Постанова від 16.12.2015 по справі 806/5177/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2015 року м.Житомир справа № 806/5177/15

категорія 8.3.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Захарченко О.Є.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ 145000,00 грн. та пені 14873,42 грн.,

встановив:

Товариство з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - відповідач - 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (далі - відповідач - 2), у якому просить визнати протиправною бездіяльність та стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на користь позивача заборгованість з бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 145000,00 грн та суму пені в розмірі 14873,42 грн, нараховану на суму такої заборгованості за період з 06.08.2015 по 17.11.2015. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що 20.05.2015 товариство з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" звернулось до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області з заявою про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року. Проте, повідомлення про суму бюджетного відшкодування ТДВ "Коростенський комбінат хлібопродуктів" встановлений законом термін не надійшло. За таких обставин, позивач вважає, що податковим органом було порушено право позивача на бюджетне відшкодування, що суперечить нормам чинного законодавства.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував з мотивів викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що відшкодування з Державного бюджету України податку на додану вартість здійснюється виключно у відповідності до статті 200 Податкового Кодексу України та належить до компетенції податкових органів та до органів державного казначейства. Тому вважає, що суд не може вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував. Пояснив, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові казначейської служби висновок щодо відшкодування податку на додану вартість. Станом на 03.12.2015 до Коростенського управління Державної казначейської служби України у Житомирській області не надходили висновки та узагальнена інформація щодо відшкодування податку на додану вартість ТДВ "Коростенський комбінат хлібопродуктів" по декларації за квітень 2015 року. Таким чином, законних підстав відшкодувати позивачу за квітень 2015 року податку на додану вартість у казначейської служби не було.

Розглянувши надані сторонами матеріали, заслухавши пояснення представників сторін з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення справи, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Встановлено, що позивачем 20.05.2015 подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року, в якій визначено, що бюджетному відшкодуванню на рахунок платника підлягає сума 145000,00 грн (а.с. 9 - 12). Окрім того, в якості додатків до декларації, позивачем до податкового органу було подано розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з ПДВ (а.с. 13-15), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (а.с. 17 - 18) та розшифровку податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (а.с. 19-20).

У період із 16.07.2015 по 22.07.2015 відповідачем - 1 було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування товариством з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" з питань достовірності виникнення від'ємного значення по ПДВ та задекларованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку в податковій декларації за квітень 2015 року.

За результатом перевірки складено акт № 709/15-4/00951528 від 24.04.2015 (а.с. 31 - 43). У підпункті 4.2 пункту 4 висновку акта зазначено, що перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТДВ "Коростенський комбінат хлібопродуктів" у декларації за квітень 2015 року суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015 року в рядку 23.2 декларації в розмірі 145 000,00 грн.

Як пояснив в судовому засідання представник позивача, податковий орган за наслідками перевірки повинен був відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) подати до органу Державної казначейської служби України до 29.07.2015 висновок із зазначенням суми ПДВ , що підлягає відшкодуванню з бюджету в сумі 145000,00 грн, а орган Державної казначейської служби України повинен був перерахувати вказані кошти до 05.08.2015 на рахунок ТДВ "Коростенський комбінат хлібопродуктів", однак з невідомих позивачу причин своїх обов'язків відповідач 1 не виконав, що і призвело до порушення прав позивача.

Судом, при перевірці юридичної та фактичної обґрунтованості обставин та мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено наступне.

Приписами пункту 200.12 статті 200 Податкового Кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 200.13. статті 200 Податкового Кодексу України визначено, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Пунктом 200.18 статті 200 ПК України передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку; автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.18.2 пункту 200.18 статті 200 ПК України орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Враховуючи обставини справи та вказані норми Податкового кодексу України, Коростенська ОДПІ повинна була подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету, а останнє перерахувати Товариству з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" суму автоматичного бюджетного відшкодування не пізніше 05 серпня 2015 року.

Однак, під час розгляду справи встановлено та представником відповідача - 1 в судовому засіданні не спростовано, що всупереч зазначеній нормі Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області не надала органу казначейської служби висновку про бюджетне відшкодування, що перешкоджає позивачу скористатися передбаченим законом правом щодо відшкодування податку на додану вартість.

Порядок відшкодування ПДВ з бюджету також регламентується Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 (далі - Порядок № 39), Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за №199/18937 (далі - Порядок № 68/23), якими передбачено, що Державна фіскальна служба України повинна формувати та направляти органам державного казначейства в областях узагальнену інформацію щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, на підставі якої та висновків, надійшовши з органів державної податкової служби за місцезнаходженням платника, орган державного казначейства здійснює бюджетне відшкодування податку на додану вартість платнику податків.

Пунктом 7 Порядку № 39 встановлено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011 року в електронній формі з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" і "Про електронні документи та електронний документообіг" і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.

Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.

На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

При цьому в представник Головного управляння державної казначейської служби України в Житомирській області в судовому засіданні пояснив, що податковий орган не надав органу казначейства висновки про відшкодування податку на додану вартість щодо Товариства з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів".

Разом з тим, представник позивача 1 в судовому засіданні пояснив, що без погодження Державною фіскальною службою України сум податку на додану вартість заявлених позивачем до відшкодування Коростенська ОДПІ не має права складати висновки на органи казначейства по відшкодуванню ПДВ.

Суд вважає, що такі пояснення представника податкового органу ніяким чином не свідчать про відсутність бездіяльності податкового органу щодо надання органу казначейства, відповідно, висновків та узагальненої інформації, оскільки ні Податковим кодексом України, ні Порядками № 39, № 68/23 не передбачена можливість ненадання до органів казначейства висновків та узагальненої інформації у разі не виявлення невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податкових деклараціях, що було в даному випадку.

Отже, всупереч чинному законодавству податковим органом не подано до органів казначейської служби узагальнену інформацію щодо відшкодування товариству з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" надмірно сплаченого податку на додану вартість, чим порушено права позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, що передбачене Податковим Кодексом України.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Тобто у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені статтею 200 Податкового кодексу України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Облікова ставка НБУ встановлена з 04.03.2015 становить 30% річних, а ставка пені на рівні 120 % від облікової ставки НБУ становить 36%.

Враховуючи приписи п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, розмір облікової ставки НБУ, кількість днів неотримання позивачем бюджетного відшкодування станом на 17.11.2015 року, розмір пені становить 14873,42 грн (145000,00 грн * 36% / 365 днів * 104 дні)

Таким чином загальна сума пені за невідшкодоване ПДВ за серпень - листопад 2015 року позивачу станом на 17.11.2015 року складає 14873,42 грн, а тому позов в цій частині також підлягає задоволенню.

Верховний Суд України в постанові від 03 червня 2014 року (№ 21-131а14) зазначив, що неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Правова позиція Верховного Суду України, висловлена у цій постанові, згідно зі приписами ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування до спірних правовідносин, що є предметом цього позову.

Щодо твердження представника відповідачів про відсутність методики, механізму та порядок нарахування пені за прострочення отримання заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ, то суд його вважає надуманим, враховуючи, що контролюючий орган нараховує пеню на суми грошових зобов'язань, не сплачених платником податків у встановлені законодавством строки, відповідно до глави 12 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Керуючись статтями 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо неподання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми податку на додану вартість у сумі 145000,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів".

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за квітень 2015 року в сумі 145000,00 грн. та пеню у сумі 14873,42 грн., нараховану на суму бюджетної заборгованості за період з 06.08.2015 по 17.11.2015.

Присудити Товариству з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" понесені ним судові витрати у сумі 3616,10 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Е.Черняхович

Повний текст постанови виготовлено: 24 грудня 2015 р.