ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
10 вересня 2015 року м. Київ № 826/21744/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом
Державної фінансової інспекції України
до
Державної служби України з надзвичайних ситуацій (правонаступник Міністерства надзвичайних ситуацій України)
про
стягнення заборгованості в розмірі 256937,16 грн.
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна фінансова інспекція України з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (правонаступник Міністерства надзвичайних ситуацій України), в якому просить стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій грошові кошти у розмірі 256 937,16 грн. , які витрачено на цілі що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначених у паспорті бюджетної програми КПКВ 3201280.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюються на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Положеннями частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій грошові кошти у розмірі 256 937,16 грн. , які витрачено на цілі що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначених у паспорті бюджетної програми КПКВ 3201280.
Проаналізувавши подані позивачем позовні матеріали, суд приходить до висновку, що зазначений позов не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
У відповідності до п. 1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавств, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, спір виник з підстав нецільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до статті 121 Бюджетного кодексу посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом.
Пунктом 10 Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання передбачено, що разі невиконання одержувачем бюджетних коштів вимоги контролюючий орган звертається в установленому порядку до суду щодо стягнення з одержувача бюджетних коштів у дохід відповідного бюджету коштів у сумі, яка була використана ним не за цільовим призначенням.
Разом із зверненням до суду подаються засвідчені в установленому порядку копії вимоги та витягу з акта ревізії.
Крім того статтею 210 Кримінального кодексу України зазначено, що нецільове використання бюджетних коштів службовою особою, а так само здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України на відповідний рік, якщо предметом таких дій були бюджетні кошти у великих розмірах, караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій грошові кошти у розмірі 256 937,16 грн., а відтак позивач мав звернутись до суду загальної юрисдикції.
Згідно пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
При цьому суд роз'яснює позивачу, про можливість звернення до суду загальної юрисдикції.
Відповідно до частини 2 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу.
На підставі вищенаведеного, згідно пункту 1 частини першої статті 109, статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу негайно.
3. Роз'яснити позивачу про його право на звернення із вказаним позовом до суду загальної юрисдикції, а також вказати на те, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.А. Качур