ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
08 грудня 2015 року № 826/11797/15
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Головного управління юстиції у м. Києві, третя особа: Ліквідатор TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» ОСОБА_1 про скасування запису.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту також - позивач) з позовом до Головного управління юстиції у м. Києві (надалі також - відповідач), третя особа: Ліквідатор TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» ОСОБА_1, в якому просила:
- відмінити (скасувати) запис Головного управління юстиції у м. Києві від 27.02.2015 року № 10741120014050337 про державну реєстрацію припинення TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» (код ЄДРГІОУ 36556628) у результаті перетворення.
Позовні вимоги мотивовано тим, що рішення від 27.02.2015 року №10741120014050337 про державну реєстрацію припинення TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» (код ЄДРГІОУ 36556628) у результаті перетворення прийнято передчасно з грубим порушенням частини сімнадцятої статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки перед припиненням ТОВ «КСП Трейдінг» не зареєстровано правонаступника товариства.
Відповідач позиції щодо заявленого позову не виклав, про час, дату і місце проведення судового розгляду справи повідомлявся належним чином, явки повноважного представника до суду не забезпечив.
Третя особа у судове засідання явки повноважного представника не забезпечила, про час, дату і місце проведення судового розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини не прибуття до суду не повідомляла; будь - яких пояснень чи заперечень щодо заявленого позову до суду не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає з огляду про наступне.
Фактичні матеріали справи свідчать, що TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» зареєстроване Головним територіальним управлінням юстиції у м. Києві 28.07.2009 року №10681020000024700 та взято на податковий облік до ДПІ у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві 29.07.2009 року № 158368. Ідентифікаційний номер - 36556628. Місцезнаходження: 01601. м Київ. вул. Воровського, буд. 22.
06.08.2015 року до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про прийняття рішення про припинення TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» (код ЄДРПОУ 36556628) шляхом реорганізації (перетворення).
Як зазначав позивач, на його адресу, 27.02.2015 року надійшли відомості з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.02.2015 року про внесення запису до ЄДР за №10741 120014050337 щодо державної реєстрації припинення TOB «Інвестиційно - фінансова група «Капітал» у результаті перетворення.
Не погоджуючись із правомірністю рішення від 27.02.2015 року №10741120014050337 про державну реєстрацію припинення TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» (код ЄДРГІОУ 36556628) у результаті перетворення, вказуючи на грубі порушення приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві звернулась з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини урегульовані приписами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Частиною першою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. У випадках, встановлених законом, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних державних органів на припинення юридичної особи.
Положеннями частини першої статті 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису. Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо юридичної особи, що припиняється, надаються органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.
Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або вповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не пізніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;
- підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії;
- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;
- документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу);
- довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;
- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
Відповідно до частини третьої статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються.
Згідно із частиною сьомою статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо вони не передбачені цією статтею.
В розрізі наведеного, суд звертає увагу на те, що перелік вищенаведених документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи є вичерпним.
Поряд з цим, суд зазначає, що статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» чітко не встановлено, що державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи, до якої переходять права та обов'язки попередньої, здійснюється в один день, а державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється без державної реєстрації юридичної особи - правонаступника - не допускається.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
За наслідками розгляду справи, приймаючи до уваги той факт, що позивачем не доведено наявності жодної підстави для не реєстрації припинення TOB «Інвестиційно-фінансова група «Капітал» внаслідок перетворення, передбаченої Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Окружний адміністративний суд міста Києва прийшов до висновку, про відсутність правових підстав для задоволення позову.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур