Постанова від 01.09.2011 по справі 2-а-8198/11

Справа № 2-а-8198/11

Номер провадження: 2-а-8198/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2011 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Савицька Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (ІІ категорія).

Тому, відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”позивач має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат. (При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається моментом виплати, який складає 907 грн.). Однак, таку допомогу відповідач у 2011 році виплатив позивачу у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством.

Позивач просить суд, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації по нарахуванню та виплаті йому щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Крім того, ОСОБА_1 просить суд, зобов”язати відповідача провести перерахунок та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат з врахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно посвідчення серії А №037197 від 08.12.1992 року, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія ІІ) (а.с. 5).

Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статут та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно Рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 9 липня 2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) ст. 29, п. 13 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними та такими, які втратили чинність з дня ухвалення цього рішення.

Аналогічне рішення прийнято Конституційним Судом України 22.05.2008 року, яким визнано неконституційними обмеження у здійсненні таких виплат, встановлені Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік”.

Відповідно до вимог ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції Закону від 06.06.1996 року № 230/96-ВР, щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІ групи виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Отже, з моменту втрати чинності пункту 28, розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 року № 107- VІ внесено зміни до статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 06.06.1996 року № 230/96-ВР щодо встановлення розміру щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, відновилася дія статті 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції Закону від 06.06.1996 року № 230/96-ВР. Тому відповідач з цієї дати повинен був виплачувати позивачу зазначену допомогу в розмірі -п'яти мінімальних заробітних плат, передбачену ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції Закону від 06.06.1996 року № 230/96-ВР. Не зважаючи на таке правове положення, яке є з 22 травня 2008 року, відповідач не виплачує позивачу допомогу в зазначеному розмірі.

На виконання вищевказаних норм, виплата щорічної допомоги на оздоровлення у 2011 році проводилася в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 561, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС в розмірі - 100,00 грн.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в 2011 році було нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі - 100 грн.

У зв'язку з наведеним, дії відповідача щодо невиплати соціальної допомоги (щорічної разової матеріальної допомоги на оздоровлення) позивачеві в розмірі -п'яти мінімальних заробітних плат необхідно визнати протиправними.

Згідно з Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 05.10.2006 року № 231-V доповнено статтею 71 такого змісту: “Дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону”.

Конституція України не надає Закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх, скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин, це створює протиріччя у законодавстві і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Зміни до ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”внесені ст. 73 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких нормативних актів України”, на що посилається відповідач, відмовляючи в перерахунку та виплаті допомоги, - визнані неконституційними і такими, що втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним судом України від 22.05.2008 року.

Виплата допомоги на оздоровлення проводилася та проводиться згідно ОСОБА_2 КМУ № 562 від 12.05.2005 року в розмірі 100,00 грн.

З моменту прийняття постанови № 562 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними, в той час як неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати.

ОСОБА_2 КМУ є підзаконним нормативним актом, виходячи з загальних засад пріоритетності Законів України на підзаконними нормативними актами, в даному випадку підлягають застосуванню саме норми ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та Законів України, якими встановлювався розмір мінімальної заробітної плати за час після прийняття постанови № 562 від 12.05.2005 року.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9. 10, 11, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, Законом України “Про статут та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р., суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС другої категорії щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат, з врахуванням виплачених сум.

ОСОБА_2 може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Луцького міськрайонного суду Савицька Н.В.