Ухвала від 16.12.2015 по справі 711/8050/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 711/8050/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Колода Л.Д. Суддя-доповідач: Собків Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

16 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,

при секретарі: Присяжній Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області, в якому просила: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в частині прийняття рішення про перерахунок пенсії в розмірі 70% заробітної плати, проведення перерахунку пенсії з 16.09.2014 року; визнати незаконним рішення відповідача №15088 від 11.08.2015 року про перерахунок пенсії у розмірі 70% заробітної плати з 16.09.2014 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 15 квітня 2014 року, з урахуванням інших виплат згідно довідки Головного управління ДФС у Черкаській області №15004/23-00-05-048 від 28.07.2015 року у розмірі, визначеному нормами статті 37 Закону України «Про державну службу», що становить 90% від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області провести перерахунок та проводити її виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 в розмірі 90% з урахування інших виплат, відповідно до довідки Головного управління ДФС у Черкаській області № 15004/23-00-05-048 від 28.07.2015 року , починаючи з 16.07.2013 року.

В частині позовних вимог про перерахунок пенсії з дня призначення 27.04.2010 року відмовлено.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_2 з 27.04.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34), чинної на день призначення пенсії, у розмірі 90 відсотків заробітної плати.

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 15 квітня 2014 року, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року, адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням інших виплат та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок та проводити виплату пенсії ОСОБА_2 із врахуванням інших виплат, вказаних в довідці Головного управління Міндоходів у Черкаській області 16 січня 2014 року.

За наслідками розгляду звернення позивача, листом від 11.08.2015 року № 15088/04 відповідач повідомив позивача про те, що перерахунок її пенсії було проведено у розмірі 70% заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на дату перерахунку за рішенням суду. При цьому, відповідач вказав на недоцільність повторного проведення перерахунку пенсії позивача та зауважив на тому, що розмір її пенсії після перерахунку складає 3812,74 грн., при наявному розмірі пенсії з урахуванням індексації 4815,92 грн. (без урахування відрахування військового збору - 17,43 грн. та податку на дохід фізичних осіб, який у зв'язку зі змінами Податкового кодексу України з 01.02.2015р. справляється із суми пенсій з урахуванням індексації - 174,29 грн.).

За твердженням позивача, виконуючи постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 15 квітня 2014 року відповідач при проведені перерахунку її пенсії безпідставно застосував загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 70%, замість - 90%, що призвело до зменшення розміру пенсії на 20%.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулюються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».

Відповідно до норм ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з 01.04.2014 року положення ст. 37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії від сум їх заробітної плати у розмірі не більше 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює саме стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін.

Згідно з приписами вказаної статті, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституцій права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» із застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції до внесення змін Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Крім того, колегією суддів враховується позиція Верховного Суду України, що викладена в постанові від 10.12.2013 року по справі №21-420а13, відповідно до якої при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, аналізуючи обставини даної справи та оцінюючи зібрані у справі докази, колегія суддів приходить до висновку, що апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - залишити без задоволення.

Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 жовтня 2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги до суду у розмірі 80 (вісімдесят) гривень 39 копійок.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик

.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Петрик І.Й.

Борисюк Л.П.