24 грудня 2015 року Справа № 803/3854/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Луцький районний відділ Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправним рішення щодо обчислення вислуги років та зобов'язання вчинити дії, про стягнення грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні,
09 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (УМВС), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Луцький районний відділ Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (Луцький РВ УМВС) про визнання протиправним рішення щодо обчислення вислуги років та зобов'язання вчинити дії. 21 грудня 2015 року позивач збільшив позовні вимоги - просив стягнути грошове забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні та змінити дату звільнення з 05 листопада на 17 грудня 2015 року, визнати протиправним рішення відповідача щодо обчислення вислуги років та зобов'язати відповідача вчинити дії.
Ухвалою від 11 грудня 2015 року провадження у даній справі відкрито.
Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.
Наказом відповідача № 317 о/с від 04 листопада 2015 року "По особовому складу" позивача звільнено з органів внутрішніх справ з 05 листопада 2015 року - з посади помічника начальника районного відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Луцького районного відділу у запас (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 "г" (скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Копію наказу про звільнення і трудову книжку позивачу видано 09 листопада 2015 року.
Проте, лише 17 грудня 2015 року відповідач провів повний розрахунок з позивачем, а тому відповідно до правил статті 117 Кодексу законів про працю України (КЗпП України) зобов'язаний виплатити позивачу середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Крім того, в наказі про звільнення із служби неправильно визначена вислуга років у календарному обчисленні і не зараховано до вислуги років на пільгових умовах час проходження служби, протягом якого позивач брав участь у антитерористичній операції.
Так, в порушення підпункту "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" до вислуги років на пільгових умовах не зараховано час проходження служби з 24 лютого по 25 березня 2015 року, протягом якого позивач брав участь у антитерористичній операції.
До календарної вислуги років, крім визначеної в наказі про звільнення, має бути врахована служба в органах внутрішніх справ, а саме: 1) час невикористаної відпустки за 2001 рік; 2) надурочно відпрацьовані години впродовж 2007 - 2010 років, оскільки позивач, перебуваючи на посаді старшого інспектора сектора охорони громадського порядку Луцького РВ УМВС, ніс службу в нічний час, а вдень виконував обов'язки інспектора дозвільної системи; 3) надурочні чергування в період з 2010 по 2015 рік на посаді помічника начальника відділу - оперативного чергового штабу Луцького РВ УМВС, оскільки в порушення вимог статті 22 Закону України "Про міліцію" і вимог пунктів 1.5 - 1.7 ОСОБА_5 з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, надурочні чергування перевищували 120 годин на рік, бо робота була організована в три зміни замість чотирьох тривалістю 24 години кожна. При цьому доплата за службу в надурочний час не проводилася.
В письмових запереченнях проти адміністративного позову від 18 грудня 2015 року № 15/807 (а.с. 17, 18) відповідач адміністративний позов не визнав, мотивуючи наступним.
Правовий статус позивача, порядок та умови проходження служби в міліції визначаються спеціальними нормами, зокрема, Законом України "Про міліцію", Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Вислуга років позивачу календарна обчислена правильно, зараховано до вислуги років службу в органах внутрішніх справ і додатково - половину строку навчання у вищому навчальному закладі. Слід зарахувати до вислуги років на пільгових умовах час проходження служби, протягом якого позивач з 24 лютого по 25 березня 2015 року брав участь в антитерористичній операції. На момент звільнення позивача з роботи були відсутні документи, що підтверджують участь позивача в антитерористичній операції, тому в наказі про звільнення № 317 о/с від 04 листопада 2015 року відсутня вислуга у пільговому обчисленні.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 адміністративний позов підтримують з підстав, викладених у позовній заяві, і заяві від 21 грудня 2015 року про збільшення позовних вимог (а.с. 42). Не підтримують позовних вимог щодо зміни дати звільнення із служби з 05 листопада на 17 грудня 2015 року.
Представник відповідача ОСОБА_3 і представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні адміністративний позов не визнають з мотивів, наведених у письмових запереченнях проти позову. Додатково суду пояснили, що наказом УМВС від 23 грудня 2015 року № 328 о/с внесено зміни до наказу УМВС від 04 листопада 2015 року № 317 о/с "По особовому складу", встановлено, що вислуга років у пільговому обчисленні становить 20 років 07 місяців 26 днів, тобто зараховано на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці час проходження служби з 24 лютого по 25 березня 2015 року, протягом якого позивач брав участь у антитерористичній операції. Також пояснили, що до правовідносин, що виникли між сторонами, не застосовується Кодекс законів про працю, а Законом України "Про міліцію", Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, ОСОБА_5 про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ не передбачена відповідальність у вигляді виплати середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до статей 1, 16, 18 Закону України "Про міліцію" міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції. Порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (Положення), до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.
Судом встановлено, що наказом УМВС № 317 о/с від 04 листопада 2015 року "По особовому складу" позивача - майора міліції звільнено з органів внутрішніх справ з 05 листопада 2015 року з посади помічника начальника районного відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Луцького районного відділу у запас (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 "г" (скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (а.с. 55).
В наказі зазначено, що вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 20 років 05 місяців 24 дні, в пільговому обчисленні - немає, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 20 років 05 місяців 24 дні (а.с. 55).
Копію наказу про звільнення і трудову книжку позивачу видано 09 листопада 2015 року, що підтверджено наданим суду відповідачем послужним списком позивача ( а.с. 19, 20).
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно з частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний термін. Отже, адміністративний позов подано в межах місячного строку звернення до суду.
Судом також встановлено з пояснень осіб, які беруть участь у справі, з довідки УМВС від 23 грудня 2015 року № 7/922 (а.с. 57), з виписки по картці позивача, виданої 24 грудня 2015 року філією "Волинське головне регіональне управління публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" (а.с. 50-53), що остаточний розрахунок з позивачем після звільнення із служби проведено відповідачем 24 листопада 2015 року - виплата грошового утримання, 17 грудня 2015 року - виплата одноразової грошової допомоги.
Статтями 116, 117 КЗпП України встановлено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, визначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Проте, Кодекс законів про працю регулює трудові відносини працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, а позивач проходив державну службу в міліції, порядок та умови проходження якої, розміри і порядок виплати грошового забезпечення регулюються спеціальним законодавством. Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, наданих у пункті 2 постанови від 24 грудня 1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів про останню не поширюються на військовослужбовців та прирівняних до них осіб (рядовий і начальницький склад органів внутрішніх справ тощо).
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України "Про міліцію" форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Відповідно до пункту 12 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896) затверджено ОСОБА_5 про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. ОСОБА_5 визначає порядок виплати працівникам міліції грошового забезпечення, в тому числі під час відрядження, відпустки, відсторонення від роботи, звільнення з органів внутрішніх справ, за вимушений прогул у разі поновлення на службі у зв'язку з визнанням звільнення незаконним. Пунктами 1.12, 1.15, 1.16 ОСОБА_5 визначено, що грошове забезпечення, виплачене особі рядового чи начальницького складу несвоєчасно або виплачене їй у меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, що передував моменту звернення за одержанням недоотриманого грошового забезпечення, протягом якого особа мала на нього право. Виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється щомісяця з 20 до 25 числа за поточний місяць. Виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу підрозділів Державної служби охорони здійснюється щомісяця до 5 числа за минулий місяць. У разі коли день виплати грошового забезпечення збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, грошове забезпечення виплачується напередодні.
Отже, спеціальним законодавством не визначено, що виплата грошового забезпечення працівнику міліції проводиться у день звільнення зі служби, а також не передбачена відповідальність за час затримки розрахунку при звільненні.
Тому вимога позивача про стягнення з відповідача грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з 05 листопада по 17 грудня 2015 року задоволенню не підлягає.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" установлено, що для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховується, зокрема: служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду (пункт 1); додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців (пункт 2).
Крім того, підпунктом "а" пункту 3 зазначеної Постанови визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
З пояснень осіб, які беруть участь у справі, з Довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої Краматорським МВ ГУМВС України у Донецькій області 25 березня 2015 року за № 1/7006, з Довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої Головним управлінням Національної поліції у Волинській області 17 грудня 2015 року за № 3/8-187, з посвідчення учасника бойових дій серії МВ № 026734, виданого ОСОБА_1 10 серпня 2015 року, встановлено, що позивач під час проходження служби з 24 лютого по 25 березня 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області (а.с.8, 36, 7).
Отже, до вислуги років для призначення пенсії позивачу підлягає зарахуванню на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, тобто 1 місяць і 1 день проходження служби з 24 лютого по 25 березня 2015 року за 3 місяці і 3 дні проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції.
Як встановлено судом з пояснень представника відповідача, з довідки управління кадрового забезпечення відповідача (а.с. 37), 09 листопада 2015 року через великий обсяг роботи в УМВС у зв'язку з його ліквідацією позивачу було видано витяг з чорнового проекту наказу, в якому вислугу років обчислено з урахуванням участі позивача під час проходження служби в антитерористичній операції (а.с. 54). Після виявлення відсутності правовстановлюючих документів участі позивача в антитерористичній операції було прийнято наказ "По особовому складу", а позивачу видано витяг з наказу від 04 листопада 2015 року № 317 о/с "По особовому складу", в якому зазначена вислуга лише в календарному обчисленні (а.с. 55).
Із наданого відповідачем ОСОБА_6 вислуги років майора міліції ОСОБА_1 (а.с. 34-35), з копій наказів про прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ, переміщення, переведення по службі (а.с. 21 32, 43-46), з документів про участь позивача в антитерористичній операції (а.с. 7, 8, 36) встановлено, що позивачу до вислуги років зараховано службу в органах внутрішніх справ України , половину часу його навчання у вищому навчальному закладі, а також на пільгових умовах: час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, всього 20 років 07 місяців 26 днів.
Наказом відповідача від 23 грудня 2015 року № 328 о/с "Про внесення змін до наказів УМВС України в області" з метою приведення у відповідність вислуги років працівників міліції, вказаної на день їх звільнення з органів внутрішніх справ, внесено зміни до наказу УМВС від 04 листопада 2015 року № 317 о/с про звільнення зі служби позивача, а саме: зазначено, що вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 20 років 05 місяців 24 дні, в пільговому обчисленні - 20 років 07 місяців 26 днів, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 20 років 05 місяців 24 дні (а.с. 56).
Отже, відповідачем усунуте порушення прав позивача щодо обчислення вислуги років на пільгових умовах. Наказ відповідача від 23 грудня 2015 року про внесення змін до наказу від 04 листопада 2015 року є складовою частиною останнього, а тому відпали підстави для визнання протиправним цього наказу в частині обчислення вислуги років та підстави для зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Вимоги позивача про зарахування до календарної вислуги років, крім визначеної в наказі про звільнення служби: 1) часу невикористаної відпустки за 2001 рік; 2) часу надурочно відпрацьованих годин впродовж 2007 - 2010 років, оскільки позивач, перебуваючи на посаді старшого інспектора сектора охорони громадського порядку Луцького РВ УМВС, ніс службу в нічний час, а вдень виконував обов'язки інспектора дозвільної системи; 3) часу надурочних чергувань в період з 2010 по 2015 рік на посаді помічника начальника відділу - оперативного чергового штабу Луцького РВ УМВС, оскільки в порушення вимог статті 22 Закону України "Про міліцію" і вимог пунктів 1.5 - 1.7 ОСОБА_5 з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, надурочні чергування перевищували 120 годин на рік, бо робота була організована в три зміни замість чотирьох тривалістю 24 години кожна і при цьому доплата за службу в надурочний час не проводилася, є безпідставними і задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до підпункту 3.4.8 пункту 3.4 розділу ІІІ ОСОБА_5 про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за бажанням особи їй надається чергова відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку в разі звільнення з органів внутрішніх справ відповідно до законодавства. Таким чином, до календарної вислуги років не може додатково зараховуватися час невикористаної чергової відпустки.
ОСОБА_5 також встановлює компенсацію (пункт 3.7) за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні. Так, при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік. Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається. Облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.
Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Особам, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в робочий час. Особам добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі), яка не враховується в робочий час.
Крім того, організацію діяльності чергових частин органів внутрішніх справ регламентує ОСОБА_5 з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 квітня 2009 року № 181 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2009 року за № 786/16802). Відповідно до пунктів 1.5 - 1.7 ОСОБА_5 робота працівників чергової частини організовується в чотири зміни тривалістю 24 години кожна. При тимчасовій неможливості забезпечити чотиризмінну роботу чергової частини (при некомплекті, у разі хвороб, відпусток чи з інших причин) штатним працівникам чергових частин, а також підмінним черговим може надаватися відпочинок тривалістю 48 годин. Надурочні чергування не повинні перевищувати 120 годин на рік. Доплата за службу в нічний час працівникам добових нарядів чергових частин здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
Отже, за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, у нічний час може проводитися компенсація шляхом надання іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Зарахування цього часу додатково до календарної вислуги років законодавством не передбачене.
За наведених обставин адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про міліцію", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", Кодексу законів про працю України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Луцький районний відділ Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправним рішення щодо обчислення вислуги років та зобов'язання вчинити дії, про стягнення грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 29 грудня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А. Александрова