Справа № 161/16863/15-а
Провадження № 2-а/161/560/15
23 грудня 2015 року Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії та уточненням до нього.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 27.06.2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Луцьку їй призначено пенсію в розмірі 2992,29 грн., відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу”, що становить 89 % від заробітку для нарахування пенсії.
При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не враховано сум: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та премії до державних та професійних свят і ювілейних дат.
26.05.2015 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Проте, листом від 02.06.2015 року за вихідним номером 336/П-01 відповідач відмовив позивачу у задоволенні її звернення.
Позивач вважає, що не враховуючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.
ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області щодо відмови включення до заробітку, з якого призначалась пенсія державного службовця ОСОБА_1 - сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, шляхом включення до заробітку з якого призначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 27.06.2008 року у розмирі 89 % від заробітної плати.
Оскільки всі особи, які беруть участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи було здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ст. 122 ч. 4 КАС України.
Суд, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку та з 27.06.2008 року отримує пенсію державного службовця відповідно до положень ст. 37 Закону України “Про державну службу” в розмирі 89 % від заробітку для нарахування пенсії (а.с. 9 ).
Як вбачається з матеріалів справи, страховий стаж позивача на посаді державного службовця становить 15 років 25 днів. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 89. Розмір пенсії по інвалідності з 27.06.2008 року склав 2992,29 грн. (а.с. 10 ).
З довідки № 198-21/735 від 23.04.2015 р. та довідки № 35 від 23.04.2015 року Управління Житлово - комунального господарства Луцької міської ради вбачається, що позивачу за період з 01.06.2006 року по 31.05.2008 року виплачено матеріальну допомогу в розмірі - 6630,92 грн. (а.с. 13 -14 ).
В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби.
Позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки № 198-21/735 від 23.04.2015 р. та довідки № 35 від 23.04.2015 року Управління Житлово - комунального господарства Луцької міської ради.
Проте, листом від 02.06.2015 року за вихідним номером №336/П-01 відмовив позивачу у перерахунку пенсії по віку з огляду на те, що включити до заробітної плати при обчисленні пенсії як державному службовцю за період з 01.06.2006 року по 31.05.2008 року матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань немає законних підстав (а.с. 9-10 ).
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Тому, при перерахунку пенсії позивачу повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
А тому, доводи відповідача, про те, що матеріальна допомога не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру пенсії, є безпідставними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, враховуючи ту обставину, що довідка № 198-21/735 від 23.04.2015 р. та довідка № 35 від 23.04.2015 року Управління Житлово - комунального господарства Луцької міської ради в які включені складові, які враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, а саме матеріальна допомога подавалась відповідачу разом з заявою про перерахунок пенсії від 26.05.2015 року, тому відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку, щодо проведення та виплати з 01.06.2015 року їй пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, відповідно до вимог Закону України “Про державну службу” з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.06.2015 року, задовольнивши вимоги позивача частково в цій частині.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 196,198 ч. 1 п. 3, 202, п. 4, 205, ч. 2, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області щодо відмови включення до заробітку, з якого призначалась пенсія державного службовця ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із включенням до заробітку для обчислення пенсії інших виплат, а саме матеріальної допомоги визначеної у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 89 % від заробітку з 01 червня 2015 року з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя
Луцького міськрайонного суду ОСОБА_2