Справа № 160/690/15-а
Провадження № 2-а/160/22/15
25 грудня 2015 року Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Вознюк І. І.,
з участю: секретаря - Марчук Н.Я.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах
справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Локачинському районі Волинської області про зобов'зання вчинити певні дії на захист порушених прав,
15 грудня 2015 року позивач звернувся з позовом до суду, мотивуючи його тим, що при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування" йому не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, премії до професійний та державних свят, грошові винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зокрема, за останні 60 календарних місяці.
У грудні 2015 року позивач звернувся до відповідача з питання перерахунку пенсії, проте йому в цьому було відмовлено.
Враховуючи, що правова позиція з даного питання вже була висловлена Верховним судом України у ряді постанов, вважає рішення ПФУ в Локачинському районі неправомірним, та таким, що не відповідає діючому законодавству, і він має право на перерахунок пенсії з врахуванням названих сум, з яких було утримано збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
У судовому засіданні позивач підтримав та уточнив позов, вказав, що йому до заробітної плати для призначення пенсії не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати. Звернувся до суду відразу, як дізнався про порушення своїх прав.
Представник відповідача позову не визнав і пояснив, що названі позивачем виплати та індексація не входять у структуру заробітної плати і не враховуються при призначенні пенсії. Крім цього, позивачу було відомо про розмір пенсії на час обчислення, і на даний час минув строк позовної давності звернення до суду. Просить в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому такі дії УПФ України в Локачинському районі є протиправними.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна та додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці».
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
4 грудня 2015 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку про складові заробітної плати із зазначенням виплат, які не були включені в довідку, на підставі якої було призначено пенсію (а.с.16) .
9 грудня 2015 року позивач отримав повідомлення про відмову у проведенні перерахунку пенсії (а.с.17).
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести обчислення призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням фактично отриманих сум, згідно з поданою довідкою про заробітну плату в розмірі, визначеному ст. 37 закону "Про державну службу" в редакції станом на травень 2009 року, є підставними.
Позов в цій частині потрібно задовольнити частково, в межах шестимісячного строку звернення з позовом до адміністративного суду (ч. 2 ст. 99 КАС України).
Позивач вказав, що дізнавшись про порушення свого права, відразу звернуввся до суду і саме тоді була витребувана довідка про заробітну плату в Локачинській районній раді, тому суд вважає, що строк звернення з позовом до суду позивачем не був порушений.
Так як до негайного виконання підлягають рішення суду про призначення пенсії, а в даному випадку проводиться перерахенок пенсії після надання відповідних документів, вимога в частині негайного виконання постанови не підлягаю до задоволення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 11, 159-163 КАС України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, суд
позов задовольнити частково. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Локачинському районі Волинської області здійснити обчислення розміру пенсії та її виплати ОСОБА_1 як державному службовцю, починаючи з 1 червня 2015 року в розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум.
Стягнути з державного бюджету в особі управління Державної казначейської служби України в Локачинському районі в корись ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.
У задоволенні вимоги про звернення постанови до негайного виконання відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її прийняття і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом цього ж строку, з дня отримання копії постанови, через Локачинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя Локачинського районного суду І. І. Вознюк