Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "25" грудня 2015 р. Справа № 1/5/132"Б"
За заявою ОСОБА_1 акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" (м.Житомир)
До боржника ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" (м.Житомир)
про визнання банкрутом
Суддя Костриця О.О.
В засіданні суду прийняли участь:
-від кредиторів: ОСОБА_2 - представник гр. ОСОБА_3, дов. від 17.06.2015.
- від боржника: ОСОБА_4 - керуючий санацією
ОСОБА_5- представник трудового колективу ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", протокол загальних зборів трудового колективу ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" від 06.06.2014.
ОСОБА_5 - представник ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", дов. від 10.11.2015.
від інших учасників:
ОСОБА_6 - представник Фонду державного майна України, дов. від 30.12.2014.
ОСОБА_7 - представник Фонду державного майна України, начальник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, дов. №102 від 28.01.2015.
ОСОБА_8 - представник Міністерства юстиції України, дов. від 19.01.2015р.
ОСОБА_9 - представник прокуратури Житомирської області, посв. №03/535 від 23.01.2015.
Присутній в засіданні суду:
ОСОБА_10- паспорт серія ВР №061245, виданий Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області від 07.12.2002.
В провадженні господарського суду Житомирської області знаходиться справа №1/5/132"Б" про банкрутство ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" (м.Житомир), порушеної за правилами ст.ст.6,8, та 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
23.12.2015 до суду від Вищого господарського суду України надійшов супровідний лист про приєднання до матеріалів справи №1/5/132"Б" копії ухвали Вищого господарського суду України від 15.09.2015.
24.12.2015 до суду від керуючого санацією ОСОБА_4 на виконання вимог суду надійшли письмові пояснення та додаткові документи по справі.
25.12.2015 на адресу суду від представника Фонду Державного майна України надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи завіреної копії листа Фонду державного майна України від 24.12.2015 №10-52-23485.
25.12.2015 на адресу суду від керуючого санацією ОСОБА_4 на виконання вимог суду надійшли письмові пояснення стосовно виникнення заборгованості боржника перед іншими суб'єктами господарювання за надані товари, роботи, послуги в розмірі 9 400 000 грн. про що відображено в балансі (звіті про фінансовий стан) станом на 30.09.2015.
При вирішенні судом даної справи в процедурі санації боржника застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року за № 2343-XII в редакції, яка була чинною до 18.01.2013 року включно.
Суд переходить до розгляду справи по суті.
В судовому засідання розглядається клопотання керуючого санацією ОСОБА_4 про затвердження йому оплати послуг керуючого санацією ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" у розмірі встановленому комітетом кредиторів, а саме, дві мінімальні заробітні плати за кожен місяць виконання повноважень керуючого санацією.
Керуючий санацією боржника ОСОБА_4 в засідання суду підтримав у повному обсязі вищезазначені клопотання.
Представник кредитора та інші учасники судового процесу в засіданні суду заперечень відносно вищезазначених клопотань керуючого санацією не надали.
Розглянувши в судовому засіданні клопотання керуючого санацією щодо встановлення розміру оплати послуг, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно абз. 4 ч. 4 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражному керуючому належить право отримувати винагороду в розмірі і порядку, передбачених цим Законом. Виходячи з аналізу частин 10-14 ст. 3-1 Закону можна дійти висновку, що законодавець у поняття "винагорода" включає:
- оплату послуг арбітражного керуючого;
- відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків;
- додаткову винагороду.
Під оплатою послуг арбітражного керуючого треба розуміти виплату арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору) грошових сум кредитором (ами), комітетом кредиторів або боржником відповідно до вимог Закону або рішення комітету кредиторів.
При цьому законодавець обумовлює допустимі межі розміру оплати послуг арбітражного керуючого: не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи перед порушенням провадження у справі про банкрутство.
В силу п.12 ст.3-1 вказаного Закону оплата послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюються в порядку, встановленому цим Законом, за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.
Згідно п.16 ст. ст.3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду.
На засіданні комітету кредиторів боржника 15.12.2015 членами комітету кредиторів боржника одноголосно було прийнято рішення про встановлення оплати послуг керуючому санацією ОСОБА_4 в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання ним свої повноважень за рахунок коштів, отриманих від виробничої діяльності боржника (протокол комітету кредиторів, а.с.57-59 том 50).
З огляду на зазначене та приймаючи до уваги, що рішення комітету кредиторів не суперечить вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, вважає за необхідне, затвердити оплату послуг керуючого санацією ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" ОСОБА_4 у розмірі встановленому комітетом кредиторів, а саме, дві мінімальні заробітні плати за кожен місяць виконання повноважень керуючого санацією, за рахунок коштів, отриманих від виробничої діяльності боржника, починаючи з 27.10.2015.
В засіданні суду розглядається звіт керуючого санацією ОСОБА_4 та клопотання гр.ОСОБА_3 про припинення процедури санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".
Представник гр.ОСОБА_3 та керуючий санацією ОСОБА_4 в засіданні суду підтримали затвердження звіту керуючого санацією та припинення процедури санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".
Представник боржника в засіданні суду зазначив, що мета санації ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" досягнута, тому слід затвердити звіт керуючого санацією та припинити процедуру санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".
Представник Міністерства юстиції України та прокуратури Житомирської області в засіданні суду також зазначили, що кредиторські вимоги погашено, житловий фонд передано, з огляду на зазначене, вважають, що слід затвердити звіт керуючого санацією та припинити процедуру санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".
Представники Фонду державного майна України в засіданні суду зазначили, що при вирішенні вищезазначеного питання покладаються на розсуд суду.
Розглянувши звіт керуючого санацією та клопотання гр.ОСОБА_3 про припинення процедури санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", заслухавши учасників справи про банкрутство, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.2 ст.4-1 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У відповідності до п.1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 27.12.2002р. за заявою ОСОБА_1 акціонерного товариства ЕК "Житомиробленерго" (м.Житомир) була порушена справа про банкрутство ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" (м.Житомир).
Ухвалою господарського суду від 19.03.2004р. було введено процедуру санації боржника.
Ухвалою суду від 12.12.2007р. було затверджено схвалений комітетом кредиторів план санації ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" (м. Житомир) за участю інвестора Товариства з обмеженою відповідальністю "Будуніпром" (м. Київ, вул. Горького, буд. 13, оф. 3, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №062933 від 10.01.2007р., ідентифікаційний код 34804327).
Ухвалою суду від 02.02.2011р. було, зокрема, затверджено зміни та доповнення (Додаток № 48) до Плану санації боржника ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", затвердженого ухвалою господарського суду від 12.12.2007р. за участю інвестора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Будуніпром" (м. Київ).
Слід зазначити, що ухвалами господарського суду Житомирської області продовжувався строк процедури санації ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" та повноваження керуючих санацією боржника. Крім того, неодноразово за весь період процедури санації боржника змінювались керуючі санації по справі.
Згідно вимог ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за п'ятнадцять днів до закінчення санації, а також за наявності підстав для дострокового припинення санації керуючий санацією зобов'язаний надати комітету кредиторів письмовий звіт і повідомити членів комітету кредиторів про час і місце проведення засідання комітету кредиторів.
Звіт керуючого санацією має містити: баланс боржника на останню звітну дату; рахунок прибутків і збитків боржника; відомості про наявність у боржника грошових коштів, які можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів боржника; відомості про дебіторську заборгованість боржника на дату подання звіту та про нереалізовані права вимоги боржника; відомості про стан кредиторської заборгованості боржника на дату подання звіту.
До звіту керуючого санацією додаються докази задоволення вимог конкурсних кредиторів згідно з реєстром.
Одночасно із звітом керуючий санацією вносить до комітету кредиторів одну з пропозицій: про прийняття рішення про дострокове припинення процедури санації у зв'язку з відновленням платоспроможності боржника; про прийняття рішення щодо припинення процедури санації і укладення мирової угоди; про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації; про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (п.3 ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
За наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення процедури санації і укладення мирової угоди (п.5 ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Якщо комітет кредиторів прийняв рішення про припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновлення платоспроможності боржника, звіт керуючого санацією підлягає затвердженню господарським судом (п.9 ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Про затвердження звіту керуючого санацією або про відмову в затвердженні зазначеного звіту, чи про продовження санації, або про затвердження мирової угоди виноситься ухвала, яка може бути оскаржена у встановленому порядку (п.10 ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо, зокрема, затверджено звіт керуючого санацією боржника в порядку, передбаченому цим Законом.
Як вбачається із матеріалів справи, комітет кредиторів ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" було обрано у складі однієї особи ТОВ "Корост-БЕП" (12501, Житомирська область, м.Коростишів, вул. Пролетарська,2, ідентифікаційний код 33772436), який являється єдиним кредитором боржника.
Ухвалою суду від 08.05.2014р. судом було внесено зміни до реєстру грошових вимог кредиторів ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" та внаслідок відступлення права вимоги виключено з реєстру кредиторів ТОВ "Корост-БЕП" та включено до реєстру вимог кредиторів грошові вимоги ОСОБА_3 на суму 81053,30грн. в четверту чергу задоволення вимог кредиторів.
За таких обставин, єдиним кредитором боржника, являється гр. ОСОБА_3, який одноособово складає комітет кредиторів боржника.
Із матеріалів справи також вбачається, що керуючі санацією боржника по справі регулярно звітували перед комітетом кредиторів боржника, а також Фондом державного майна України щодо послідовної реалізації плану санації, що передбачено вимогами ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
15.12.2015 відбулось засідання комітету кредиторів боржника, на якому було розглянуто звіт керуючого санацією ОСОБА_4 за весь період процедури санації боржника поданий в порядку ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Під час обговорення поданого керуючим санацією звіту, було з'ясовано, що вимоги кредиторів включених до реєстру вимог кредиторів задоволено. Мета санації досягнута, тому доцільності у подальшій процедурі санації немає. Крім того, було з'ясовано, про неможливість керуючого санацією ОСОБА_4 додати до звіту договори та платіжні документи за весь період санації, оскільки йому зазначені документи не були передані попереднім керуючим санацією.
За результатами обговорення питання щодо затвердження звіту керуючого санацією, комітетом кредиторів було вирішено затвердити звіт керуючого санацією ОСОБА_4
Крім того, відповідно до протоколу комітету кредиторів від 15.12.2015 було вирішено звернутись до суду з клопотанням про припинення процедури санації та припинення провадження у справі про банкрутство (а.с.57-59 том 50).
Слід зазначити, що будь-яких заперечень від інших кредиторів щодо затвердження звіту керуючого санацією та припинення провадження у справі, станом на день розгляду справи до суду не надходило.
Так, як вбачається із матеріалів справи, планом санації ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" передбачено, що санація товариства повинна забезпечити наступні основні цілі: недопущення визнання товариства банкрутом; оздоровлення фінансово-господарського стану товариства і відновлення його платоспроможності; задоволення вимог кредиторів у порядку і черговості передбаченій Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; реструктуризація товариства спрямована на поліпшення його фінансово - господарського стану; забезпечення виплат податків і зборів (обов'язкових платежів) після завершення санації товариства; забезпечення зайнятості працівників товариства (а.с.4 том 15).
Крім того, план санації боржника (а.с.47 том 15) передбачає, зокрема, передачу об'єктів соціальної сфери, які знаходяться на балансі ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" до комунальної власності територіальної громади міста та погашення вимог кредиторів.
Відповідно до наданого керуючим санацією звіту керуючого санацією (а.с.60-126 том 50) та доданих до нього документів, боржник повністю погасив кредиторську заборгованість включену до реєстру грошових вимог ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", погасив заборгованості із заробітної плати перед найманими працівниками, завершив процедури передачі відомчого житлового фонду боржника до комунальної власності територіальної громади міста Житомира, тощо.
Проаналізувавши документи, надані керуючим санацією, суд дійшов висновку про те, що керуючим санацією були вжиті всі можливі дії з виконання заходів плану санації, тому суд вважає за можливе затвердити зазначений звіт керуючого санацією, відповідно до ч.5 ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Приписами ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт керуючого санацією боржника в порядку, передбаченому цим Законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, задовольнити клопотання представника кредитора гр. ОСОБА_3 та припинити процедуру санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", мораторій на задоволення вимог кредиторів - скасувати.
Керуючись ст.86 ГПК України, ст.ст. 1, 3-1, 21, п. 4 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд
1. Задовольнити клопотання керуючого санацією ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" ОСОБА_4 про затвердження йому розміру оплати послуг керуючого санацією ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".
2. Затвердити керуючому санацією ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" ОСОБА_4 оплату послуг у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень керуючого санацією, за рахунок коштів, отриманих від виробничої діяльності боржника, починаючи з 27.10.2015.
3. Затвердити звіт керуючого санацією ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна".
4. Задовольнити клопотання представника кредитора гр. ОСОБА_3 про припинення процедури санації та провадження у справі про банкрутство ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".
5. Припинити процедуру санації ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" .
6. Припинити повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" ОСОБА_4
7. Припинити провадження у справі №1/5/132"Б" про банкрутство ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" .
8. Скасувати мораторій, введений ухвалою суду від 27.12.2002.
9. Зобов'язати арбітражного керуючого ОСОБА_4 виконувати повноваження керівника ОСОБА_1 акціонерного товариства "Житомирський завод хімічного волокна" до його призначення у встановленому порядку.
Ухвала господарського суду набирає законної сили в установленому чинним законодавством порядку.
Суддя Костриця О.О.
1 - у справу,
2 - ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" ( 10025, м. Житомир, вул. Промислова, 1/154)
3- прокур. Житомирської області
4 - Фонд Державного майна України (реком. з повідомл.)
5 - відділ з питань банкрутства Головного управління юстиції в Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан Соборний, 1 ) (реком. з повідомл. )
6 - гр. ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ) (реком. з повідомл.)
7-арбітражному керуючому ОСОБА_4 (м.Київ, бульвар Дружби народів 4/6,оф.76)(реком.з повід.)
8- державному реєстратору Реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції (м.Житомир, вул.Я.Гамарника 6 а)(реком. з повід.)