25 грудня 2015 р. справа 804/16216/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Прем'єр - міністра України ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до прем'єр - міністра України ОСОБА_2, в якому просить:
- визнати, що ОСОБА_1 як голова наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду “Екологія - Геос”, який діє на підставі Конституції України, Закону України “Про благодійництво та благодійні організації”, Статуту та метою діяльності якого є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства, окремих категорій осіб, сприяння розвитку природоохоронної справи, ресурсозбереження і енергозбереження, а головним завданням є сприяння розробці та реалізації загальнодержавних, регіональних, місцевих та міжнародних програм спрямованих на поліпшення соціального, економічного і екологічного становища; подання допомоги науковцям і вченим для упровадження їх розробок і винаходів в галузі охорони навколишнього природного середовища, ресурсозбереження і енергозбереження, в процесі виконання суспільної діяльності на підставі ст.8,55 Конституції України звернувся до суду з приводу незаконних дій посадових осіб державних органів виконавчої влади задля захисту інтересів держави в екологічній, енергетичній та оборонній сфері, а також захисту конституційних прав громадян України на безпечне для життя і здоров'я довкілля шляхом запровадження у виробництво альтернативної сировини “Теплоагенти ОСОБА_1”;.
- визнати право ОСОБА_1 на звернення до суду із позовною заявою: про незаконні дії ОСОБА_2 при розгляді скарги ОСОБА_1 про порушення інтересів держави в енергетичній, екологічній та оборонній сфері, порушення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля та добробут, згідно ч.І ст.50 Конституції України, гарантії захисту інтелектуальної власності винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ч.І ст.54 Конституції України, у зв'язку з бездіяльністю посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді звернення фонду про запровадження у виробництво відновлювального, вторинного палива та окислювача або “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та дешевого виробництва енергії та щодо вжиття заходів для усунення порушеного права фонду та винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 щодо надання інформації та відповіді на питання, які викладені у листі фонду №1242 від 31.07.2015р.. , на підставі ст..8 та ст..55 Конституції України без будь яких обмежень та умов.
- визнати, на підставі ст..40 Конституції України, закону України “Про звернення громадян” та закону України “Про Кабінет Міністрів України”, право ОСОБА_1 на звернення особисто до Прем'єр - міністра України ОСОБА_2 з питання про порушення інтересів держави в енергетичній, екологічній та оборонній сфері, порушення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля та добробут, згідно ч.1 ст.50 Конституції України, гарантії захисту інтелектуальної власності винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ч.І ст.54 Конституції України, у зв'язку з бездіяльністю посадових осіб Кабінету Міністрів України при розгляді звернення фонду про запровадження у виробництво відновлювального, вторинного палива та окислювача або “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та дешевого виробництва енергії, та вчинення дій у межах повноважень ОСОБА_2 щодо законності дій посадових осіб Мінрегіон, Держенергоефективність, Мінекономрозвитку, Мінприроди, Міненерговугілля, Мінінфраструктури, Міноборони і Мінюсту України при розгляді звернення фонду щодо демонополізації енергетичної галузі шляхом розробки та внесення на розгляд Верховної Ради України Урядових законопроектів “Про розробку та впровадження двигунів внутрішнього згоряння ОСОБА_4 з замкненим циклом роботи (патенти №№ 62197, 85876, 86216, 86247, 88006) для військової техніки та енергетичних агрегатів, що виробляють електричну енергію” урядових законопроектів; “Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_4”; “Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії”; щодо розробки та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проекту ““Теплоагенти ОСОБА_4” - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації. Впровадження природоохоронної та ресурсозберігаючої технології автономного енергозабезпечення державних установ та об'єктів бюджетної сфери України на базі винаходів України №№ 62197, 86216,86247, 85876, 88006, 98941, 99107, 100006”; щодо централізованої закупівлі невиключних ліцензій на об'єкти інтелектуальної власності ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4. та щодо встановлення прізвищ посадових осіб державних органів виконавчої влади та визначення розміру шкоди, яка їх бездіяльністю нанесена інтересам держави в енергетичній, екологічній та оборонній сфері, порушеннями конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля та добробут, згідно ч.1 ст.50 Конституції України, порушенням гарантії захисту інтелектуальної власності винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ч.1 ст.54 Конституції України, при розгляді звернення фонду щодо демонополізації енергетичної галузі шляхом запровадження у виробництво відновлювального, вторинного палива та окислювача або “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та дешевого виробництва енергії.
- визнати, бездіяльність Прем'єр-міністра України ОСОБА_2 при розгляді скарги ОСОБА_1 (лист №1242 від 31.07.2015р.), а саме: 1) доручити Антимонопольному комітету України розглянути законність дій посадових осіб Міненерговугілля при розгляді звернення фонду щодо демонополізації енергетичної галузі шляхом розробки та внесення на розгляд Верховної Ради України Урядових законопроектів “Про розробку та впровадження двигунів внутрішнього згоряння ОСОБА_1 з замкненим циклом роботи (патенти №№ 62197, 85876, 86216, 86247, 88006) для військової техніки та енергетичних агрегатів, що виробляють електричну енергію” урядових законопроектів; “Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - “Теплоагенти ОСОБА_1” для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_1”; “Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - “Теплоагенти ОСОБА_1” для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії”; щодо розробки та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проекту ““Теплоагенти ОСОБА_1” - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації. Впровадження природоохоронної та ресурсозберігаючої технології автономного енергозабезпечення державних установ та об'єктів бюджетної сфери України на базі винаходів України №№ 62197, 86216,86247, 85876, 88006, 98941, 99107, 100006”; щодо централізованої закупівлі невиключних ліцензій на об'єкти інтелектуальної власності ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, 2)доручити правоохоронним органам України встановити прізвища посадових осіб Міненерговугілля та визначити розмір шкоди, яка їх бездіяльністю нанесена інтересам держави в енергетичній, екологічній та оборонній сфері, порушеннями конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля та добробут, згідно ч.І ст.50 Конституції України, порушенням гарантії захисту інтелектуальної власності винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ч.І ст.54 Конституції України, при розгляді звернення фонду щодо демонополізації енергетичної галузі шляхом запровадження у виробництво відновлювального, вторинного палива та окислювача або “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та дешевого виробництва енергії, як таку, що порушує ст.42 та ст.2 закону України “Про Кабінет Міністрів України”, а саме: щодо економічної самостійності України та виконання Конституції та законів України, щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, створення сприятливих умов для вільного і всебічного розвитку особистості, щодо соціального захисту, охорони здоров'я, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування, щодо розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, культурного розвитку, охорони довкілля, а також розроблення, затвердження і виконання інших державних цільових програм, щодо забезпечення розвитку і державної підтримки науково-технічного та інноваційного потенціалу держави, щодо забезпечення рівних умов для розвитку всіх форм власності, порушує ст.19 закону України “Про звернення громадян”, ст. 22. закону України “Про доступ до публічної інформації, ст. 17 закону України “Про державну службу”, ст. З, ч.2 ст.19, ст. 40, ст. 16, ч.2 ст.21, ч.2 ст.22, ч.1 ст.41, ч.1 та ч.З ст.42, ч.1 ст.50, ч.1 та ч.2 ст.54, ч.1 ст.60, ст.64, ст.66 та ст.68 Конституції України, п.З та п.4 ст.З та ст. 5 закону України “Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки в Україні, ст. 3,4,5,6,7,8,9 закону України “Про основи національної безпеки України”, Постанову Кабінету Міністрів України від 07.09.2011р. № 942 “Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2015р.”, ст.2, ст.9 та ст. 10 закону України “Про альтернативні види палива”, ст. 4,5,8. закону України “Про альтернативні джерела енергії”, ст. 3,4,5,9,10,11,16,19,42,48 закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Постанову Кабінету Міністрів України від 17.09.1996р. № 1147 “Про затвердження переліку видів діяльності, що належить до природоохоронних заходів”, ст.2 закону України “Про благодійництво та благодійні організації”, спрямована проти інтересів держави та конституційних прав громадян, протизаконною та зобов'язати Прем'єр - міністра України ОСОБА_2, на підставі частини 1 ст.276 Цивільного кодексу України, негайно поновити порушене право ОСОБА_1 та зобов'язати державні органи виконавчої влади України поновити порушене право фонду щодо виконання суспільної діяльності та вжити заходи для усунення порушеного права фонду та винахідників на отримання інформації та відповіді на питання, котрі викладені у листі фонду №1242 від 31.07.2015р., а саме: щодо законності дій посадових осіб Мінрегіон, Держенергоефективність, Мінекономрозвитку, Мінприроди, Міненерговугілля, Мінінфраструктури, Міноборони і Мінюсту України при розгляді звернення фонду щодо демонополізації енергетичної галузі шляхом розробки та внесення на розгляд Верховної Ради України Урядових законопроектів “Про розробку та впровадження двигунів внутрішнього згоряння ОСОБА_1 з замкненим циклом роботи (патенти №№ 62197, 85876, 86216, 86247, 88006) для військової техніки та енергетичних агрегатів, що виробляють електричну енергію” урядових законопроектів; “Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - “Теплоагенти ОСОБА_1” для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_1”; “Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - “Теплоагенти ОСОБА_1” для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії”; щодо розробки та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проекту ““Теплоагенти ОСОБА_1” - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації. Впровадження природоохоронної та ресурсозберігаючої технології автономного енергозабезпечення державних установ та об'єктів бюджетної сфери України на базі винаходів України №№ 62197, 86216,86247, 85876, 88006, 98941, 99107, 100006”; щодо централізованої закупівлі невиключних ліцензій на об'єкти інтелектуальної власності ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4., щодо встановлення правоохоронними органами України прізвища посадових осіб державних органів виконавчої влади та визначити розмір шкоди, яка їх бездіяльністю нанесена інтересам держави в енергетичній, екологічній та оборонній сфері, порушеннями конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля та добробут, згідно ч.1 ст.50 Конституції України, порушенням гарантії захисту інтелектуальної власності винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ч.1 ст.54 Конституції України, при розгляді звернення фонду щодо демонополізації енергетичної галузі шляхом запровадження у виробництво відновлювального, вторинного палива та окислювача або “Теплоагенти ОСОБА_4” для безпечного, екологічного та дешевого виробництва енергії.
- визнати, що бездіяльністю Прем'єр-міністра України ОСОБА_2, щодо розгляду скарги ОСОБА_1 (лист №1242 від 31.07.2015р.), Дніпропетровському обласному благодійному фонду “Екологія - Геос” нанесена матеріальна та моральна шкода, а саме фонд, у зв'язку з бездіяльністю відповідача не може отримати державну допомогу, на підставі ст..2 закону України “Про благодійництво та благодійні організації” для виконання суспільної діяльності, згідно Статуту та закону України “Про благодійництво та благодійні організації”, поставлена під сумнів ділова репутація фонду та винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, що порушує гарантію захисту моральних та матеріальних інтересів винахідників, у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ст..54 Конституції України, а також порушене право винахідників та громадян України на безпечне для життя і здоров'я довкілля , згідно ч.1 ст.50 Конституції України, ОСОБА_1 нанесена матеріальна та моральна шкода, що привело до незадовільного матеріального стану, та його життю загрожує небезпека, а саме: фізичне знищення від голоду та холоду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2015 року матеріали вищезазначеного позову були залишені без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ст. 106 КАС України, надано строк для усунення недоліків до 25.12.2015 року шляхом надання оригіналу документа про сплату судового збору у встановленому законом розмірі у відповідності до кількості позовних вимог.
23.12.2015 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача електронною поштою було направлено заяву, в якій позивач просить суд:
1.Залучити заяву по справі № 804/16216/15 від 21.12.2015р. до матеріалів справи, яку направлено на адресу суду електронною поштою, у зв'язку з відсутністю коштів для оплати поштового зв'язку до розгляду.
2.Визнати, що ОСОБА_1, який отримує місячну пенсію у розмірі 1188,78 грн. та отримує від держави місячну субсидію у розмірі 1619,69 грн., має скрутне матеріальне становище.
3.Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви або розстрочити, або відстрочити сплату судового збору та відкрити провадження по справі.
4.На підставі повноважень Дніпропетровського окружного суду до початку розгляду справи по суті звернутися до правоохоронних органів, зокрема, до Служби безпеки України, до Національного Антикорупційного Бюро та до Антимонопольного Комітету України для розслідування та встановлення обставин і причин, а також встановлення осіб причетних до приховування від ОСОБА_2 інформації про звернення ОСОБА_1 особисто до нього щодо забезпечення інтересів держави в енергетичній, екологічній та оборонній сфері, забезпечення енергетичної, економічної та політичної незалежності України від імпортних енергоносіїв, запобігання виникнення третього Майдану та політичної дестабілізації в Україні викликаної інфляцією грошової одиниці, підвищенням цін та безробіттям, за рахунок впровадження у виробництво альтернативної сировини «Теплоагенти ОСОБА_1» шляхом внесення змін до законів України про альтернативні джерела енергії або вирішення питання щодо розробки законопроектів: 1.«Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_1». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»; розробки та впровадження у 2015 році проекту ««Теплоагенти ОСОБА_1» - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації» або національної програми «Теплоагенти ОСОБА_1 - незалежне та якісне життя», а також централізованої закупівлі ліцензії на об'єкти інтелектуальної власності ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4
5.На підставі частини 2 ст.276 Цивільного кодексу України, ст.49, ст. 25 Закону України «Про звернення громадян», ч.1.ст.50 та ст.56. Конституції України, пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 10-1 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 25.05.2001р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», задля гарантії інтересів юридичної особи та гарантії захисту прав і свобод громадян відшкодувати за рахунок держави винахіднику ОСОБА_1 моральні збитки у розмірі 50 (п'ятдесят) тисяч мінімальних заробітних плат та матеріальні збитки (упущена вигода) у розмірі 50 (п'ятдесят) мільйонів гривен за позбавлення ОСОБА_1 гарантованих статтею 54 Конституції України моральних і матеріальних інтересів, у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності душевні страждання і приниження ділової репутації, за зубожіння та загрозу загибелі ОСОБА_1 . від голоду та холоду, у зв'язку з підвищенням тарифів на енергоносії внаслідок бездіяльності ОСОБА_2 щодо виконання посадових обов'язків для можливості переведення роботи існуючих енергетичних агрегатів на альтернативну сировину «Теплоагенти ОСОБА_1» безпечного, екологічного та дешевого виробництва енергії, вартість якої виключає варті традиційних видів палива та дорівнює експлуатаційним витратам, а також на підставі п.18 постанови Пленуму Верховного суду України № 4, при розгляді справи про відшкодував моральної шкоди виявити і всебічно з'ясувати причини й умови, що привели до порушень прав фізичних осіб і юридичної особи та заподіяли їм моральну шкоду та відреагувати них окремою ухвалою суду.
Позивач в п.3 заяви посилається на ч.1 ст.88 КАС України, згідно з якою суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. При цьому дана стаття не передбачає альтернативи вибору стосовно звільнення від оплати судових витрат або розстрочити або відстрочити сплату судового збору.
Дослідивши надані до заяви докази, суд зазначає таке.
Право на звернення до суду за захистом порушених прав передбачено ст. 55 Конституції України, згідно з якою кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб; кожен має право будь-якими не забороненими законом способом (в тому числі і судовому порядку) захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Суд не заперечує наявність у позивача права на звернення до суду та в будь-якому випадку не обмежує його, проте, порядок звернення до адміністративного суду визначений Кодексом адміністративного судочинства України, яким встановлені вимоги до подання позовної заяви, зокрема, щодо сплати судового збору.
Сплата судового збору за звернення особи до суду в порядку цивільного, господарського та адміністративного судочинства є обов'язковою умовою, що передбачено Законом України “Про судовий збір”, а звільнення від його сплати є винятком із загального правила, та, відповідно, може бути застосовано у виняткових випадках.
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір", визначено вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору. Позивач не відносяться до осіб, які звільнені від сплати судового збору.
Повне звільнення від оплати усіх судових витрат застосовується судом лише до тих осіб, рівень статків яких не дозволяє взагалі робити будь - які судові витрати, інакше вони неспроможні будуть забезпечити свої найнеобхідніші життєві потреби (житло, харчування тощо).
Часткове звільнення передбачає надання особі можливості не сплачувати певних судових витрат (судовий збір), але нести всі інші судові витрати передбачені вимогами ст.87 КАС України.
Суд зазначає, що ст.88 КАС України не передбачає альтернативи вибору щодо звільнення від оплати судових витрат чи відстрочення оплати судових витрат до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України строк, встановлений судом може бути продовжений.
У зв'язку з викладеними обставинами, суд вважає за необхідне подовжити позивачу строк усунення недоліків позовної заяви та заяви від 23.12.2015р., зокрема, уточнити вимогу п.3 заяви від 23.12.2015р., чітко виклавши її зміст, без альтернативних посилань на варіанти її вирішення. Тобто позивачу необхідно визначитись, що саме він просить суд зробити: звільнити, відстрочити, розстрочити сплату судового збору.
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Прем'єр - міністра України ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчити певні дії та заяви від 23.12.2015р. до 18.01.2016р. шляхом уточнення позивачем п. 3 вимог заяви від 23.12.2015р., а саме: уточнити вимогу п.3 заяви від 23.12.2015р., чітко виклавши її зміст, без альтернативних посилань на варіанти її вирішення (необхідно визначитись, що саме він просить суд зробити: звільнити, відстрочити, розстрочити сплату судового збору).
Роз'яснити особі, яка подала позовну заяву, що відповідно до п.1 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя С.В. Ніколайчук