пенсії з дня призначення пенсії та надала довідку виконавчого комітету Зеленорізької сільської ради Жашківського району Черкаської області від 17.08.2015 року № 123/02-42 про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за 24 календарних місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою Правління Пенсійного фонду України.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області від 25.09.2015 року № 4190/02 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку розміру її пенсії та включенні інших виплат у розрахунок пенсії та повідомлено, що матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, а тому не може бути включена до заробітної плати для обчислення пенсії.
Вказане стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивача), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, з наведених положень вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Враховуючи вищевикладене слід зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Разом з тим, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року та 14 травня 2013 року та 06 листопада 2013 року.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, є правомірним.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції не вірно визначено період, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до вимог ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
Враховуючи, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії 17 серпня 2015 року, що підтверджується наявними в справі доказами, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01 вересня 2015 року.
Таким чином, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, змінити постанову суду.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області - задовольнити частково.
Змінити абзац третій резолютивної частини постанови Жашківського районного суду Черкаської області від 16 жовтня 2015 року, виклавши його в такій редакції:
«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки від 17.08.2015 № 123/02-42 про заробітну плату на 24 місяці перед виходом на пенсію, починаючи з 01 вересня 2015 року».
В решті постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 16 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Петрик І.Й.
Борисюк Л.П.