Рішення від 28.12.2015 по справі 911/4535/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 16 тел. 235-23-25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2015 р. Справа № 911/4535/15

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши матеріали справи

за позовом Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Київська обл., м. Бровари

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Чарівна тайстра”, Київська обл., м. Бровари

про зобов'язання укласти договір

за участю представників:

від позивача: не прибув

від відповідача: ОСОБА_1 (довіреність №01 від 24.09.2014)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

07.10.2015 Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області (далі- позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом, з урахуванням викладених у клопотанні №2-15/4902 від 08.12.2015 уточнень, до Товариства з обмеженою відповідальністю “Чарівна тайстра” (далі ТОВ “Чарівна тайстра”/відповідач) про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари в редакції, викладеній у клопотанні №2-15/4902 від 08.12.2015.

Відповідач позов не визнав та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду Київської області від 08.10.2015 було порушено провадження у справі 911/4535/15 та призначено розгляд справи на 10.11.2015.

Ухвалами господарського суду Київської області від 10.11.2015, 24.11.2015 та 08.12.2015 розгляд означеної справи було відкладено на 24.11.2015, 08.12.2015 та 14.12.2015 відповідно.

Водночас, ухвалою господарського суду Київської області від 08.12.2015 строк розгляду спору у даній справі продовжено на 15 днів.

У судовому засіданні 14.12.2015 судом оголошено перерву до 28.12.2015.

У судове засідання 28.12.2015 представник позивача не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до наданих суду пояснень, з 2009 року по 2013 рік ТОВ кафе «Віктор» було здійснено будівництво ресторанного комплексу в м. Бровари по вул. Гагаріна (вздовж парку «Перемога») Київської області.

01.04.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації КС №142130910746 - будівництво ресторанного комплексу в м. Бровари по вул. Гагаріна (вздовж парку «Перемога») Київської області, код об'єкта 1211.5, категорія складеності - ІІ.

08.08.2013 між ОСОБА_2, ОСОБА_3, як власниками часток в статутному капіталі ТОВ кафе «Віктор» (далі - продавці), та ОСОБА_4, ОСОБА_5 (далі - покупці) було укладено договір купівлі-продажу часток в статному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю кафе «Віктор», відповідно до положень якого продавці передали покупцям свої частки у розмірі 100% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю кафе «Віктор», а продавці зобов'язалися оплатити вартість зазначених часток.

Згідно наявного в матеріалах справи протоколу №5 від 24.09.2013, яким затверджено рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю кафе «Віктор» від 24.09.2013, назву ТОВ кафе «Віктор» змінено на ТОВ “Чарівна тайстра”, про що також свідчить внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис.

З огляду на те, що всупереч імперативним нормам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідач до введення об'єкта будівництва в експлуатацію договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Бровари не уклав, позивачем було надіслано останньому лист-претензію №37 від 06.09.2013 з вимогою звернутись до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області із заявою про укладення договору про пайову участь в термін до 15.09.2013.

В подальшому, позивачем було надіслано відповідачу лист №2-6/2163 від 08.06.2015 про укладення договору про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари та проект відповідного договору.

Посилаючись на те, що відповідач безпідставно ухиляється від передбаченого ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» обов'язку укласти із позивачем договір про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бровари, позивач просить суд зобов'язати відповідача укласти відповідний договір у запропонованій позивачем редакції, з підстав ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ст. 179 Господарського кодексу України.

Відповідач проти позову заперечив з підстав відсутності в нього обов'язку укладати договір про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бровари, позаяк до прийняття в експлуатацію об'єкта договір про пайову участь між сторонами укладений не був, а тому правові підстави для зобов'язання відповідача укласти означений договір відсутні.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив, що заявлена позовна вимога задоволенню не підлягає виходячи з нижченаведеного.

Частинами 1, 2, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України унормовано, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Примусовий порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України та ст. 649 ЦК України, згідно яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, можливість розгляду судом спорів про спонукання до укладення договору обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» унормовано, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням і використанням коштів забудовників об'єктів містобудування у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у зв'язку з будівництвом об'єктів містобудування на території міста Бровари регулюється відповідним Положенням про порядок залучення коштів замовників будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари, затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області №982-32-06 від 18.04.2013 (далі-Положення).

У відповідності до п. п. 1.2, 1.5 Положення, пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари - перерахування замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету коштів для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари.

Питання відносно зобов'язання замовника будівництва щодо пайової участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари обумовлюються в містобудівних умовах і обмеженнях забудови земельної ділянки, що перебуває у володінні чи користування такого замовника.

За приписами ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.2 Положення, обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту покладено виключно на замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті.

При цьому, в силу вимог ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Аналогічні строки укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту передбачені п. 3.2 Положення.

Таким чином, пайова участь замовника у розвитку інфраструктури можлива лише до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, а тому перерахування відповідних коштів до місцевого бюджету після законодавчо визначених строків не може розумітись як пайова участь.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 21.01.2015 у справі №917/1840/14, від 25.06.2015 у справі №911/4727/14.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Наведені норми кореспондують з приписами пунктів 2, 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461.

З огляду наведеного, а також враховуючи те, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації - будівництво ресторанного комплексу в м. Бровари по вул. Гагаріна (вздовж парку «Перемога») Київської області, код об'єкта 1211.5, категорія складеності - ІІ, зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області 01.04.2013 за № КС 142130910746, суд дійшов висновку, що вказаний об'єкт будівництва було прийнято в експлуатацію 01.04.2013.

Водночас, з позовною заявою про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари позивач звернувся до господарського суду Київської області лише 07.10.2015, тобто після спливу встановленого ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» строку для укладення такого виду договорів.

За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи, а також те, що до прийняття об'єкта в експлуатацію договір про пайову участь між сторонами укладений не був, у той час, як укладення означеного договору після введення об'єкта будівництва в експлуатацію, суперечить нормам ч. 3, ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 3.2 Положення, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари задоволенню не підлягає з підстав її нормативної необґрунтованості.

Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі відмови у задоволенні позову, покладаються судом на позивача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 33, 34, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 11, 202, 627, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 179, 187 Господарського кодексу України, ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання, і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Повне рішення складено 29.12.2015.

Суддя В.А. Ярема