Постанова від 28.12.2015 по справі 330/2113/15-а

ПОСТАНОВА

iменем України

2-а/330/47/2015

Справа № 330/2113/15-а

"28" грудня 2015 р. Якимівський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Федорець С.В.

при секретарі Шеліповій Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Якимівна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії, за наступними підставами.

ОСОБА_1 09.09.2010 року звільнилася з державної служби, а саме посади головного спеціаліста відділу державної виконавчої служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області. На день звільнення має 12 ранг державного службовця, стаж державної служби 22роки 11 місяців 18 днів, страховий стаж 41 рік 5 місяців. Після звільнення з державної служби, управлінням Пенсійного фонду України в Якимівському районі позивачу була призначена пенсія за віком, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу". Статтею 33 Закону України "Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші доплати і надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціальних та побутових питань (ст. 33 Закону України "Про державну службу"). Крім того, позивач посилається на те, що відповідно до п.1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004року, фонд оплати праці складається з фонду основної заробітної плати та фонду додаткової заробітної плати, фонд додаткової заробітної плати, що включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов"язані з виконанням виробничих завдань і функцій та інші надбавки та доплати, передбачені чинним законодавством, включаючи доплату до розміру мінімальної заробітної плати,(п.2 Інструкції), одноразові заохочення, не пов"язані з конкретними результатами праці(п.2.3.2 Інструкції), матеріальна допомога, що має систематичний характер , надана всім або більшості працівників(на оздоровлення) (п.2.3.3 Інструкції). Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їхньої заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування (ч. 1 ст.37 Закону України "Про державну службу"). Однак, при розрахунку пенсії позивача, як державному службовцю, управлінням Пенсійного фонду України в Якимівському районі не були враховані фактично отримані позивачем в складі заробітної плати суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціальне побутових питань, які відповідно до довідки про складові заробітної плати управління Пенсійоного фонду України в Якимівському районі від 16.10.2015р. За № 2265/08-36входять до виплат заробітної плати на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З цієї причини, розрахунок моєї пенсії працівниками Пенсійного фонду України в Якимівському районі був зроблений з порушенням вимог чинного законодавства і я отримую пенсію значно меншу, ніж встановлено законодавством. 18 листопада 2015року позивач звернулася з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області із проханням виправити помилку щодо порядку обислення пенсії та здійснити її перерахунок, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія , суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний податок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період починаючи з дати призначення пенсії. Однак у цьому позивачу було відмовлено.

На підставі викладеного, позивач просить визнати дії посадових осіб управління Пенсійоно фонду України в Якимівському районі Запорізької області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії державного службовця протиправними. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням в розмірі 90 відсотків у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія ,суми індексації заробітної плати , матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний податок на загальнообов'язкове державне страхування за період, починаючи з дати призначення пенсії 17.09.2010 року і в подальшому.

Позивач у судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву с проханням слухати справу за її відсутністю, зазначивши, що заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши суду письмові заперечення проти позову, мотивуючи свою правову позицію наступним.

Управління Пенсійного фонду в Якимівському районі Запорізької області вважає, що вимоги позивача є безпідставними та необгрунтованими, жодних підстав для задоволення вищезазначеного позову немає, оскільки механізм визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії державних службовців здійснюється в порядку, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"" (із змінами). Згідно з Порядком, посадовий оклад, надбавка за ранг та за вислугу років під час призначення пенсії в порядку та на умовах, визначених у Законі України "Про державну службу", враховують у розмірах, установлених на день призначення пенсії. Згідно з Порядком, посадовий оклад, надбавка за ранг та за вислугу років під час призначення пенсії в порядку та на умовах, визначених у Законі України "Про державну службу", враховують у розмірах, установлених на день призначення пенсії. Розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за буд-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". В нову форму довідки введено додаткову колонку "Інші виплати" - це інші складові заробітної плати, передбачені іншими нормативно-правовими актами для визначення загальної суми заробітку з якої сплачено ЄСВ. Слід зазначити, що згідно із статтею 33 вищезазначеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державної службі та інших надбавок. Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Матеріальна допомога, індексація заробітної плати та винагорода державному службовцю не відносяться до надбавок при визначенні заробітку держслужбоцю. Ці виплати включаються в заробіток при обчисленні пенсії згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Крім того відповідач зазначає, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 з 1 червня 2015 року у зв"язку з неприняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України "Про державну службу", а раніше призначені не перераховуються. Згідно постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", що набула законної чинності 01.12.2015 року, а саме: пункт 4, який стосувався перерахунку пенсій державним службовцям виключено. Враховуючи вищезазначене, згідно чинного законодавства відсутні підстави здійснити позивачу перерахунок пенсії за довідками від 09.09.2010 року за № 416/08 та від 09.09.2010 року за № 417/08 про складові заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та винагороди державного службовця. Таким чином, управління діяло в межах своїх повноважень, у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.

Згідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведені перед судом їх переконливості.

Судом встановлено, що відповідно до пенсійного посвідчення (а.с. 8), трудової книжки (а.с. 9-13), довідки про складові заробітної плати (а.с. 14) ОСОБА_1 09.09.2010 року звільнилася з державної служби, а саме посади головного спеціаліста відділу державної виконавчої служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області. На день звільнення має 12 ранг державного службовця, стаж державної служби 22роки 11 місяців 18 днів, страховий стаж 41 рік 5 місяців. Після звільнення з державної служби, управлінням Пенсійного фонду України в Якимівському районі позивачу була призначена пенсія за віком, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу".

Згідно заяви про проведення перерахунку (а.с. 15-16) 18 листопада 2015 року позивач звернулася із письмовою заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізькій області із проханням виправити помилку щодо порядку обчислення пенсії та здійснити її перерахунок, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та винагороду державного службовця, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний податок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, починаючи з дати призначення пенсії.

Згідно листа УПФ України в Якимівському районі (а.с. 17-18) позивачу відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, відмовляючи позивачу у включенні для розрахунку пенсії сум всіх складових заробітної плати, визначені умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-УІ встановлено, що платниками єдиного внеску також є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Згідно з п.п.2.3.3 п.2.3 ст.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесено до інших компенсаційних виплат.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно з ст.ст.33, 35 Закону України «Про державну службу» щорічна відпустка надається з оплатою допомоги на оздоровлення та державним службовцям можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціальне - побутових питань.

Крім того, згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Дана норма кореспондує зі ст. 33 Закону України «Про оплати праці», де зазначено: в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення).

До того ж, згідно з підпунктом 2.2.7. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, а саме додатковою заробітною платою в розумінні частини 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що і суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, і суми разових премій і суми індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, як вбачається з судової практики, Верховний Суд України своїми постановами від 14.03.2013 року, від 28.05.2013 року звертає увагу на перевагу у застосуванні норм права спеціального законодавства, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця всі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на вказане, дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум разових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є незаконними.

За приписами частини другої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно з ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний врахувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1ст. 237 цього Кодексу.

Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.

Таким чином, вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача про те, що вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, хоч і виплачувались позивачу у період, з якого розраховується пенсія і з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, але ці виплати не можуть бути включені в заробітну плату для призначення позивачу пенсії як такі, що носили одноразовий, несистематичний порядок, бо такі підстави не передбачені пенсійним законодавством.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, випливає, що для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в межах шестимісячного строку позовної давності (позивач звернулася до суду з позовом 04.12.2015 року), а саме з 04.06.2015 року необхідно включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 184, 195, 196,198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії - задовольнити частково. Визнати протиправними дії посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії державного службовця.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням в розмірі 90 відсотків у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія ,суми індексації заробітної плати , матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний податок на загальнообов'язкове державне страхування за період, починаючи з 04.06.2015 року.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Якимівський районний суд Запорізької області протягом 10 днів з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя : Федорець С.В.