10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"22" грудня 2015 р. Справа № 286/2733/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" серпня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
В липні 2015 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просить
- визнати неправомірними дії відповідача, щодо неприйняття, нездійснення перевірки, реєстрації, обліку, розрахункового листа, поданого ДП "Словечанський лісгосп АПК" на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 05.01.2015 року у справі №286/8211/14-а та неподання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків вказаних у розрахунковому листі;
- зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунковий лист, поданий ,ДП "Словечанський лісгосп АПК" на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 05.01.2015 року у справі №286/8211/14-а та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі, мотивуючи тим, що відповідач відмовив у прийнятті розрахункових документів, що призвело до порушення його прав.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 13.08.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд першої інстанції встановив, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 05.01.2015р. у справі №286/8211/14-а позов задоволено частково.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести за період з 1 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства позивачу у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Зобов'язано Дочірнє підприємство «Словечанський лісгосп АПК» провести донарахування позивачу доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Зобов'язано Дочірнє підприємство «Словечанський лісгосп АПК», управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
На виконання вказаної постанови Дочірнє підприємство «Словечанський лісгосп АПК» подав документи відповідачу.
Однак, листом №07-04/3996 від 22.04.2015 року Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області повернуло без виконання розрахунки видатків для виплати компенсації та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилаючись на Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" та на те, що дана постанова не містить вимог до Управління праці щодо прийняття даних розрахунків.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в задоволенні позову відмовлено, колегія суддів апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно п.п.5 п.4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. №936 виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. №836.
Відповідно до п.5 Порядку соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до УПСЗН виникає у роботодавця, тобто у Дочірнього підприємства «Словечанський лісгосп АПК».
Дочірнім підприємством «Словечанський лісгосп АПК» відповідні розрахунки були зроблені та подані до Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Стосовно, посилання відповідача на Закон України " Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" варто зазначити, що згідно Закону України від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 03 серпня 2014 року, "Прикінцеві положення " Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік” були доповнені п.6-7, за яким було встановлено, що норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.5,6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року була чинною і підлягала застосуванню ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої підвищення до заробітної плати працюючим громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення не може бути нижчим ніж дві мінімальні заробітні плати.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відмова Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо прийняти, реєстрації, обліку розрахункового листа, поданого Дочірнім підприємством «Словечанський лісгосп АПК» на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 05 січня 2015 року у справі №286/8211/14-а та подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків вказаних у розрахунковому листі є протиправною, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" серпня 2015 р. скасувати та прийняти нову.
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо не прийняття, не здійснення перевірки, реєстрації, обліку розрахункового листа, поданого Дочірнім підприємством «Словечанський лісгосп АПК» на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 05.01.2015 року у справі № 286/8211/14-а та не подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків вказаних у розрахунковому листі.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунковий лист, поданий Дочірнім підприємством «Словечанський лісгосп АПК», на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 05.01.2015 року у справі №286/8211/14-а та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків вказаних у розрахунковому листі.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 с.Бігунь,Овруцький район, Житомирська область,11124
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101
- ,