17 грудня 2015 року м. Київ К/800/63841/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого суддіГоловчук С.В. (суддя-доповідач),
суддівЛіпського Д.В.,
Черпака Ю.К.,
секретар судового засідання Малина Л.В.,
за участю представника відповідача - Стьопіної А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року
у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (далі - ФОП ОСОБА_5) до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція), третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_6 (далі - ФОП ОСОБА_6), про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
У жовтні 2013 року ФОП ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом про скасування наказу Укртрансінспекції від 04 липня 2013 року № 552 «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі, території області (міжобласний маршрут), оголошеного 21 травня 2013 року» в частині відмови введення в дію пункту 9 рішення конкурсного комітету про визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_5 на самостійне виконання рейсів 1063/1064 маршруту Луцьк-Львів та зобов'язання Укртрансінспекції ввести в дію пункт 9 рішення конкурсного комітету про визнання переможцем у конкурсі ФОП ОСОБА_5 на самостійне виконання рейсів 1063/1064 маршруту Луцьк-Львів.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року позов задоволено. Визнати протиправним та скасувати наказ Укртрансінспекції від 04 липня 2013 року № 552 в частині відмови введення в дію пункту 9 рішення конкурсного комітету про визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_5 на самостійне виконання рейсів 1063/1064 маршруту Луцьк - Львів. Зобов'язано відповідача ввести в дію пункт 9 рішення, прийнятого на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оголошеного 21 травня 2013 року, про визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_5 на самостійне виконання рейсів 1063/1064 маршруту Луцьк - Львів.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ФОП ОСОБА_5 порушує питання про скасування рішення апеляційного суду і залишення в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм норми матеріального та процесуального права.
В запереченнях на скаргу Укртрансінспекція просить залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що 01 травня 2013 року Укртрансінспекцією проведено конкурс на виконання маршруту Луцьк-Львів рейс № 1603/1604.
Відповідно до витягу з протоколу №10 засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області від 21 травня 2013 року, за результатами даного конкурсу ФОП ОСОБА_5 набрав 31 бал та посів перше місце, а друге місце на даному конкурсі посів ФОП ОСОБА_6, який набрав 6 балів. Про прийняте рішення було оголошено конкурсним комітетом.
21 травня 2013 року ФОП ОСОБА_6 подано заяву до голови конкурсного комітету Укртранінспекції з проханням перевірити документи, які стали підставою для нарахування балів, оскільки, на думку останнього, транспортні засоби ФОП ОСОБА_5 не проходять технічне обслуговування, а водії медичний огляд відповідно.
29 травня 2013 року Укртрансінспекцією надіслано запити до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, Луцького міського центру зайнятості та Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо надання інформації щодо кількості найманих працівників у ФОП ОСОБА_5 з березня 2012 року по травень 2013 року.
07 червня 2013 року за №10683/10/17.1 на адресу Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті надійшла відповідь Луцької державної податкової інспекції на вказаний запит, у якому повідомила що загальна кількість найманих працівників за звітні періоди становить: за 1-тй квартал 2012 року 43 працівника, за 2-ий квартал 2012 року 42 особи, за 3-ій квартал 2012 року 50 чоловік та за 4-ий квартал 2012 року та за 1-ий квартал 2013 року 49 осіб.
13 червня 2013 року надійшла відповідь з Луцького міського центру зайнятості за №2610/01-14, у якій вказано, що за період з 01 березня 2012 року по 01 травня 2013 року в Луцькому міському центрі зайнятості зареєстровано 15 трудових договорів з найманими працівниками за професією «водій автотранспортних засобів».
Отже, згідно з відповіді Луцького міського центру зайнятості від 13 червня 2013 року Укртрансінспекцією встановлено, що інформація, подана перевізником-претендентом ФОП ОСОБА_6, який за результати конкурсу визнаний переможцем конкурсу, в частині наявності трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менше одного року до дати оголошення конкурсу є недостовірною.
У зв'язку з цим, наказом Укртрансінспекції від 04 липня 2013 року № 552 «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі, території області (міжобласний маршрут), оголошеного 21 травня 2013 року», введено в дію рішення, прийнятті на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, оголошеного 21 травня 2013 року, за винятком, зокрема, пункту 9 в частині визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_5 на самостійне виконання рейсів 1063/1064 маршруту Луцьк-Львів.
Відповідно до частини 1 статті 43 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (у редакції, чинній на час проведення конкурсу, далі - Закон № 2344-ІІІ) визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (частини 1, 12 статті 44 Закону № 2344-ІІІ).
На виконання вимог частини 12 статті 44 вказаного Закону Кабінет Міністрів України поставною від 03 грудня 2008 року № 1081 затвердив Порядок, який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що організатором конкурсу на автобусному маршруті загального користування, а саме на міжміському і приміському маршрутах, які виходять за межі області є Укртрансінспекція.
Згідно із підпунктом 9 пункту 29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає анкету.
Відповідно до пункту 42 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт».
Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Додаток 4 до Порядку встановлює перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів, пунктом 2 якого визначено, що відповідна кількість балів нараховується з врахуванням середньооблікової кількості працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку.
Відповідно до пункту 3 Додатка № 4 до Порядку наявність у перевізника-претендента не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, оцінюється Конкурсним комітетом в +5, а не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв - у +4 бали (цей пункт містить застереження, що бали нараховуються у разі: якщо працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу).
Згідно із пунктом 46 Порядку переможцем конкурсу визнається перевізник - претендент, який за результатами конкурсу набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
У анкеті ФОП ОСОБА_5, яка була подана до заяви про участь у конкурсі, в пунктах 2-3 зазначено середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку - 32 особи; кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів - 3 особи; кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв - 2 особи.
Апеляційним судом встановлено, що відповідно до наданих Луцьким міським центром зайнятості 50 трудових договорів, діючих станом на 24 квітня 2013 року, середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу, тобто з 12 квітня 2012 року по 12 квітня 2013 року, з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, становить 37 осіб, з них: 34 водія, 2 механіки та 1 медик.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що у позивача протягом зазначеного періоду, з 12 квітня 2012 року по 12 квітня 2013 року, крім 2 механіків ОСОБА_8 та ОСОБА_9, працював з 05 листопада 2011 року механіком на повну ставку ОСОБА_10, який 22 січня 2013 року звільнився. 22 січня 2013 року на посаду механіка прийнятий ОСОБА_11 на повну ставку.
Крім того у позивача, крім працівника, який проводить щоденний огляд стану здоров'я водіїв ОСОБА_12, що працював на повну ставку та протягом року до дати оголошення конкурсу, в період з 12 квітня 2012 року по 12 квітня 2013 року, протягом року до дати оголошення конкурсу, працювали медиками на 0,25 ставки ОСОБА_7 та ОСОБА_13, а також ОСОБА_14, з якою 27 грудня 2012 року розірвано трудовий договір, а з 16 січня 2013 року на посаду медика прийнято ОСОБА_15
Отже, у позивача не працювало протягом року до дати оголошення конкурсу, тобто з 12 квітня 2012 року по 12 квітня 2013 року, з окладом за штатним розписом 3 працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів і 2 працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.
Крім того, середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку також зазначена позивачем у анкеті не відповідає фактичній.
Наведені обставини свідчать про те, що інформація, яку надав позивач, як перевірник-претендент, що за результатами конкурсу визнаний переможцем, не відповідає дійсності.
Відповідно до пункту 55 Порядку організатор має право прийняти рішення про відмову у введенні в дію рішення (чи його окремої частини) конкурсного комітету за окремими об'єктами конкурсу, зокрема, у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу, недостовірної інформації.
Таким чином, Укртрансінспекція обґрунтовано не ввела в дію рішення, прийняте на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, оголошеного 21 травня 2013 року в частині визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_5 на самостійне виконання рейсів 1063/1064 маршруту Луцьк-Львів, тому, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Згідно із частиною 1 статті 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішення, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 224 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.В. Головчук
Судді Д.В. Ліпський
Ю.К. Черпак