Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
23.12.2015 р. №820/5135/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Жовнера О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Дзержинського районного військового комісаріату м. Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Дзержинський районний військовий комісаріат м. Харкова про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Військово-лікарської комісії Дзержинського районного військового комісаріату м. Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Дзержинський районний військовий комісаріат м. Харкова, в якому просить суд визнати протиправними дії військово-лікарської комісії Дзержинського районного військового комісаріату м. Харкова про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби; скасувати рішення військово-лікарської комісії Дзержинського районного військового комісаріату м. Харкова про придатність до військової служби ОСОБА_1 , яке оформлено Довідкою військово-лікарської комісії від 30.04.2015 року № 946.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2015 року по справі № 820/5135/15 було призначено військово - лікарську експертизу, проведення якої доручено військово- лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з чим провадження у справі було зупинено до отримання результатів експертизи.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу суду 14.12.2015 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла справа № 820/5135/15 разом з супровідним листом від 26.11.2015 року № 1428/ВКП, з якого вбачається, що експертизу проведено не було у зв'язку з неявкою позивача до ВЛК, всупереч неодноразовим телефонним дзвінкам та викликам, що надсилались Дзержинським районним військовим комісаріатом м. Харкова.
При цьому суд зазначає, що жодних доказів на підтвердження викликів позивача, до листа від 26.11.2015 року № 1428/ВКП Харківським обласним військовим комісаріатом не надано.
У зв'язку з викладеним, ухвалою суду від 15.12.2015 року провадження по справі було поновлено, розгляд справи призначено на 23.12.2015 року.
23.12.2015 року у судове засідання представники відповідача та третьої особи не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до вимог ст. 128 КАС України суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі представників відповідача та третьої особи.
У судовому засіданні позивач та його представник повідомили суд, що ОСОБА_1 не отримував жодних телефонних викликів та повідомлень ані з ІНФОРМАЦІЯ_1 , ані з Дзержинського РВК м. Харкова про дату, час та місце проведення експертизи, через що просили суд знов призначити військово - лікарську експертизу.
При цьому представник позивача з цього приводу зазначив, що дослідження стану здоров'я позивача є ключовим моментом у спірних правовідносинах, оскільки впливає на можливість проходження останнього служби у Збройних Силах України.
Вислухавши думку позивача та його представника, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст. 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі.
Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту.
Суд зазначає, що призначення військово - лікарської експертизи, згідно ухвали суду від 10.09.2015 року було обумовлено наявністю відповідного клопотання представника позивача, в якому останній просив суд поставити на розгляд військово-лікарської комісії Харківського обласного військового комісаріату наступні питання:
- Які хронічні захворювання були виявлені під. час медичного огляду ОСОБА_1 ?
- До яких наслідків можуть привести данні захворювання у разі проходження військової служби у Збройних Силах України?
- Чи є данні захворювання перешкодою для проходження служби у Збройних Силах України?
- Чи придатний ОСОБА_1 до військової служби у Збройних Силах України?
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про призначення військово - лікарської експертизи у справі, оскільки для з'ясування обставин, що мають значення для справи, потрібні спеціальні знання.
Згідно п. 3 ч.2 ст. 156 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Так як для проведення зазначеної експертизи потрібний значний час, на час проведення експертизи , то до одержання її результатів провадження по справі підлягає зупиненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 81, 156, 160, 165, 186 КАС України, суд, -
1. Призначити по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Дзержинського районного військового комісаріату м. Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Дзержинський районний військовий комісаріат м. Харкова про визнання дій протиправними та скасування рішення військово - лікарську експертизу, яку доручити військово- лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 за участі ОСОБА_1 , якого обов'язково повідомити про проведення експертизи ( контактний телефон НОМЕР_1 ).
2. На розгляд військово-лікарської комісії Харківського обласного військового комісаріату поставити наступні питання:
- Які хронічні захворювання були виявлені під час медичного огляду ОСОБА_1 ?
- До яких наслідків можуть привести данні захворювання у разі проходження військової служби у Збройних Силах України?
- Чи є данні захворювання перешкодою для проходження служби у Збройних Силах України?
- Чи придатний ОСОБА_1 до військової служби у Збройних Силах України?
3. Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків .
4. Зупинити провадження в адміністративній справі №820/5135/15 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Дзержинського районного військового комісаріату м. Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Дзержинський районний військовий комісаріат м. Харкова про визнання дій протиправними та скасування рішення - до отримання результатів експертизи.
5. В частині зупинення провадження у справі ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
6. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено 25.12.2015 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.