Постанова від 23.12.2015 по справі 821/3487/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3487/15-а

10 год. 12 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Леутській Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

відділу Держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області

до головного державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Скадовського РУЮ ОСОБА_1,

треті особи - реєстраційна служба Скадовського районного управління юстиції Херсонської області, приватне підприємство "Марс-Скад"

про визнання протиправними дій та скасування постанови,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 15.09.2015 року до відділу Держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області (далі - ОСОБА_2) від головного Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Скадовського РУЮ ОСОБА_3 надійшла постанова про накладення штрафу, виконавчий лист за №2а-4794/11/2170 від 02.11.2011 року ВП № 47219525 (додаток 1), яким ОСОБА_2 зобов'язано самостійно в строк до 19.09.2015 року сплатити штраф у розмірі 1020,00 грн. за невиконання рішення суду, а саме: поновити державну реєстрацію договору суборенди землі від 09.08.2010 року, укладеного між ОСОБА_4 та ПП «Марс-Скад» строком на 10 років, загальною площею земельної ділянки 440,75 га, розташованої на території Радгоспненської сільської ради.

ОСОБА_2 вважає, що вищевказана постанова є незаконною, винесена з порушенням вимог чинного законодавства, зважаючи на наступне.

Позивач ніяк не може виконати рішення суду, у зв'язку зі зміною законодавства.

Відповідно до вимог наказу Держгеокадастру України № 28 від 03.03.2015 р., яким затверджено Положення про ОСОБА_2 Держгеокадастру у Скадовському районі, повноваження щодо державної реєстрації прав на земельні ділянки у ОСОБА_2 Держгеокадастру у Скадовському районі, в особі державного кадастрового реєстратора - відсутні.

Діями державного виконавця ВДВС Скадовського РУЮ ОСОБА_5 грубо порушуються вимоги норм діючого законодавства, а саме частини 5 статті 8 профільного Закону України «Про виконавче провадження» та права ОСОБА_2 Держгеокадастру у Скадовському районі, оскільки згідно вимог статті 264 КАС було необхідно здійснити заміну сторони виконавчого провадження - боржника ОСОБА_2 Держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області на належну сторону - Реєстраційну службу Скадовського районного управління юстиції Херсонської області районі.

Змінивши позовні вимоги, позивач остаточно просить суд визнати незаконними дії головного державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Скадовського РУЮ Херсонської області ОСОБА_3 в частині відкриття виконавчого провадження від 14.04.2015 р. ВП № 4721952 та зобов'язати державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Скадовського РУЮ Херсонської області ОСОБА_6 зупинити виконавче провадження згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.04.2015р. ВП № 47219525; скасувати незаконно винесену постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Скадовського РУЮ Херсонської області Іванченко.Н.І. від 10.09.2015 ВП № 47219525 про накладання штрафу в розмірі 1020,00 грн. на ОСОБА_2 держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.

Представники відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії І-кг № 101201, виданого відділом ДРАЦС Скадовського РУЮ у Херсонській області, ОСОБА_3 змінила прізвище на ОСОБА_1.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2011 року у справі 2-а-4794/11/2170 позивача зобов'язано поновити державну реєстрацію суборенди землі від 09.08.2010 року, укладеного між ОСОБА_4 та ПП «Марс-Скад» строком на 10 років, загальною площею земельної ділянки 440,75 га, розташованої на території Радгоспненської сільської ради.

14.04.2015 року головний державний виконавець ВДВС Скадовського РУЮ Херсонської області Іванченко Н.І. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження від ВП № 4721952 за виконавчим листом Херсонського окружного адміністративного суду № 2-а-4794/11/2170 від 02.11.2011 року.

Постановою від 10.09.2015 р. ВП № 47219525 відповідач наклав штраф в розмірі 1020,00 грн. на відділ держгеокадастру у Скадовському районі за невиконання дії по державній реєстрації прав на нерухоме майно.

15.09.2015 р. за № 28-0.2-1141/2-15 відділом Держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області було направлено скаргу на дії державного виконавця Іванченко Н.І. до вищестоящої установи Головного управління юстиції у Херсонській області.

Відповідь на вказану скаргу відділу Держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області від Головного управління юстиції у Херсонській області офіційно поштою надійшла до установи 20.10.2015 та зареєстрована за № 11-2046/0/1-15.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

З 01 січня 2013 року відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 01.07.2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV). Відповідно до частини 7 статті 3 даного Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.

Таким чином, з 1.01.2013 року, відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр"від 07.07.2011 № 3613-VI, ст. 6 Закону № 1952-IV систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав, органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі-органи державної реєстрації прав).

Відповідно до частини 7 статті 3 даного Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.

Згідно вимог ст.ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Вимогами ст. 8 Закону № 1952-IV визначено повноваження органу державної реєстрації прав на нерухоме майно, зокрема на території Скадовського району - ОСОБА_2 державної реєстрації прав на нерухоме майно Скадовського районного управління юстиції у Херсонській області, який зобов'язаний проводити державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовити у їх реєстрації, забезпечувати ведення Державного реєстру прав; надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.

Особливості державної реєстрації прав на нерухоме майно визначаються Порядком державної реєстрації на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. за № 868.

Наказом Держгеокадастру України від 03.03.2015 № 28 затверджено Положення про ОСОБА_2 Держгеокадастру у Скадовському районі, яким відповідачу не надаються повноваження щодо державної реєстрації прав на земельні ділянки та їх обтяжень.

Відповідно до п. 5 ст. 8 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимога закону про використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано, передбачає, що повноваження надаються суб'єкту владних повноважень для досягнення певної мети. Тому їх використання повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє.

Вимога обґрунтованості передбачає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення, тобто, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими.

Вимога розсудливості означає, що рішення є розсудливим, коли воно прийняте після уважного вивчення усіх обставин, що мають значення, і є найкращим способом (варіантом) його поведінки.

Таким чином, суд приходить до висновку що відповідач при прийнятті рішення про накладення штрафу діяв у порушення ч.3 ст.2 КАС України, тобто використав повноваження не з метою, з якою це повноваження надано, не обґрунтовано та не розсудливо. Тому, позовні вимоги в частині скасування постанови про накладення штрафу підлягають задоволенню.

Стосовно вимог про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. ст.19, 26 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. № 606-XIV державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону:

1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення;

2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді;

3) у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом;

4) в інших передбачених законом випадках.

Державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі:

1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання;

2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом;

3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання;

4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення;

5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення;

6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону;

61) офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;

7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів;

8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.

Виходячи з системного аналізу зазначених норм, суд не знаходить підстав для задоволення вимог про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.

Стосовно вимог про зобов'язання відповідача зупинити виконавче провадження, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.ст. 37, 38 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. № 606-XIV виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі:

1) смерті, оголошення померлим чи визнання безвісно відсутнім стягувача або боржника, або припинення юридичної особи, якщо встановлені судом правовідносини допускають правонаступництво;

2) визнання стягувача або боржника недієздатним;

3) проходження боржником строкової військової служби у Збройних Силах України, передбачених законом інших військових формуваннях, якщо згідно з умовами служби провадження виконавчих дій неможливе, чи на прохання стягувача, який проходить строкову військову службу в Збройних Силах України або інших військових формуваннях;

4) зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа;

5) прийняття судом до розгляду скарги на постанову органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення;

6) зупинення виконання відповідного рішення або виконавчого провадження судом чи посадовою особою, яким законом надано таке право;

7) зупинення судом реалізації арештованого майна;

8) порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника) та виконання рішень у немайнових спорах;

9) запровадження тимчасової адміністрації банку-боржника;

10) сплати боржником або іншим гарантом у встановленому законодавством порядку (у тому числі за договорами про відшкодування ядерної шкоди) коштів на відшкодування ядерної шкоди, що дорівнюють або перевищують встановлену законом межу відповідальності оператора ядерної установки. Для обчислення сплачені кошти підлягають перерахуванню у Спеціальні права запозичення, що встановлюються Міжнародним валютним фондом, за офіційним курсом Національного банку України на день сплати;

11) пункт 11 частини першої статті 37 виключено (згідно із Законом України від 14.10.2014 р. № 1697-VII);

12) звернення до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 8 цього Закону;

13) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення;

14) наявності коштів за договорами банківського рахунку або банківського вкладу, які боржник не має права вимагати до закінчення строку дії таких договорів, у разі відсутності іншого майна боржника, на яке може бути звернуто стягнення;

15) внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

16) затвердження плану санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство;

17) прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації;

18) надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Виконавче провадження може бути зупинено:

1) у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання;

2) прохання боржника, який проводить строкову службу Збройних Сил України чи інших передбачених законом військових формувань, якщо рішення неможливо виконати без його участі;

3) у разі перебування боржника на лікуванні у стаціонарному лікувальному закладі, якщо рішення неможливо виконати без його участі;

4) у разі оголошення розшуку боржника - фізичної особи, транспортних засобів боржника або розшуку дитини;

5) за заявою стягувача у разі його перебування у відпустці за межами населеного пункту, де він проживає.

Виходячи з системного аналізу зазначених норм, суд не знаходить підстав для задоволення вимог про зобов'язання відповідача зупинити виконавче провадження.

В цілому, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Скадовського РУЮ Херсонської області Іванченко.Н.І. від 10.09.2015 р. ВП № 47219525 про накладення штрафу в розмірі 1020,00 грн. на відділ Держгеокадастру у Скадовському районі Херсонської області.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 грудня 2015 р.

Суддя Варняк С.О.

кат. 11.5