Постанова від 22.12.2015 по справі 160/689/15-а

Справа № 160/689/15-а

Провадження № 2-а/160/21/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2015 року Локачинський районний суд Волинської області

у складі: головуючого - судді Вознюк І. І.,

з участю: секретаря - Марчук Н. Я.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах

справу за позовом ОСОБА_2 до Управління ОСОБА_3 фонду України в Локачинському районі Волинської області про перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

15 грудня 2015 року позивач звернулась з позовом до суду, мотивуючи його тим, що при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу" їй не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу», індексацію заробітної плати згідно Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року та премії до професійний та державних свят. Зокрема, за останні 24 календарні місяці перед виходом на пенсію їй було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення - 2409,12 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 3822,21 грн., індексацію заробітної плати -1073,46 грн., премії до професійних свят в загальній сумі - 342 грн., що підтверджується довідкою № 599 від 27 листопада 2015 року, виданою ТУ ДСА України у Волинській області.

7 грудня 2015 року позивач звернулась в ПФУ з питання перерахунку пенсії, проте їй у цьому було відмовлено.

Враховуючи, що правова позиція з даного питання вже була висловлена Верховним судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-43а11 та від 28 травня 2013 року та у справі № 21-97-а-13, вважає, що має право на перерахунок пенсії у зв'язку з невключенням при обрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати, премій до професійних свят, з яких було утримано збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії є неправомірними.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 в редакції Постанови Кабінету Міністрів №644 від 2 вересня 2015 року, яка набрала чинність 09 вересня 2015 року, передбачено збільшення посадових окладів працівників і спеціалістів апарату місцевих судів, в тому числі секретарю судових засідань з 09.09.2015р.

Автоматично перерахунок пенсії із збільшеного посадового окладу позивачу ОСОБА_3 фондом проведено не було. Дізнавшись 18 листопада цього року про порушення конституційних права, вона звернулася до Управління ОСОБА_3 фонду України в Локачинському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії як державному службовцю з 9 вересня 2015 року. Проте, їй була надана необґрунтована відмова у проведенні такого перерахунку.

У судове засідання позивач не з'явилась, подала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі. До закінчення розгляду справи подала заяву про залишення позову без розгляду в частині вимоги про перерахунок пенсії у збільшеному розмірі з 9 вересня 2015 року.

Представник відповідача позову не визнав і пояснив, що названі позивачем виплати, одноразові премії та індексація не входять у структуру заробітної плати і не враховуються при призначенні пенсії. Крім цього, позивачу було відомо про розмір пенсії на час обчислення, і строк позовної давності звернення до суду минув у січні 2011 року. Просить в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому такі дії УПФ України в Локачинському районі є протиправними.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна та додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці».

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

7 грудня 2015 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії, долучивши до заяви довідку про складові заробітної плати державного службовця із зазначенням виплат, які не були включені в довідку, на підставі якої їй було призначено пенсію (а.с.10) .

9 грудня 2015 року позивач отримала повідомлення про відмову у проведенні перерахунку пенсії (а.с.13).

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести обчислення призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати, премій та інших фактично отриманих сум, з яких проводиться нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням фактично отриманих сум, згідно з поданою довідкою про заробітну плату в розмірі, визначеному ст. 37 закону "Про державну службу" в редакції станом на липень 2011 року, є підставними.

Позов в цій частині потрібно задовольнити частково, в межах шестимісячного строку звернення з позовом до адміністративного суду (ч. 2 ст. 99 КАС України).

Позивач вказав, що дізнався про порушення свого права в листопаді цього року, і саме тоді була витребувана довідка про заробітну плату в теруправлінні судової адміністрації, тому суд вважає, що строк звернення з позовом до суду позивачем не був порушений.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 11, 159-163 КАС України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково. Зобов'язати управління ОСОБА_3 фонду України в Локачинському районі Волинської області здійснити обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю, починаючи з 1 червня 2015 року в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати, премій та інших фактично отриманих сум, з яких проводиться нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням фактично отриманих сум, і в подальшому проводити нарахування і виплату пенсії щомісячно, із врахуванням даного перерахунку.

В решті позову відмовити.

Вимогу про перерахунок пенсії з 9 вересня 2015 року залишити без розгляду.

Стягнути з управління Державної казначейської служби України в Локачинському районі в корись ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її прийняття і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом цього ж строку, з дня отримання копії постанови, через Локачинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя Локачинського районного суду І. І. Вознюк