про залишення позовної заяви без руху
28 грудня 2015 року справа № 823/5447/15
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Гуляй Поле” про застосування заходів реагування,
встановив:
Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області подало позов, в якому просить:
- зобов'язати застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації ресторану “Гуляй Поле” за адресою: вул. Шевченка, 2б, с. Костянтинівка, Смілянського району, Черкаської області;
- визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 № 130 “Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів”, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 року за № 1416/10015, шляхом відключення джерела електроспоживання, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері будівель (приміщень) ресторану ТОВ “Гуляй Поле” за адресою: вул. Шевченка, 2б, с. Костянтинівка, Смілянського району, Черкаської області;
- заборонити ТОВ “Гуляй Поле” використовувати ресторан за адресою: вул. Шевченка, 2б, с. Костянтинівка, Смілянського району, Черкаської області за цільовим призначенням;
- покласти на управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.
22.05.2015 Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” № 484-VIII, що набрав чинності 01.09.2015, внесено зміни до Закону України “Про судовий збір”, зокрема, частиною 2 статті 4 цього Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” № 800-ІIІ від 28.12.2014 установлено розмір мінімальної заробітної плати на 2015 рік, а саме, у місячному розмірі з 1 січня - 1218 гривень.
Оскільки адміністративний позов управлінні державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області об'єднано три вимоги немайнового характеру, а саме: зобов'язати застосувати заходи реагування, визначити спосіб виконання шляхом відключення джерела електроспоживання, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері будівель (приміщень) ресторану, заборонити використовувати ресторан, тому за подання позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 3654 грн 00 коп.
Разом з тим, управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області подана заява про відстрочення сплати судового збору за подання позову, до якого додано довідку про зміни до кошторису на 2015 рік, у якій запис про наявність коштів за кодом економічної класифікації видатків 2800 “Інші витрати” стоїть нуль. Відповідно до пп. 1 пункту 2.6 код “Інші видатки” Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства Фінансів України від 21.06.2012 № 754, за вказаним кодом здійснюються видатки на сплату податків та зборів, обов'язкових платежів до бюджетів відповідно до законодавства. Оскільки кошти на сплату судового збору не були передбачені в планах, тому відповідно вони і не надходили на рахунок управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області. Кошти передбаченні на сплату судового збору в сумі 6000,00 грн шляхом внесення змін до кошторису управління на момент звернення до суду перебувають на погодженні у Департаменту економіки і фінансів Державної служби з надзвичайних ситуацій України, що вимагає додаткового часу для їх перерахування.
Відповідно до ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таке ж положення міститься в частині 1 статті 8 Закону № 3674-VI, згідно якої враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, при цьому сторона, яка просить звільнити її від сплати судового збору повинна надати суду відповідні докази на підтвердження свого клопотання.
Як свідчать матеріали адміністративного позову, в обґрунтування заяви про відстрочення сплати судового збору позивач зазначає про неможливість його сплати у зв'язку із відсутністю додаткових коштів, передбачених для його сплати (не передбачено кошторисом).
Однак, відсутність у позивача коштів для сплати судового збору за звернення до суду із позовом, враховуючи внесені Законом № 484-VIII зміни, не є встановленою законом підставою для відстрочення сплати судового збору позивачем.
Крім того, статтею 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено коло осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій та її територіальні органи не включені.
Отже, в задоволенні заяви управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
В задоволенні заяви управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області залишити без руху.
Встановити позивачеві строк до 19 лютого 2015 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду оформленого належним чином документу про сплату судового збору у встановленому законом розмірі за подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк