про залишення позовної заяви без руху
29 грудня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/2499/15-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання незаконними дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Міністерства праці та соціальної політики, які виявилися у ненаданні відповіді на його запит від 10.08.2015 року.
Перевіривши позовну заяву на предмет дотримання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, суд залишає її без руху з наступних підстав.
Згідно зі ст. 105 КАС України позов пред'являється до адміністративного суду у формі позовної заяви, яка має відповідати вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.
Частиною 3 ст. 106 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно ст. 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Розміри ставок судового збору визначено ст. 4 цього Закону. Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати (1218,00 грн.). Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, зміст та характер заявлених вимог немайновий, а позивач є фізичною особою - підприємцем.
Із змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що зміст та характер заявлених вимог немайновий. Оскільки позовна заява містить вимогу немайнового характеру, тому судовий збір сплачується за вимогу немайнового характеру.
У позовній заяві позивач зазначає, що він, як громадянин України, реалізуючи своє конституційне і законне право на звернення, 10 серпня 2015 року звернувся до Міністерства праці та соціальної політики з інформаційним запитом. Згідно доданих до позовної заяви документів вбачається, що інформаційний запит від 10.08.2015 р. до Міністерства праці та соціальної політики підписано ОСОБА_1, як приватним підприємцем, у якому заявник просив повідомити його, які відмінності між цивільно-правовим договором на виконання роботи (надання послуг) та трудовим договором фізичної особи-підприємця з фізичною особою. Враховуючи наведену обставину, суд вважає, що судовий збір позивачем повинен бути сплачений як фізичною особою - підприємцем.
Дослідженням наданих позивачем квитанцій про сплату судового збору, судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 730,80 грн. згідно квитанції № 274 від 23.12.2015 року, та надано квитанцію № 37 від 24.11.2015 року на суму 487,20 грн.
Згідно відомостей програми діловодства спеціалізованого суду вбачається, що позивач 25.11.2015 р. звертався до Чернівецького окружного адміністративного суду з аналогічним позовом.
За подання вказаного позову позивачем у даній справі було сплачено судовий збір у сумі 487,20 грн. згідно квитанції № 37 від 24.11.2015 року.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.11.2015 р. у справі № 824/2429/15-а позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
У зв'язку з невиконанням позивачем вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 11.12.2015 р. у справі № 824/2429/15-а позовну заяву повернуто позивачу.
Оскільки, судовий збір позивачем згідно квитанції № 37 від 24.11.2015 року сплачено в іншій адміністративній справі № 824/2429/15-а, в якій позовну заяву повернуто останньому, суд вважає, що за подання даного позову позивачу необхідно сплатити судовий збір на загальних підставах. При цьому, суд зазначає, що вказана квитанції № 37 від 24.11.2015 року не є належним доказом, яка б підтверджувала сплату судового збору у даній справі.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 106 КАС України.
Частина 1 ст. 108 КАС України передбачає, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Суд вважає, що без усунення вказаного вище недоліку, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачеві строк для його усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 105, 106, 160, 165 та ч. 1 ст. 108 КАС України, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити п'ятиденний строк для усунення недоліку, зазначеного в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
3. Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявникові.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя П.Д. Дембіцький