номер провадження справи 23/25/15
24.12.2015 Справа 908/856/15-г
Господарський суд у складі судді Шевченко Тетяни Миколаївни,
розглянувши матеріали заяви Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя вих. № 22420/12 від 21.12.2015 з вимогами до боржника, вх. № 09-06/43497 від 24.12.2015 у справі №908/856/15-г
Кредитори:
1) Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-Б; скорочено - УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя)
2) Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14; скорочено - ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя);
3) Товариство з обмеженою відповідальністю “МОНТАЖНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ” (69057 м. Запоріжжя, провулок Тамбовський, буд.2);
Банкрут: Приватне акціонерне товариство “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ” (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 45-А; ідент. код - 01415571; скорочено - ПРАТ “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ”);
про визнання банкрутом,
ліквідатор - арбітражний керуючий ОСОБА_1,
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.03.2015 порушено провадження у справі №908/856/15-г, визнано (з урахуванням ухвали господарського суду Запорізької області від 18.03.2015 про описку) грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника в розмірі 393605,40 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1, ухвалено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет повідомлення про порушення справи про банкрутство ПРАТ “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ”, попереднє засідання суду на 20.04.2015 тощо.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.06.2015 у справі №908/856/15-г визнано вимоги конкурсних кредиторів та затверджено реєстр вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 03.08.2015 введено процедуру санації Приватного акціонерного товариства “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ” та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_1; зобов'язано керуючого санацією протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника подати суду розроблений у відповідності до ст.ст.29, 30 Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника.
05.08.2015 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднене оголошення №21078 про введення процедури санації ПРАТ “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ”.
Постановою господарського суду Запорізької області від 02.11.2015, за клопотанням арбітражного керуючого припинено процедуру санації боржника, припинено повноваження керуючого санацією арбітражного керуючого ОСОБА_1, визнано Приватне акціонерне товариство “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ” банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1.
03.11.2015 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднене повідомлення № 24569 про визнання ПРАТ “ТЕПЛОГАЗМОНТАЖ” банкрутом.
24.12.2015 до господарського суду надійшла заява УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя із додатковими вимогами до боржника вх.№09-06/43497 від 24.12.2015 на суму 157914 грн. 37 коп., які виникли у процедурах розпорядження майном та санації .
Одночасно із заявою УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя подано клопотання вих. № 22419/12 від 21.12.2015, яким заявник просить звільнити його від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Розглянувши матеріали заяви УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя з грошовими вимогами до боржника та клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання вказаної заяви, суд відмовляє у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору з огляду на наступне.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя обґрунтовує тим, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік не передбачені кошти про сплату судового збору.
Суд відзначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлені Законом України “Про судовий збір”.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діє з 01.09.2015 року), судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство - 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 8 наведеного вище Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами наведеної норми Закону, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, котрі свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.
Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази, згідно з приписами ст. 36 ГПК України.
Тобто, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та не передбачення у бюджетні коштів, призначених саме для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п/п 3.1 п. 3 Постанови №7 від 21.02.2013 р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ процесуального кодексу України»).
Наведені заявником обставини, за переконанням суду, не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України «Про судовий збір».
З огляду на зазначене, клопотання заявника про звільнення його від сплати судового збору за подання заяви з кредиторськими вимогами до банкрута судом відхиляється.
Відповідно до частини першої статті 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі - Закон про банкрутство) конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Кредитор, за заявою якого порушено провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.
Склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Якщо зобов'язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника. Копії відповідних заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна (ч. 2 ст. 23 Закону про банкрутство).
Згідно із ч. 3 ст. 23 Закону про банкрутство, заява кредитора має містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника. Заява підписується кредитором або його уповноваженим представником.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви (ч. 2 ст. 24 Закону про банкрутство).
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне даною ухвалою повідомити заявника - УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про недоліки заяви, які полягають у відсутності доказів сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 7, 23, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
Повідомити заявника - Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, про такі недоліки заяви з додатковими вимогами до боржника, вх.№09-06/43497 від 24.12.2015: відсутні докази сплати судового збору.
Встановити строк усунення недоліків - до 05.01.2016. Зобов'язати заявника надати суду, у термін до 05.01.2016, докази сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Копії ухвали надіслати: заявнику - УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, ліквідатору.
Суддя Т.М. Шевченко