Справа № 158/957/15-а
Провадження № 2-ар/158/2/15
про роз'яснення рішення суду
24 грудня 2015 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Пономарьової О.М.
при секретарі Грубі М.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 12 червня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.12.2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про роз'яснення постанови суду, в якій просить суд у резолютивній частині вказати, чи повинно Управління пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області на підставі вищевказаної постанови суду з моменту набрання нею законної сили щомісячно виплачувати позивачу пенсію в новому розмірі - виходячи з 90% заробітної плати.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась. До суду подано клопотання про підтримання заяви та проведення розгляду справи у її відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася. До суду подано заяву про розгляд справи їх відсутності. Щодо задоволення заяви про роз'яснення рішення суду заперечують, оскільки відсоток суми заробітної плати, з якої слід проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в постанові суду не вказаний, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» він становить 60%.
Згідно ч. 3 ст. 170 КАС України,неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 12 червня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації під час обчислення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та сплачено грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 18 грудня 2014 року. Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області виплачувати пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації сум за період з дня призначення пенсії - 01.08.2009 року по 17 грудня 2014 року залишені без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2015 року постанову Ківерцівського районного суду від 12.06.2015 року залишено без змін.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнала.
Статтею 37-1Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія в розмірі 90 % сум посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України «Про державну службу».
Оскільки постанова суду є незрозумілою в частині визначення розміру, в якому слід проводити перерахунок пенсії, що в подальшому може ускладнити виконання постанови, суд вважає за необхідне її роз'яснити.
Керуючись ст.ст.160, 165, 170 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Роз'яснити постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 12 червня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, вказавши у її резолютивній частині, що Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, з урахуванням фактично отриманих нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 18 грудня 2014 року з урахуванням проведених виплат, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків заробітної плати.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя О.М. Пономарьова