22 грудня 2015 року м. Чернігів Справа № 825/3767/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря Гайдука С.В.,
представника позивача Акуленка В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, скасування протоколу в частині, -
09.12.2015 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (далі - ЦВЛК МО України) в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо скасування свідоцтва про хворобу від 16.02.1996 № 1 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області виданого на його ім'я;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України скасувати протокол від 13.11.2015 № 4231 Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України в частині скасування свідоцтва про хворобу від 16.02.1996 № 1 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області виданого на його ім'я.
Свої вимоги мотивує тим, що наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, введено в дію Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, відповідно до якого відповідач не наділений правом скасовувати постанови будь-якої ВЛК Збройних сил України. Тобто, ЦВЛК МО України, приймаючи рішення про скасування його свідоцтва про хворобу, виданого військово-лікарською комісією при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області, вийшла за рамки повноважень встановлених вищевказаним наказом. Також зазначив, що свідоцтво про хворобу № 1, складене військово-лікарською комісією при Щорському РВК 16.02.1996, відповідає вимогам п. 376 розділу IV Положення про військово-лікарську експертизу, затвердженого наказом Міністра оборони України 04.01.1994 № 2, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин.
Крім того, помічником військового прокурора Чернігівського гарнізону в 2009 році вже проводилась перевірка матеріалів звернення ОСОБА_2 щодо безпідставного отримання ОСОБА_1 статусу інваліда війни, та постановою від 13.05.2009 було відмовлено в порушенні кримінальної справи за відсутності події злочину. В подальшому, постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.09.2013 також було відмовлено ОСОБА_2 в розгляді скарги на постанову військової прокуратури Чернігівського гарнізону від 13.05.2009 про відмову в порушенні кримінальної справи стосовно отримання позивачем статусу інваліда війни.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник ЦВЛК МО України в судове засідання не з'явився, надав пояснення в яких просив розглянути справу без його участі та відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що за поданням голови Щорської районної державної адміністрації на підставі вивчення медекспертної справи на інвалідність ОСОБА_1 ним було зроблено висновок, що підполковник ОСОБА_1 на момент медичного огляду військово-лікарською комісією Щорського райвійськкомату з участю експертів Чернігівського обласного бюро судово-медичної експертизи, не відносився до учасників війни, чи будь-яких учасників бойових дій, не мав права на медичний огляд військово-лікарською комісією райвійськкомату з участю судово-медичних експертів. Як наслідок, відповідач на своєму засіданні протоколом № 4231 від 13.11.2015 скасував свідоцтво № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському райвійськкоматі на ім'я підполковника ОСОБА_1 , як таке, що складене з порушеннями вимог пункту 376 розділу IV Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.1994 за № 177/386, що діяло на той час, та пункту 21 підпункту 21 Розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є колишнім військовослужбовцем. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу), відповідно до Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу від 31.12.1995 № 02177, підполковник ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас за п. 65 «в» (за станом здоров'я) (а.с. 29).
Протоколом ЦВЛК МО України від 23.11.2015 № 4231 скасовано свідоцтво про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н., як таке, що складене з порушеннями вимог пункту 376 розділу IV Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.1994 за № 177/386, що діяло на той час, та пункту 21 підпункту 21 Розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, що діє по теперішній час (а.с. 10).
Витяг з вищевказаного протоколу засідання комісії листом від 16.11.2015 за № 5100 було направлено на адресу Щорської районної державної адміністрації (а.с. 9), яка, в свою чергу, листом від 23.11.2015 за № 4240 довела до відома позивача про скасування ЦВЛК МО України 13.11.2015 свідоцтва про хворобу ОСОБА_1 , виданого Щорською ВЛК 16.02.1996 (а.с. 7).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.1994 за № 177/386, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України (далі - Положення № 2) (в редакції від 04.01.1994 та чинного на момент видачі свідоцтва про хворобу позивача).
Відповідно до п. 2 Положення № 2 положення установлює порядок медичного огляду призовників; військовослужбовців, членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби); військовозобов'язаних, громадян, які бажають вступити до військово-навчальних закладів (надалі - кандидати, які вступають до ВНЗ) Збройних Сил України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців з проходженням військової служби; працівників Збройних Сил України, які залучаються до роботи з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива та іншими високотоксичними речовинами, радіотехнічними засобами, які утворюють електромагнітні поля в межах частот від 30 кГц до 300 ГГц і оптичними квантовими генераторами.
Пунктом 3 Положення № 2 встановлено, що основним завданням військово-лікарської експертизи, зокрема, є визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм та каліцтва (надалі - захворювання, поранення) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на збори, і колишніх військовослужбовців, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.
Відповідно до п. 4, 5 Положення № 2 військово-лікарська експертиза у Збройних Силах України здійснюється штатними та позаштатними (постійно і тимчасово діючими) ВЛК та лікарсько-льотними комісіями (надалі - ЛЛК).
Органи військово-лікарської (лікарсько-льотної) експертизи у своїй роботі керуються цим Положенням, іншими керівними документами, які стосуються питань військово-лікарської (лікарсько-льотної) експертизи, а також вказівками Військово-медичного управління Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України і Центральної лікарсько-льотної комісії.
Згідно із п. 357 Положення № 2 причинний зв'язок захворювань, поранень, травм у колишніх військовослужбовців Збройних Сил України визначають штатні ВЛК Міністерства оборони України, а в колишніх військовослужбовців органів і військ Служби безпеки України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, осіб рядового і начальницького складу органів Міністерства внутрішніх справ, Прикордонних військ, Національної гвардії України, а також у колишніх військовослужбовців Збройних Сил України, які були переведені в зазначені війська (органи) і були звільнені з них, - відповідно ВЛК органів Служби безпеки України, ВЛК Міністерства внутрішніх справ України, ВЛК Прикордонних військ, ВЛК Національної гвардії України.
Відповідно до п. 376 Положення № 2 при наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепу, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців, учасників війни, інших бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку в країнах і частинах, які вели бойові дії, а також у колишніх військовополонених, у разі відсутності даних по їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період проходження військової служби, ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил та інших військових формувань України і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (при необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі).
Результати медичного огляду заносяться в акт судово-медичного дослідження, свідоцтво про хворобу, складене ВЛК військового комісаріату за наслідками поранення, і разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на переліки, визначені Кабінетом Міністрів України, подаються в медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) для встановлення причинного зв'язку інвалідності.
Судом встановлено, що військово-лікарською комісією 411 окружного військового госпіталю, відповідно до розпорядження командира частини, було діагностовано у позивача захворювання, які пов'язані з проходженням військової служби. Вказаний висновок оформлений свідоцтвом про хворобу від 30.11.1995 № 1472, затверджений головою комісії 18.12.1995 № 6197 (а.с. 28).
Керуючись нормами вищевказаного Положення № 2, ВО військового комісара Щорського РВК Чернігівської області майором Панюхіним було направлено медичну карту та рентгензнімки на судово-медичну експертизу в Чернігівське обласне бюро судово-медичної експертизи для вирішення питання про причинний зв'язок наявних наслідків травми, отриманої в період проходження служби у ОСОБА_1 (а.с. 12).
14.02.1996 комісією бюро судово-медичної експертизи Чернігівського УЗО, з роз'ясненням прав та обов'язків, передбачених ст. 77 КПУ України та відповідальності передбаченої ст.ст. 178-179 КК України встановлено, що громадянином ОСОБА_1 в 1982 році при проведенні тактичних навчань з бойової стрільби була отримана травма хребта. У громадянина ОСОБА_1 , 1950 р.н., наявний компресійний перелом 7 грудного хребта з помірно вираженим корінцевим синдромом, який міг виникнути в терміни, вказані в направленні (1982 рік) при проходженні військової служби (а.с. 11).
На підставі висновків комісії бюро судово-медичної експертизи Чернігівського УЗО від 14.02.1996, військово-лікарською комісією при Щорському РВК 16.02.1996 було складено свідоцтво про хворобу № 1 (а.с. 13).
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 , складене військово-лікарською комісією при Щорському РВК у відповідності та з дотриманням вимог Положення № 2, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин.
Стосовно пояснень ЦВЛК МО України щодо відсутності на момент проходження медичного огляду у позивача статусу учасника війни, чи будь-якого учасника бойових дій, суд зазначає таке.
Так, п. 376 Положення № 2 передбачено, що право на огляд судово-медичним експертом, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень, за направленням військового комісара, мають не лише вказані вище категорії військовослужбовців, а і колишні військовослужбовці при наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепу, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл), у разі відсутності даних по їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період проходження військової служби, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил.
Враховуючи, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, під час проведення тактичних навчань з бойової стрільби отримав травму хребта (1982 рік), однак вона не була зафіксована ВЛК, тому останній мав право звернутися до судово-медичних експертів з метою встановлення причинного зв'язку наявних наслідків травми, отриманої в період проходження служби.
Крім того, суд звертає увагу, що помічником військового прокурора Чернігівського гарнізону в 2009 році вже проводилась перевірка матеріалів звернення колишнього військовослужбовця ЗСУ старшого прапорщика ОСОБА_2 щодо безпідставного отримання статусу інваліда війни колишнім комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_1 . Постановою від 13.05.2009 було відмовлено в порушенні кримінальної справи за вищевказаним фактом на підставі ст. 6 п. 1 КПК України за відсутністю події злочину, передбаченого ст. 358 ч. 3 КК України (а.с. 14-15). Також, даною постановою встановлено, що колишній комісар ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_1 отримав статус та посвідчення інваліда війни на законних підставах.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що висновками військово-лікарської комісієї при Щорському РВК (які не скасовані, та не визнанні нечинними) підтверджено виникнення тілесних ушкоджень, пов'язаних з виконанням обов'язків, свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 , є законним, а тому позовні вимоги щодо скасування протоколу ЦВЛК МО України від 13.11.2015 № 4231 в частині скасування свідоцтва про хворобу ОСОБА_1 мають бути задоволені.
Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ЦВЛК МО України щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996, суд вважає за необхідне зазначити таке.
В своїй роботі ЦВЛК МО України керується Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 за № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Пунктом 2.3.4 п. 2.3 Положення № 402 визначено виключний перелік прав, якими наділена ЦВЛК, а саме:
оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах;
перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;
витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:
виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів;
особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);
архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);
залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Головного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;
перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;
направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;
запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;
надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту;
розглядати, переглядати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Тобто, вказаним положенням Центральній військово-лікарській комісії МО України не надано право скасовувати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України, а лише переглядати їх, чи не затверджувати. Приймаючи рішення щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському РВК Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н. відповідач вийшов за межі наданих йому законодавством України повноважень, зокрема, Положення № 402.
За наведених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ЦВЛК МО України щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 також мають бути задоволені.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій, тому позовні вимоги мають бути задоволені в повному обсязі.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судові витрати з позивача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н.
Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України скасувати протокол № 4231 від 13.11.2015 Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України в частині скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.В. Бородавкіна