Постанова від 21.12.2015 по справі 415/5733/15-а

У.н.415/5733/15-а

Н.п. 2-а/415/81/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.12.15 року Лисичанський міський суд Луганської області

в складі: головуючого судді Чернобривко Л.Б.

при секретарі Дьоміновій О.М.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника 3 особи ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську про перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС, третя особа Державна податкова інспекція у м. Лисичанську, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську про перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС, третя особа Державна податкова інспекція у м. Лисичанську, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, в якому просить визнати незаконними дії УПФУ в м. Лисичанську Луганської області , щодо утримання з 01 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру пенсії призначеної йому відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов»язати УПФУ в м. Лисичанську видати розпорядження про перерахунок пенсії сум податку на доходи фізичних осіб з 1 лютого 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_3 не з»явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, про причину неявки суд не повідомив.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні уточнив позовні вимоги, щодо перерахунку пенсії сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року включно, підтримав їх. У своїх поясненнях посилався на обставини, викладені у позовній заяві, про що надав суду відповідні докази. Надав також письмові пояснення по справі і яких посилався на те, що відповідно до ст.. 1197 ЦК України розмір втраченого фізичною особою внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров'я заробітку( доходу) , що підлягає відшкодуванню, визначається у відсотках від середнього місячного заробітку ( доходу), який потерпілий мав до каліцтва або іншого ушкодження здоров'я , з урахуванням ступеня втрати потерпілим професійної працездатності. Пенсія позивачу розраховувалась шляхом множення середньомісячного Чорнобильського заробітку на % втрати працездатності = загальному розміру пенсії від середнього заробітку. Таким чином Закон визначає пенсію інвалідам Чорнобиля як відшкодування шкоди, а тому на підставі ст. 165 Податкового Кодексу України не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу: ст. 164.1.3. сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.

Представник відповідача ОСОБА_4 ПФУ в м. Лисичанську у судовому засідання не був присутнім, подав заяву про розгляд справи без його участі. Надав суду письмові заперечення на позов, в якому посилався на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року. Відповідно до п.п. 164.2.19, п.164.2 ст. 164 Податкового кодексу України до загального місячного ( річного) оподатковуваного доходу платника включаються зокрема, суми пенсій ( включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання , отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати ( у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. З 01 січня 2015 року відповідно до ст.. 8 Закону України від 28.12.2014 року № 80-У111 «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановленого в сумі 1218 грн. на місяць.

Відповідно до п.168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.

Розмір пенсії позивача станом на 01.01.2015 року складав 9490,00 грн. Починаючи з 01.01.2015 року УПФУ в м. Лисичанську при виплаті пенсії у розмірі, що перевищує 3654 грн. ( розмір мінімальної заробітної плати 1218грн. х3) зобов'язано утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%. Пенсія позивачу призначена та виплачується на підставі ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та саме п.18 ст. 20 цього закону та п.23 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» гарантовані компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, встановлюються саме податковим законодавством. Посилання позивача є необґрунтованими, бо спеціальним нормативно-правовим актом у сфері оподаткування є Податковий кодекс України, яким пільги щодо звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не встановлені. З 1 вересня 2015 року податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з позивача не утримується. Просила застосувати щодо адміністративного позову ст.ст. 99,100 КАС України та відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.

Представник 3 особи Лисичанської ДПІ ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволені, посилаючись на те, що позивач відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримує державну пенсію та додаткову пенсію. За шкоду, заподіяну здоров1ю, яка призначена після виникнення права на державну пенсію. Виплата пенсій здійснюється з Пенсійного фонду України. Розрахунок податкових зобов'язань з оподаткування доходу платника податку, нарахованого із джерела його виплати, проводиться податковим агентом ( у тому числі органами ПФУ) відповідно п.168.3 ст. 168 ПКУ. Тому вважає доводи позивача необґрунтованими та просила відмовити у їх задоволені. Додала суду письмові пояснення по справі.

Представник 3 особи Головного управління Державної казначейської служби України у Луганські області у судовому засіданні не був присутнім, подав заяву про розгляд справи без його участі, у задоволені позову просив відмовити, надав суду письмові пояснення.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1В, представника третьої особи Лисичанської ДПІ ОСОБА_2, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,є ліквідатором аварії на ЧАЕС, категорія 1, інвалід 2 групи , яка встановлена з 17.04.2007 року ( а.с.3,4,5). Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську з 01.10.1994 року і по теперішній час , отримує пенсію по інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( а.с.5-зв.). Розмір призначеної пенсії складає 9490.00грн. ( а.с.15).

20.07.2015 року ОСОБА_3 звернувся з заявою до УПФУ в м. Лисичанську про те, що йому стало відомо про відрахування з його пенсії , з 01.02.2015 року, податку на доходи фізичних осіб , яке вважає незаконним та просить на підставі ст. 165 Податкового кодексу України провести перерахунок та повернути суму незаконно утриманого податку на доходи фізичних осіб (а.с.6-зв).

Листом від 23.07.2015 року № 158/М-7 ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську повідомило позивача, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року, об'єктом оподаткування є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України, до яких належать суми пенсій ( включаючи суму індексації, нараховану відповідно до закону), або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.02.2015 року. Таким чином, для пенсій, які разом з індексацією перевищують 3654 грн. ( а саме, 1218грн. х 3) на розмір перевищення нараховується 1,5% військовий збір та 15% ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) ( а.с.6).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року.

Відповідно до п.п. 164.2.19, п.164.2ст. 164 Податкового кодексу України до загального місячного ( річного) оподатковуваного доходу платника включаються зокрема, суми пенсій ( включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання , отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати ( у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих ( виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

З 01 січня 2015 року відповідно до ст. 8 Закону України від 28.12.2014 року № 80-У111 «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановленого в сумі 1218 грн. на місяць.

Відповідно до п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України. Таким чином Пенсійний фонд України в м. Лисичанську є податковим агентом , тому з 01.01.2015 року при виплаті позивачу пенсії у розмірі, який перевищує 3654грн. ( 1218грн.х3) утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15% ( а.с.15).

Податковим кодексом України та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року, не визнані неконституційними, не передбачені пільги по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Із п.18 ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» вбачається, що особам,віднесеним до 1 категорії надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги за сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. Тому норми податкового законодавства є спеціальними нормами у даних правовідносинах.

Посилання представника позивача ОСОБА_1 про те, що позивачу проводиться відшкодування шкоди завданої ушкодження здоров'я відповідно до ст.1197 ЦК України є помилковими .

Виходячи з вищезазначеного суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню за рахунок держави.

На підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII, п.п. 164.2.19, п.164.2ст. 164 Податкового кодексу України, керуючись ст. ст. 2, 11,71, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську про перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС, третя особа Державна податкова інспекція у м. Лисичанську, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області відмовити у повному обсязі .

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.Б.Чернобривко